פוליטי / מדיני

האם זו ההצעה שתמנע סבב בחירות נוסף? זה הפתרון של ח"כ יזהר שי

שר המדע והטכנולוגיה לשעבר, ח״כ יזהר שי, שלח הערב (חמישי) מכתב לראשי סיעות השינוי בכנסת ה 24 ובו הצעה למתווה שימנע סבב בחירות נוסף.

בבסיס המתווה עומדת ההצעה להקמת ממשלת חירום לאומית לפרק זמן מוגבל ועם קווי יסוד ממוקדים ומבוססים על הסכמות רחבות. הקואליציה תתבסס על ימינה, יש עתיד, כחול לבן, תקווה חדשה, ישראל ביתנו, העבודה ומרצ. הרשימה המשותפת ורע"ם יתמכו בממשלה מבחוץ.

ראש הממשלה יהיה אחד משלושת ראשי המפלגות הגדולות בקואליציה (יאיר לפיד, בני גנץ או נפתלי בנט) וזהותו תיקבע על פי משאל בין 68 חברי הכנסת החברים בסיעות הנ"ל. באם מפלגות נוספות יבחרו לתמוך מבחוץ בהקמת הממשלה, יוכלו גם חבריהן להצביע על זהות ראש הממשלה. לאחר בחירת המועמד יחתמו כל חברי הסיעות האלו על המלצתם לנשיא המדינה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד הזה.

ממשלת החירום הלאומית שמציע יזהר שי תתמקד בהבראת ישראל ממשבר הקורונה, בהעברת תקציב לשנים 2021-2023 וביצירת מנועי צמיחה כלכליים שיניעו את גלגלי המשק. היא תשמר את הסטטוס קוו בכל הנוגע לדת ומדינה כדי לאפשר תמיכה רחבה בה, ותחוקק שני חוקי יסוד חשובים: (1) הגבלת קדנציות למשך כהונת ראש ממשלה בישראל (2) איסור על כהונת נאשם בעבירות חמורות בתפקיד של ראש ממשלה. חשוב מכל, אומר ח"כ שי כי היא תפעל לאיחוי השסעים בעם ולשמירה על בטחון מדינת ישראל.

בהצעתו כתב: ״יש לכם, ראשי המפלגות שהבטיחו לבוחריהן שינוי, רוב שניתן לכם בבחירות הדמוקרטיות שהתקיימו כאן השבוע. אין לנו כל סיבה להאמין שסבב חמישי ייצור תוצאות שונות מארבעת הסבבים שקדמו לו, והאחריות הלאומית מחייבת פתרון יצירתי למבוי הסתום המסוכן שהמערכת הפוליטית שרויה בו. אני פונה אליכם, מנהיגי הסיעות: אנא מכם, קחו אחריות, גלו דוגמא אישית, עשו את מה שצריך על מנת להקים את הממשלה שאזרחי ישראל מצפים לה. עשו את הדבר הנכון! מי שלא יתמכו בממשלה הזו יצטרכו לתת הסברים לאזרחי ישראל על סדרי העדיפויות שלהם ועל העובדה שהעדיפו שיקולים פוליטיים צרים על טובת המדינה ואזרחיה."

עוד הוסיף כי "אם לא תקום הממשלה הזו ונלך שוב לבחירות השנה, תיאלצו להסביר לאזרחי ישראל מדוע בחרתם שלא לסיים את המשבר הפוליטי החמור בתולדות המדינה, מדוע העדפתם ללכת לעוד סבב יקר ומיותר של בחירות, שאיננו מבטיח תוצאות שונות באופן מהותי״.

צילום: פייסבוק ח"כ יזהר שי
צילום: פייסבוק ח"כ יזהר שי
צילום: אתר הכנסת

4 תגובות

  1. הצעתי של חבר הכנסת ישי ממצה את כל מהותה של ההליכה לבחירות מספר 4 תחת הכותרת של החלפת נתניהו. בולטת לעין התנהגותו האגואיסטית שגובלת במניה של בנט. 7 חברי כנסת והוא דורש להיות ראש ממשלה ומשחק את משחק הבתולה הבלתי מושגת. נתניהו לא יתן לו ראשות ממשלה ולא רוטציה. כל היתר כמיטב להטוטיו של נתניהו. בנט לא הצליח לבנות עצמו כאלטרנטיבה לשום צד. ברור לו שהשתייכות לימין הקיצוני לא תשרת אותו לטווח ארוך. ברור לו שחיברה למרכז שמאל לא תביא אותו לשום מקום בבחירות הבאות. כמעט ודאי ש אפיזודה שנקראת ימינה תתמוסס כמו מפלגתו של כחלון אם יצטרף לממשלת נתניהו. שורה תחתונה – בנט למד הרבה מנתניהו בתחום הטריקים והשטיקים אבל הוא לא מחזיק ביד שום קלף נסתר. לא ברור למה הצליח להפוך עצמו לכף מאזניים כאשר העלמותו מהמפה הפוליטית לא תשאיר שום עקבות וגם לא סימני געגועים.
    הספירה לאחור החלה כשדרש לעצמו תפקיד של ראש ממשלה והשאיר את כל הדלתות פתוחות. עכשיו מסתבר שכל הדלתות פתוחות למדבר הפוליטי

  2. הצעה מענינת להקמת ממשלת שינוי. דבר ראשון שיש להתגבר עליו – אגו. וכנ״ל בעיות מספר 2 ומספר 3 אגו ואגו. כל היתר ניתן לפתרון והפערים בסך הכל לא כל כך גדולים. ממשלה כזו לא תוכל לטפל בעיוותי תקציב והקצאות ייחודיות. ממשלה כזו לא תוכל לטפל בהגדרה מחדש של יחסי דת ומדינה. ממשלה כזו לא תוכל לטפל במדיניות חוץ אגרסיבית שמורתה השגת הסדר של קבע עם הפלשתינאים ברוח אוסלו ותוכנית המאה של טראמפ. ממשלה כזו בסופו של יום תתפקד כממשלת מעבר שחוסר ההסכמות בה גובר על יכולת שיתוף הפעולה אבל יתכן שתוכל לגרום לשינוי אוירה ושינוי רמת השיח הציבורי בדרך לבחירות 5 כאשר נתניהו מחוץ למשחק. זה לכשעצמו הישג מספיק משמעותי בכדי לתת להצעה סיכוי ולגוף אותה קדימה.

  3. הצעה מעולה להבראת מדינת ישראל ועם ישראל. על מנהיגי המפלגות במחנה השינוי להוכיח את עצמם כמנהיגים אחראים שבאמת פועלים למען השינוי הנכסף ולטובת העם והמדינה, ולפעול בדרך זו ללא שום היסוס, ובלי שום משחקי אגו.

  4. הצעה מעולה להבראת מדינת ישראל ועם ישראל. על מנהיגי המפלגות במחנה השינוי להוכיח את עצמם כמנהיגים אחראים שבאמת פועלים למען השינוי הנכסף ולטובת העם והמדינה, ולפעול בדרך זו ללא שום היסוס, ובלי שום משחקי אגו.

Back to top button