מאמריםמבזקים

טרור ובחירות: השפעת ימי הבחירות על המצב הביטחוני

מאת: שלומי אדר, מומחה בינלאומי לטרור וביטחון

ההשפעה של המצב הביטחוני במדינת ישראל במיוחד בימי בחירות ידועה תמיד לקראת בחירות ועשויה להיגרם אסקלציה ביטחונית מצד אויבנו אשר מצד אחד כולם מודעים לזה שכל מנהיג אשר עומד בראשות הממשלה לא יפעל התקפית כפי שהיה אולי נוהג לעשות כן בימים כתיקונם לצד זה עשויים גם ראשי מפלגות "חלשות" אלו בקצה של הסקלה הימנית של המפה המפלגתית לנצל תקופה זו כך שהם יוצגו (מלטנטיים) יותר ובכך תוסב דעת הקהל שניזוקה כתוצאה מהתגרויות ביטחוניים בגבולות מדינת ישראל לטובתם.

שאלנו את שלומי אדר, מומחה לטרור בינלאומי האם יש השפעה על המצב הביטחוני בארץ בימים אלו לקראת הבחירות הקרובות:

האם לארגוני הטרור יש אינטרס להטות את בחירת השלטון בארץ?

לא בכדי קיים המשפט שארגון המוסד לתפקידים מיוחדים ניכס לעצמו את המשפט "בתחבולות תעשה לך מלחמה". כאשר השיטות הקונבנציונליות קרי שימוש בחומרי נפץ, ירי ופציעה פיזית של בני אדם למטרות הרג ופגיעה מורלית בהם משתמשים ארגוני הטרור אינם תמיד אפקטיביות, כאן נכנס עידן טרור הסייבר לפעולות שמבוצעות על פי רוב על ידי מדינות התומכות בארגוני הטרור הקונבנציונליים.

קראו גם:  פועל נפגע מחפץ כבד באתר בנייה בזמר, מצבו בינוני

ידוע כי חלק מארגוני הטרור עשויים לנצל תקופה זו על מנת לגבור על ארגוני טרור נוספים בכך שיעלו את קרנם התדמיתית בפני מדינות תומכות טרור שעשויות לתמוך בהישרדותם הפיננסית בעקבות פעולות נועזות שארגוני טרור שלא היו חשובים/ידועים עד כה.

האם ציבור הבוחרים מושפע ממצב הטרור בארץ בבחירותיו?

על פי רוב כאשר מתרחשים אירועי טרור בפרט סביב מועדי בחירות לעיתים אירועים אלו מועילים לזה העומד בראשות המפלגה השלטת ובלבד כאשר זה (ראש הממשלה) מציג חוסן ביטחוני רחב שמאפשר לנו כמדינה לספוג נזקים משמעותיים ועדיין להכילם בשונה לימים כתיקונם. לכן אירועי טרור בעצימות ובנפחים משמעותיים החורגים מאירועי טרור בתקופה בין ימי בחירות ולאחריהן עשויים בהחלט להשפיע על דעת קהל, הדבר עומד ותלוי בעיקר בסיטואציה שנגרמה השפעתה והמחיר שגרמה לאזרחי ישראל.

קראו גם:  עצרת לציון 40 שנים להקמת חטיבת הנח״ל: "היכן שהייתה לחימה - הייתה חטיבה"

כיצד יכול להתבטא הטרור ברשתות החברתיות?

טרור ברשתות החברתיות מטרתו אחת ויחידה לשנות דעת קהל בכלים לכאורה קונבנציונליים למרות שמדובר בפעולות טרור "חכמות" שמייצרות פייק ניוז בין השאר גם באמצעות טכניקות בעזרת רובוט משולב עם פעולת אדם.

האם מצב ביטחוני לא טוב בימים אלו יכול להשפיע להטות את הבחירות?

בהחלט אם וכאשר המצב הביטחוני הורע בסמיכות רבה מידי למועדי הבחירות בעיקר כאשר אנו ניצבים בפני מפלגות קיצוניות ובהנחה שהן מנהלות קמפיינים שליליים מקצועיים וחזקים.

בחירות וטרור

האם שינוי שלטון יכול לשנות את המצב הביטחוני?

בהחלט בחלון זמן עד אשר ממשלה חדשה שאינה מוכרת נכנסת לנעליה של הממשלה שקדמה לה, מצב זה בהחלט מהווה בטן רכה לתעוזה רבה יותר של כל אויבנו ובכך לשנות מצב שגרה בו הורגלו להרעה ביטחונית משמעותית.

קראו גם:  בת 31 מקריית גת שנמצאה בגילופין נעצרה בחשד שתקפה את בנה בן ה-8

מה קורה בד"כ בארץ ובעולם מבחינת מצב ביטחוני בימים שלפני הבחירות?

בשונה למדינות מערביות הם אינן נדרשות להתמודד עם ארגוני טרור בהיקפים ובסדר גודל שאנו מתמודדים בימים כתיקונם ולכן סוגיה זו נבחנת בעיקר באותם קצוות קיצוניות של פנים החברה של אותם מדינות. כלומר אזרחי המדינה בדרך כלל מפוקחים ומנוטרים בימי שגרה בקפידה ואילו בתקופה זו עשויים להיות "פורעי חוק" בצורה מאורגנת ויזומה.

חברת CBS בראשותו של שלומי אדר, מומחה בינלאומי בטרור עוסקת בתחומי הביטחון למעלה משלושה עשורים ומספקת ייעוץ ביטחוני והכנה למצבי חירום ובביצוע אסטרטגיות אבטחה בתוך הארגונים בארץ ובעולם.

שלומי אדר, מומחה בינלאומי לטרור וביטחון

הוסיפו תגובה לכתבה

התכנים המתפרסמים במדור זה הינם מאמרי דעה של הכותבים בלבד העוסקים במגוון רחב של נושאים. הדעות השונות אינן משקפות את אתר החדשות שמאפשר את חופש הביטוי לכלל הגולשים. מצאתם משהו במאמר שאינו ראוי, תרצו להגיב או לבקש לתקן? שלחו לנו מייל לכתובת - [email protected]

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן