חדשות הארץמבזקים

"זיכרון בתחנה": מתנדבי מד"א הקשיבו לסיפורי שורדי השואה

הערב (שלישי) פגשו עובדי ומתנדבי מגן דוד אדום מתחנת מד"א בקרית גת את עורכת הדין שרית ארז, שהגיעה לתחנה על מנת לספר את סיפורו של ד"ר פליקס זנדמן ז"ל, שורד שואה, וזאת במסגרת פרויקט "זיכרון בתחנה".

במסגרת המיזם, המתקיים זו השנה השנייה בשיתוף עמותת "זיכרון בסלון" – נערכים בימים אלו ערבי "זיכרון בתחנה", במהלכם מגיעים שורדי שואה ובני דור שני לספר את סיפוריהם בתחנות מד"א בכל רחבי הארץ.

שרית, שאיננה קרובת משפחתו ולא הכירה את ד"ר זנדמן ז"ל – נחשפה לסיפורו המדהים כשקראה ספר אוטוביוגרפיה שכתב, ומעבירה את סיפור חייו מזה 12 שנים: "ד"ר פליקס זנדמן (1927-2011), שרד את השואה כנער והפך למדען, ממציא ותעשיין חובק עולם. לימים ייסד את אחת מיצרניות הרכיבים האלקטרוניים הגדולות בעולם. סיפור חייו של פליקס זנדמן מתחיל כסיפור קשה של הישרדות כנגד כל הסיכויים, וממשיך כשההישרדות הזו ממונפת להצלחה עצומה. זהו סיפור על חסד, על גבורה, על כוחו של המוח ועל ניצחון".

אמש (שני) פגשו עובדי ומתנדבי מגן דוד אדום מתחנת מד״א בפתח תקווה את הגברת מרים רוטנר, דור שני לשואה, ואת עובד ומתנדב מד"א לשעבר, מר צבי ברנשטוק, דור שני לשואה שהגיעו לתחנה על מנת לחלוק את סיפוריהן של משפחותיהם. במסגרת פרויקט "זיכרון בתחנה".

הגברת מרים רוטנר, דור שני לשואה, סיפרה על קורות אמה: "מכל המשפחה הענפה נשארו רק אימי ושתי אחיותיה. הן עברו את הנורא מכל ושרדו. כאן, בערב זה, אני שמחה לעמוד מולכם ולספר לכם שאימי העמידה מעל ל- 100 צאצאים במדינת ישראל, וכולנו ממשיכי דרכה. אמא עדיין בחיים ומתנדב מד"א פוגש אותה לעיתים קרובות ומסייע לה."

עובד ומתנדב מד"א לשעבר, מר צבי ברנשטוק, דור שני לשואה, סיפר על קורות אביו: "לאחר ששרד את החיים הקשים בגטו ורשה, ואיבד רבים מבני משפחתו, אבא שלי הצליח לעלות ארצה ובגיל 49 התחתן לראשונה. הוא נפטר בגיל 85 והשאיר אחריו ילדים ונכדים. בחרתי להתנדב במד"א, וכך גם הבת שלי שהחלה כנוער מד"א ובקרוב מתחילה קורס חובשים, ואני שמח להיות כאן היום ולחלוק אתכם, עובדים ומתנדבים, את הסיפור שלנו."

מנהל מוקד מתנדבים ארצי במד"א, שובל בן מרדכי טמים, שהוביל את המיזם, מסר: "זו השנה השנייה בה אנחנו עומדים בקשר מול עמותת זיכרון בסלון, שעושים עבודת קודש. בזכות שיתוף הפעולה הזה הצלחנו להביא את סיפוריהם של שורדי השואה, מפיהם ומפי ילדיהם לתחנות מד״א בכל רחבי הארץ – לזכור, להזכיר ולעולם לא לשכוח".

מנהל מרחב לכיש במד"א, חיים קרדי, מסר: "זיכרון בסלון הוא מיזם מבורך וזו זכות עבורנו להביא את הפרויקט לפתח תחנות מד"א. עובדי ומתנדבי מגן דוד אדום מתחנת קרית גת שהגיעו הערב לתחנה, הקשיבו בקשב רב לסיפורו מעורר ההשראה והמדהים של ד"ר פליקס זנדמן ז"ל. מפגשי העדות הללו, שמירת זיכרון השואה והעברת סיפוריהם של שורדי השואה הלאה – הם חובתנו".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, מסר: "זיכרון השואה חייב להיות חקוק בזיכרונו של כל אחד ואחת. ישנה חשיבות עליונה לשמיעת העדויות והסיפורים מהניצולים עצמם ופרויקט 'זיכרון בתחנה' מאפשר להפגיש בין דור שורדי השואה שהולך ומצטמצם עם העובדים, המתנדבים ובני הנוער שהם דורות ההמשך. פער הדורות מחדיר בהם את הזיכרון ומותיר בהם רשמים שנשארים טבועים לעד".

עובדי ומתנדבי תחנת מד"א בקרית גת שמעו את סיפור חייו של ד"ר פליקס זנדמן ז"ל
צילום: דוברות מד"א
עובדי ומתנדבי תחנת מד״א בפתח תקווה שמעו את סיפור משפחותיהם של מרים רוטנר וצבי ברנשטוק
צילום: דוברות מד"א
Back to top button