מבזקיםמשפטי/פלילי

"אם זה לא ניסיון רצח אז מה זה ניסיון רצח?"

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע היום (חמישי) את חביב אבו חביב במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, בניסיון לפציעה ממניע גזעני ובהתפרעות זאת לאחר שלקח חלק באירועים האלימים שהתרחשו במהלך מבצע שומר חומות בעכו.

על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון (פלילי) במסגרת מבצע שומר חומות התרחשו התפרעויות אלימות ברחבי הארץ על רקע לאומני – גזעני, שכללו תקיפות של כוחות הביטחון ושל אזרחים יהודים וערבים. במהלך האירועים לקח אבו חביב חלק בלינץ' שבוצע באזרח יהודי שהתרחש בעיר עכו ביום ה 12.5.21.

בית המשפט זיכה את אבו חביב מעבירת מעשה הטרור של ניסיון רצח, זאת לאחר שלקביעת ביהמ"ש קיים ספק סביר בהתקיימות היסוד הנפשי הדרוש להרשעה בניסיון רצח. לצד זאת הוכח מעבר לכל ספק סביר כי מעשי הנאשם מבססים עבירה של חבלה בכוונה מחמירה.

ביחס לסוגיית מעשה הטרור ציין כב' השופט יחיאל ליפשיץ בהכרעת הדין כי:"… הנאשם ופורעים נוספים שכמותו, הם אלו שהפריעו למשטרת ישראל לשמור על הסדר. במילים אחרות, הנאשם ודומיו היו הסיבה לאי הסדר ולפרעות; הגורם ולא התוצאה. עולה ברור כי כאשר הנאשם יצא לרחוב, הוא יצא לקרב; וה"קרב" היה מול היהודים שלשיטתו באו להתנכל לתושבי עכו הערבים… מדובר במי ש"מחפש צרות" ולא נרתע מלמצוא אותן שוב ושוב, מול כוחות המשטרה ומול יהודים שהוא ביקש להתעמת איתם משום יהדותם ולא משם סיבה אחרת."

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את מרדכי כץ הגיב להכרעת הדין ואמר: "המחבל פגע אבן במרדכי ואחרי שמרדכי היה שרוע על הקרקע מחוסר הכרה אחז המחבל אבן נוספת בידו והטיח בעוצמה לעבר הפצוע. אך בנס האבן פספסה את מרדכי ולא הרע את מצבו לתוצאה קשה יותר או אף קטלנית. אנו מצרים על פסק הדין שלא הרשיע בניסיון לרצח. עובדות המקרה עומדות בפני הרכב השופטים ומעשיו של הנאשם הם חד משמעיים ואנו מצפים שבשלב הענישה תינתן למחבל ענישה מחמירה שהרי גם בעבירה הנוכחית ניתן להעניש למאסר של 25 שנה. אנו מודים לפרקליטות ובעיקר לעו"ד אוהד כהן שהלכו עד הסוף בדרישה להרשעת המחבל בניסיון לרצח. אנו נמשיך להגיע לדיונים ולדרוש מיצוי דין עם המחבלים".

מרדכי כץ תקף את החלטת השופטים ואמר: "לאחר שלא הייתי מוכן במשך כשנתיים להגיע להסדר טיעון הודות לאוהד כהן הפרקליט שכיבד את רצוני, בית המשפט קבע שתקיפה אכזרית וקטלנית כזאת זה לא ניסיון רצח. אם זה לא ניסיון רצח אז מה זה ניסיון רצח?. אם לא היו מגיעים השוטר משה שלי, חן כהן ואזרחים נוספים ברור לכולם שהמחבלים לא היו מגישים לי עזרה ראשונה. רק מחבל אחד מתוך כל החבורה הרצחנית שתקפה אותי. האם בית המשפט באמת רוצים להילחם בטרור או רק לסמן וי? כשבית המשפט רוצה הוא יכול. אני יוצא עם תחושה שבית המשפט לא עושה כל שביכולתו או שפשוט אינו רוצה באמת למגר את הטרור".

"אם זה לא ניסיון רצח אז מה זה ניסיון רצח?"
אילוסטרציה. צילום: דוברות שב"ס
Back to top button