העולם הערבימבזקים

תיעוד מטורף: החות'ים חשפו את "טופאן 1" ותקיפת הספינה היוונית

ארגון החות'ים בתימן הפיץ הערב (שישי) סרטון המציג לראשונה את סירת התקיפה הבלתי מאוישת "טופאן 1", אשר שימשה להטבעת הספינה היוונית M/V Tutor בים האדום ב-12 ביוני. בסרטון ניתן לראות את הסירה "טופאן 1" בפעולה, ומוצגים בו המפרט הטכני וכן תיעוד של הפגיעה במטרה הימית, שמדגים את יכולותיה ההרסניות.

על פי הדיווח באתר הרשמי של החות'ים (אנסאר אללה) "סירת התקיפה הבלתי מאוישת "טופאן 1" מתאפיינת במידות קטנות היא מהירה מאוד ובעל יכולת התחמקות ממכשירי איתור ומעקב. הסירה מצוידת בראש נפץ במשקל 150 ק"ג ומגיעה למהירות של 35 מיילים ימיים לשעה. היא נועדה לפגוע במטרות ימיות קבועות ונעות בקרבת מקום, ומהווה חלק מהנשק ההגנתי של תימן שנועד להגן על חופיה."

ביום רביעי, 19 ביוני, הפיץ הארגון החות'י סרטון נוסף המציג את תיעוד תקיפת הסירה "טופאן 1" על הספינה M/V Tutor, שבה השתמשו גם בכלי טיס בלתי מאוישים וטילים בליסטיים. בסרטון ניתן לראות את רגע התקיפה של הסירה, שפגעה בספינה מאחור וגרמה לפיצוץ גדול ונזק רב. בנוסף, הסרטון כולל תיעוד של רגע פיצוץ המוקשים שהונחו בתוך הספינה על ידי הכוחות הימיים של החות'ים.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

הכוחות הימיים של החות'ים מסרו כי הספינה M/V Tutor הותקפה לאחר שספינה אחרת של אותה חברה, Evalend Shipping Co. SA, הפרה את האיסור על כניסה לנמלים בישראל ונכנסה לנמל חיפה. החות'ים טוענים כי הספינה M/V Tutor כיבתה את מערכת הזיהוי הבינלאומית AIS במהלך מעבר בים האדום, והם השתמשו במספר סוגי נשק ימי חדשים בהתקפה זו. לטנת החות'ים התקיפה נעשתה כהוקרה לארגוני הטרור בעזה לרגל חג הקורבן.

התקפות החות'ים על ספינות בים האדום החלו לאחר אירועי ה-7 באוקטובר, והן מתמקדות בספינות שהן בבעלות או בדרכן לישראל. תימן, הנמצאת בנקודה אסטרטגית בגבול הים האדום, מהווה ציר מעבר חשוב למסחר הימי, והחות'ים החליטו להתערב בעימות במזרח התיכון לצד חמאס. בעקבות ההתקפות במיצרי באב אלמנדב, ארצות הברית ובריטניה הקימו קואליציה ימית להתמודדות עם האיום החות'י.

צילום: ארגון החות'ים בתימן

תגובה אחת

Back to top button