כלכלהמבזקים

דיון סוער בוועדת הכלכלה: "אנחנו מייצרים לכם את הכסף בטוב, ברע אתם לא שותפים שלנו אף פעם"

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, חה"כ דוד ביטן, הודיע הבוקר (שני) כי יקים צוות בראשות ח"כ שלום דנינו, יחד עם חברי הכנסת אלי דלל, דני אילוז ורון כץ, וחברות הכנסת נעמה לזימי ואימאן ח'טיב יאסין. הצוות יבחן בתוך חודש את הבעיות של העסקים הקטנים והבינוניים ויגיש מסקנות לוועדת הכלכלה

היו"ר ביטן אמר את הדברים בדיון של ועדת הכלכלה של הכנסת, לבחינת הבעיות והקשיים שאיתם מתמודדים בעלי העסקים הקטנים והבינוניים בתקופה שאחרי הקורונה. במהלך הדיון אמר היו"ר ביטן לנציג ההסתדרות: "לא שמעתי שמשביתים את המדינה בגלל עסקים קטנים רק בגלל שכירים". יו"ר הוועדה ביטן הוסיף: "תעביר את המסר ליו"ר ההסתדרות שבעסקים הקטנים יש יותר עובדים מהעסקים הגדולים ולכן תדאגו לעובדים ולעסקים הללו".

ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת

בתגובה אמר רמי בז'ה, יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות: "בדיוק בגלל זה הקמנו בבית ההסתדרות את הסקטור של הפרילנסרים, עד היום הם היו אקלקטיים לחלוטין, מפוזרים, אף אחד לא דואג להם והנה הגענו למצב אחרי הקורונה, אחרי שהים נסוג רואים מי שחה בעירום".

רמי בז'ה הוסיף: "אתה תעזור לנו מול הפקידים שיושבים בצד הזה של השולחן כשהם יושבים בצד הזה, תסתכלו עליי כל מי שידבר על הלוואות, הלוואות היום באשראי ובריבית הקיימת זו משקולת לרגל. עסק ובטח פרילנסר לא יכול לעמוד בהוצאות העסק, יש לתת קודם כל זכויות סוציאליות בסיסיות לפרילנסר שבסוף החודש במקום תלוש הוא מגיש חשבונית, עם זה אתה מצפים שהוא יכלכל בית במשק? מישהו יכול לחיות עם סכום כזה? אותו פרילנסר או עצמאי חשוף לשעת משבר, ולא חסרים משברים, זהו הסקטור היחיד שלא מטופל יש לו רק חובות ללא זכויות, העוול הזה שאינו קשור לממשלה מתמשך כ-75 שנה."

ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת

"העצמאי הוא גורם אמורפי לא מטופל וכשאומרים החברים מהאוצר זה כסף ציבורי לא זה לא כסף ציבורי זה כסף של משלמי המיסים. אנחנו מייצרים לכם את הכסף בטוב, ברע אתם לא שותפים שלנו אף פעם. הגיע הזמן לשני דברים: רשת ביטחון סוציאלית בשגרה, פעם שניה רשת ביטחון לשעת חירום שבמקרה של צורך אני לא צריך לצאת ולצעוק על מחאה, להגיד שגם העצמאים צריכים לקבל דמי קיום לא ירידה במחזורים ולא ירידה במענקים. אני אומר לך אני מצפה מכל חברי הבית באמת לטפל בזה. מה קורה לכם? בשביל מה אתם נבחרים כל קדנציה הפקידים מסבירים לכם למה לא תטפלו פעם אחת ולתמיד?" הוסיף.

צילום: דוברות הכנסת
Back to top button