בריאותמבזקים

משרד הבריאות פותח מסלולי יבוא מזון ותמרוקים העומדים ברגולציה האירופית

משרד הבריאות מודיע על פתיחת מסלולי יבוא מזון ותמרוקים העומדים ברגולציה האירופית ועל בסיס הצהרה של שיווק כדין באירופה. המהלך נעשה מתוך רצון לבצע הרמוניזציה והטמעה מלאה של הרגולציה האירופית עם זו הישראלית. המשרד יפרסם תזכירי חוק בעניין כבר בשבוע הבא.

העקרון המוביל בפתיחת המסלולים החדשים הוא העברת האחריות לתקינות ובטיחות המוצרים על היבואן בהתאם למקובל באירופה והקניית כלים ליבואן לביצוע תהליכים איכותיים לניהול סיכונים ובקרת איכות על המוצרים המיובאים לישראל.

בתחום המזון המשרד ממשיך באימוץ רגולציות אירופיות נוספות מעבר לאלה שכבר אימץ בעבר. הדבר ייצר תנאים אופטימליים לייבוא מזון לישראל ויאפשר ודאות רגולטורית גם לתעשיה הישראלית. תבוטל חובת הקשר הישיר של היבואן עם היצרן ליבואן נאות ומנגד תוטל חובת ביצוע תהליכי ניהול סיכונים ובקרת איכות ע"י היבואן והמשווק.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

בתחום התמרוקים המשרד יאפשר ייבוא על בסיס הצהרה כי המוצר בטוח ומשווק כדין באירופה. תבוטל החובה להחזיק בתיק תמרוקים ותבוטל חובת הקשר הישיר עם היצרן, מנגד תוטל חובת ביצוע תהליכי ניהול סיכונים ובקרת איכות במקטעי האספקה, עד לנקודת מכירה וכן חובה על היבואן לקבל ולפעול בהתאם לכל מידע, התראה, פגם, איסוף מהשוק או פעולות מתקנות שיקבל היבואן מהספק.

המתווה יכלול מוצרים לחלל הפה תוך ניהול סיכונים מותאם ויוחרגו ממנו מוצרים ייעודיים לשימוש בתינוקות וילדים, נשים הרות ומניקות, מוצרים להחלקת שיער ומוצרי הגנה מהשמש.

אוריאל בוסו, שר הבריאות: "משרד הבריאות מוביל מהלכים במגוון תחומים להפחתת הנטל הבירוקרטי ולמאבק ביוקר המחיה. הצעד שאנו מקדמים היום מהווה בשורה מהותית ליבואנים ולצרכנים בישראל. פתיחת מסלולי הייבוא תתרום להסרת חסמים בתחום התמרוקים והמזון ולהורדת העלויות. אנחנו שואפים לקדם הקלה ברגולציה בכל תחום שנוגע למשרד, תוך הקפדה ושמירה על בריאות הציבור ונמשיך לפעול מול כלל הגורמים כדי להביא בשורות נוספות לאזרחים".

משה בר סימן טוב, מנכ״ל משרד הבריאות: "בהתאם למחויבות אותה הצגנו לפני אירועי ה-7.10 גיבשנו הסכמות כוללות בעניין פתיחת מסלולי יבוא מזון ותמרוקים מאירופה על בסיס הצהרה של שיווק כדין באירופה. הסכמות אלו נעשו לאחר עבודה מאומצת של כלל הגורמים הרלוונטיים שעבדו על המהלך במשרד הבריאות ובשיתוף משרדי האוצר והכלכלה ומשרד ראש הממשלה.

הרפורמות הן חלק מהאסטרטגיה של המשרד לטייב את הרגולציה להוריד את הנטל הבירוקרטי לצד המשך שמירה על בטיחות ובריאות הציבור, בהתאם למחויבות הציבורית שלנו".

אוריאל בוסו
צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ'

Back to top button