בריאותמבזקים

מחקר חדש: עלייה ניכרת במצוקה נפשית בקרב מתבגרים במהלך מגפת הקורונה

מחקר חדש של מכבי שירותי בריאות ומכון קיי.איי (KI) בדק אבחנות ושימוש בתרופות פסיכיאטריות בקרב בני הנוער בישראל במהלך מגיפת הקורונה והשווה לתקופה שלפני פרוץ המגיפה. הממצאים הראו עלייה ניכרת באבחנות בריאות הנפש ובצריכת סוגים שונים של תרופות פסיכיאטריות בתקופת הקורונה בהשוואה לתקופה שלפניה. בין השאר נרשמה עלייה של 55% באבחנות של הפרעות אכילה, עלייה של 38% באבחנות של דיכאון ועליה של 33% באבחנות חרדה. כמו כן נצפתה עלייה של 28% במתן תרופות אנטיפסיכוטיות לבני ובנות הנוער.

עוד נמצא במחקר כי רוב העלייה באבחונים נראית בקרב מתבגרות בנות: עלייה של 68% באבחנת דכאון, עלייה של 67% באבחנת הפרעות אכילה, עלייה של 42% באבחנת חרדה ועלייה של 29% באבחנות הקשורות במצבי דחק במהלך תקופת הקורונה. במחקר בוצע ניתוח נתונים של מעל ל-200,000 רשומות רפואיות של בני נוער בגילאי 12-17.

קראו גם:  פעילות אכיפה מוגברת במרחב כרמל: 119 דו"חות נרשמו, 13 כלי רכב הורדו מהכביש

״במחקר זה לא נבדקו כל האבחנות הפסיכיאטריות ואינו כולל את מערך בריאות הנפש הפרטי והאמבולטורי. על כן לא ניתן לשלול תופעות שלא נמדדו כאן ודורשות התבוננות והתייחסות מתאימה״, מסבירה ד״ר שירה גרינפלד, מנהלת מחלקת מדיקל אינפורמטיקס במכבי.

ד"ר גלעד בודנהיימר ראש תחום בריאות הנפש במכבי שירותי בריאות: "הממצאים המדאיגים מצביעים שוב על הצורך בהיערכות לאומית לא רק כנגד המגיפה, אלא גם כנגד השפעותיה הנפשיות. הממצאים מדגישים את הצורך בתקצוב של תכנית לאומית עם תקציבים ייעודיים לטובת התמודדות ומענה למצב הנפשי של הילדים והנוער בישראל. על התכנית להתמקד בטיפול מונע, ובשילוב זרועות של החינוך, הרווחה, וכמובן הבריאות בטיפול בנוער ובמשפחתו בקהילה".

קראו גם:  נגיף קדחת מערב הנילוס: מתחילת השנה נפטר אדם אחד ונדבקו שניים, מצבם קשה

ד״ר פיני עקיבא, מנכ״ל מכון קיי.איי: ״המחקר שביצענו מדגיש את הצורך לכלול את נושא בריאות הנפש של בני הנוער בארץ כחלק מהדיון העוסק בהתמודדות עם משבר הקורונה, ויכול לעזור לגורמים השונים למקד את הסיוע בקבוצות בהן הפגיעה גבוהה במיוחד״.

אילוסטרציה. קרדיט: pixabay

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן