בריאותמבזקים

שיתוף פעולה ראשון מסוגו בעולם: כך ניצלה הכלבה 'מימי' מאחת התופעות המסוכנות ביותר

מפרצת באבי העורקים (האאורטה) היא תופעה מסכנת חיים אצל בני אדם, ובכלבים – היא מובילה למוות כמעט ודאי. מימי, כלבה בת שנתיים מסוג אמסטף מעורב, הגיעה למרכז טיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן לאחר שהתמוטטה. בבדיקה ראשונית התגלה דימום מסיבי לבית החזה. לאחר ייצוב ראשוני מציל חיים מימי עברה סריקת סיטי בה התגלתה מפרצת משמעותית שדיממה לבית החזה וגרמה להתמוטטות האקוטית של מימי והינה פצצה מתקתקת שעשויה לדמם בכל רגע.

בעליה המסורים של מימי החליטו שלא לוותר, וביקשו מד"ר ירון ברוכים מומחה לרפואת חירום וטיפול נמרץ, ומנהל מרכז חירום ומומחים "טיפול נמרץ וטרינרי בכפר הנוער בן שמן" לעשות ככל יכולתו להציל את מימי.

ד"ר ברוכים מספר: "הצוות המקצועי של היחידה לטיפול נמרץ ייצב את מימי ע"י עירויי דם ותרופה לייצוב קרישים, ומימי חיכתה ללא תזוזה לצנתור שיציל את חייה. מפרצת באבי העורקים נחשבת נדירה בכלבים ולרוב נגרמת בשל נדידה של תולעת הפארק שגורמת לחירור ולהיחלשות של דופן אבי העורקים. היות והיא נדירה, ודורשת התערבות מורכבת ומהירה לא נהוג לטפל בכלבים הסובלים ממנה. בהתאם, צנתור באבי העורקים מסוג זה התבצע רק פעם אחת בכלבים , ולכן החלטנו לפנות לתגבורת".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

היות ואין וטרינרים המתמחים בכלי דם, ד"ר ברוכים פונה לד"ר ניר גבריאל, מנהל היחידה לכירורגיית כלי דם במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית, שהחיבור ביניהם נוצר דרך שכנו הרופא של ד"ר ברוכים. ד"ר גבריאל, מומחה בתחום, ביצע מאות צנתורים בעבר, אולם רק בבני אדם ומעולם לא בכלב. הוא קיבל לידיו את כל הבדיקות שנערכו לכלבה ומחליט להיענות לאתגר, ולנסות, לראשונה בעולם, לצנתר את הכלבה, והכל – בהתנדבות. צוות טיפול נמרץ וצוות המצנתרים מקפלן התארגן במהירות האפשרית להציל את חייה של מימי המתוקה לפני שהמפרצת תדמם שוב.

בשבוע שעבר תוך 48 שעות מהגעתה של מימי, הגיע בשעות הצהרים ד"ר גבריאל מהמרכז הרפואי קפלן אל היחידה לטיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן, כשהוא מלווה ב ד"ר פבל קלשצ'ב, כירורג לב, המתמחה כעת בכירורגית כלי דם. הציוד לצורך הפעולה נתרם כולו על ידי חברות הציוד הרפואי, לרבות סטנטים מכוסים מיוחדים (חברת NEOPHARM/GORE) והציוד הנלווה (חברות GAD MEDICAL/TERUMO, SHILLO), אלון שחר, נציג חברת NEOPHARM הצטרף אף הוא לפעולה. השלושה פגשו ביחידה לטיפול נמרץ וטרינרי את צוות היחידה, שכלל את ירון, אייל מומחה לכירורגיה וטרינרית, ישי קושניר מומחה להרדמה ויעל גולדמן מתמחה.

הצנתור בוצע בשיתוף פעולה של ד"ר אייל הכירורג הוטרינרי, וצוות כלי דם והוכתר בהצלחה. ד"ר גבריאל: "תיקון מפרצות בצנתור מבוצע בבני אדם כבר שנים רבות. היתרונות כמו גם הסיבוכים האפשריים של פעולות אלה ידועים היטב. תיקון זעיר-פולשני זה החליף כמעט לחלוטין את התיקון בניתוח פתוח שהינו ניתוח גדול, עם סיבוכים רבים והחלמה ארוכה. בניגוד לניתוח בו מוחלף החלק החולה בעורק, בשתל סינטטי, בצנתור מוכנס סטנט מכוסה בד המאפשר זרימת דם דרכו ומונע זרימת דם לשק המפרצת, ובכך מקטין את הסיכון לקרע ומוות מדימום".

הוא מוסיף ואומר לגבי ההבדלים בין בני אדם לבעלי חיים: "החלק הטכני של צנתור בכלב די דומה לצנתור בבני אדם, ולא הייתה צפויה בעיה בתחום הזה. לעומת זאת, היות וכמעט לא בוצעו פעולות כאלה בעבר, לא ניתן היה לצפות כיצד יגיבו כלי הדם של מימי למניפולציות הדרושות לפתיחת הסטנט באבי העורקים".

צילום: קפלן וטיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן
צילום: קפלן וטיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן
צילום: קפלן וטיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן

Back to top button