מבזקיםמשפטי/פלילי

ערעור הוגש לבית המשפט העליון על הקלה בעונשו של נאשם שהורשע בעבירות נשק

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבית המשפט העליון, הודעת ערעור על קולת עונשו של הנאשם שהורשע בביצוע עבירות נשק ונידון לעונש של 7 חודשי מאסר בלבד.

לעמדת הפרקליטות בהודעת הערעור, העונש שהוטל על הנאשם חורג באופן ניכר ממדיניות הענישה הנהוגה, ודאי בימים אלו בהם רשויות האכיפה מחויבות להירתם למלחמת החורמה בעבירות הנשק, המערערת את יסודות הקיום והביטחון הבסיסיים במדינה. "מתן משקל ראוי לפגיעה באורח חייהם ושלומם הנפשי והפיזי של אזרחי המדינה, מחייב החמרה משמעותית בעונשם של אלו העוסקים בעולם הנשק. לפיכך, הטיפול בעבירות אלו מחייב השתת עונשי מאסר ממושכים מאחורי סורג ובריח", צוין בהודעת הערעור.

הנאשם מחמד בסילה (39), הורשע על סמך הודאתו במסגרת הסדר טיעון בהחזקת נשק דמוי רובה סער 16-M, ולצידו אביזרי נשק ותחמושת בכמות מאסיבית, בהם בין היתר 5 מחסניות שחלקן מכילות תחמושת, 60 כדורי תחמושת ואביזרי נשק נוספים. כעולה מכתב האישום, הנאשם הוביל את הנשק והתחמושת לביתו בענאתא החדשה, הסתירם בחדרו, טיפל בנשק, דרך אותו, פירק והרכיב אותו מחדש, מבלי שהחזיק ברישיון לנשק.

בשלב הטיעונים לעונש, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט המחוזי לתת את המשקל הראוי לפוטנציאל הנזק הגלום במעשיו של הנאשם ולמאבק הכולל בתופעה של החזקת נשק בציבור, ועתרה למתחם ענישה שנע בין שנתיים וחצי לארבע שנות מאסר בפועל.

בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השו' ח' מאק-קלמנוביץ') עמד בגזר דינו על מגמת ההחמרה בענישה בגין עבירות נשק בשנים האחרונות ועל כך שענישה מחמירה היא כלי למאבק ב"מכת מדינה" זו, אך קבע מתחם עונש הולם בין 6 ל-24 חודשי מאסר, וגזר על הנאשם עונש של 7 חודשי מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו ומאסר על תנאי. מכאן הערעור, במסגרתו מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון להתערב בעונש הקל שנגזר על הנאשם ולהשית עליו עונש מאסר בפועל משמעותי, שישקף לעמדת המדינה את חומרת מעשיו של הנאשם.

"הנחייתו הברורה והעקבית של בית המשפט הנכבד בתקופה האחרונה היא כי יש להחמיר משמעותית בענישה בגין עבירות נשק, נוכח היקף התופעה אשר הפכה למכת מדינה, הסכנה העצומה הכרוכה בעבירות אלה לחיי אדם, ופגיעתן הקשה בתחושת הביטחון האישי במרחב הציבורי", נכתב בהודעת הערעור.

בנוסף צוין, כי "בתקופה האחרונה אנו עדים לשגרת חיים בלתי נסבלת ובלתי מתקבלת על הדעת, בפרט במגזר הערבי. שכיחותם של אירועי ירי בקרב הציבור הערבי הולכת וגדלה, ונדמה כי כמעט כל יום נפגעים קורבנות באירועי אלימות אלו, בין אם כמעורבים ובין אם כעוברי אורח תמימים. אזרחיה הערביים של המדינה חוששים לחייהם, פשוטו כמשמעו, כאשר הם יוצאים לרחוב…בית המשפט הנכבד, כעניין של יום ביומו, מביע דעתו הנחרצת בנוגע לצורך במאבק בלתי מתפשר בנגע עבירות הנשק הפושה בחברה הישראלית. עבירות אלו, ותהא הסיבה לביצוען אשר תהא, מעבר לחומרתן האינהרנטית, מובילות בהמשך לפגיעות בנפש ובגוף, ולפגיעה משמעותית בתחושת הביטחון של הציבור."

הודעת הערעור הוגשה באמצעות מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה עו"ד רחל מטר ועו"ד עינת גדעוני. בבית המשפט המחוזי נוהל התיק ע"י הילי ברגמן מפרקליטות מחוז ירושלים. יחד עם הודעת הערעור, הגישה הפרקליטות לבית המשפט העליון בקשה לקבוע דיון בערעור לפני סוף שנת 2021, שכן מועד השחרור המנהלי של הנאשם קבוע לאמצע חודש ינואר.

אילוסטרציה. קרדיט: freepik
Back to top button