מבזקיםמשפטי/פלילי

תביעות בשווי כ-4.8 מיליון ש"ח הוגשו בגין נזקים במהלך "שומר החומות"

פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) בשיתוף היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה הגישה בבתי משפט במחוז מרכז שלוש תביעות נזיקין נגד שלושה עשר נתבעים, אשר הועמדו לדין פלילי בגין פשעים שבוצעו על ידיהם בעיר לוד במהלך מבצע "שומר החומות". התביעות נסבות על הנזקים שנגרמו מהמעשים שיוחסו להם. שווי התביעות נאמד בכ-4.8 מיליון ₪.

נזכיר, כי החל מחודש מאי 2021, לאחר ירי רקטות מסיבי לעבר אזור ירושלים ועוטף עזה, פתח צה"ל במבצע "שומר החומות". אז, התעורר גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ, על רקע לאומני – גזעני, שכלל אירועי אלימות קשים ותקיפות נגד כוחות המשטרה והביטחון וכלפי אזרחים יהודים וערבים. במסגרת זאת התרחשו בעיר לוד התפרעויות קשות, שבמהלכן בוצעו מעשי אלימות שונים כלפי כוחות משטרה ואזרחים, ובכלל זה יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה וירי חי. כתוצאה מההתפרעויות נגרמו פגיעות חמורות לגוף ולנפש, וכן נגרם נזק כבד לרכוש.

לאחר שהוגשו כתבי אישום באמצעות פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) בגין המעשים הפליליים שיוחסו לנתבעים, הגישה היום פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) תביעות להשבת סכומי הכסף שנדרשה המדינה להוציא בגין הנזקים אותם גרמו הנתבעים.

כתב התביעה הראשון על סך כ- 4,305,317 ₪ הוגש נגד שבעה נאשמים שגרמו למותו של יגאל יהושוע ז"ל. בהתבסס על כתב האישום, הנתבעים חברו יחדיו במטרה ליידות אבנים לעבר כלי רכב של יהודים וביניהם גם לעבר רכבו של יגאל יהושע המנוח. לאחר שזיהו אותו כיהודי, יידו הנתבעים בעוצמה ומטווח קצר מספר אבנים לעבר רכבו באורח אשר הביא לפגיעה בעוצמה רבה בראשו, ובהמשך הביאה למותו.

כתב התביעה השני על סך של כ- 104,000 ₪ הוגש נגד ארבעה תושבי לוד שאף נגדם הוגש כתבי אישום, בשל כך שזרקו בקבוקי תבערה אל עבר בניין מגורים בשכונת חב"ד וגרמו לנזקים משמעותיים מתוך מניע לאומני ואידיאולוגי. עוד עולה מכתב התביעה כי הנתבעים פעלו מתוך מטרה להצית בניין מגורים, לפגוע במתגוררים בו ולהביא להתססה ולהעלאת הלהבות בלוד באותה העת.

כתב התביעה השלישי בסך של 386,000 ₪ הוגש כנגד שני תושבי לוד אחרים נגדם הוגש כתבי אישום הנסב על כך שהנתבעים הכינו בקבוקי תבערה שהושלכו לעבר חניון כלי רכב בעיר לוד. כתוצאה מכך, נגרם נזק בלתי הפיך לשמונה כלי רכב שחנו באותה העת במקום.

התביעות הוגשו על ידי עוה"ד ברוך בריזל, אלון לוי ליטן ועמית מליאנקר מפרקליטות מחוז מרכז – אזרחי יחד עם עו"ד סימה אזולאי מהיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה.

מדובר בתביעות ראשונות מיני נוספות שהמדינה מתעתדת להגיש נגד מפרי חוק באירועים חמורים אלו. תביעות אלו זו מבטאות את החשיבות הערכית הרבה שרואה הפרקליטות בשימוש בכלים אזרחיים אשר משלימים את ההליכים הפליליים. זאת, לא רק לשם הגנה על קופת המדינה, אלא גם לשם המאבק בעבריינות ובטרור והגנה על שלום הציבור, מימוש האינטרס הציבורי וחיזוק המשילות וההרתעה.

תביעות בשווי כ-4.8 מיליון ש"ח הוגשו בגין נזקים במהלך "שומר החומות"
אילוסטרציה. צילום: pixabay
Back to top button