מבזקיםפוליטי / מדיני

ליברמן: "המנוע העיקרי לכל החקיקה המטורללת הזו הן מפלגות ש״ס ויהדות התורה"

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן אמר הערב (חמישי) במסיבת העיתונאים של ראשי האופוזיציה כי "אם לא נפריד בין דת ומדינה – לא תהיה לנו מדינה".

ליברמן הודה לנשיא הרצוג על המתווה שהציג אמש לסיום המשבר הפוליטי ותקף את הקואליציה שהודיעה מיד לאחר מכן כי המתווה של הנשיא לא מקובל עליהם. "אני רוצה להודות לנשיא המדינה, יצחק הרצוג, על המאמץ להביא הצעה שתשמש כבסיס להידברות בין כל הסיעות בכנסת. לצערי, אנו רואים כי ראשי הקואליציה דחו אותה על הסף." אמר ליברמן והוסיף, " היום ברור שהמנוע העיקרי לכל החקיקה המטורללת הזו, הגורם הנוקשה ביותר, הקיצוני ביותר שלא מוכן לשום פשרה הן מפלגות ש״ס ויהדות התורה. ההתנהלות הכוחנית והדורסנות שלהן בכנסת מובילה לפגיעה במדינת ישראל, בצה״ל וביהדות. לכן, המסקנה שלי היא ברורה – אם לא נפריד בין דת למדינה לא תהיה לנו מדינה."

עוד ציין כי "אי אפשר לדבר על שיוויון בנטל, שיוויון בכלכלה, שיוויון עבור נשים ושיוויון עבור מיעוטים, כאשר עסקני ש״ס ויהדות התורה מחזיקים את הקואליציה והמדינה בגרון. ההפרדה בין דת ומדינה, והשיוויון בנטל הם שני הנושאים הכי חשובים לעתידה של מדינת ישראל. אם לא נפריד בין דת ומדינה, לא תהיה לנו מדינה. ההתעקשות של יהדות התורה על פסקת ההתגברות נועדה רק לדבר אחד, להבטיח בחוק התחמקות של צעירים חרדים מהחובה לשרת בצה״ל או בשירות האזרחי והצורך לצאת לעבוד. ש"ס נלחמים על חוק דרעי, ואף אחד מהם לא נלחם עבור מדינת ישראל."

אביגדור ליברמן (ללא קרדיט)
אביגדור ליברמן (ללא קרדיט)

ליברמן הוסיף כי "המצב האבסורדי הזה, שהילדים והנכדים שלנו משרתים בצה״ל, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מסים ובפועל גם מגנים וגם מממנים את אלה שיושבים בישיבות פשוט לא מתקבל על הדעת."

לדבריו, "ההפרדה בין דת ומדינה, כוללת ארבעה רכיבים עיקריים:

1. שירות חובה לכולם – כל צעיר בגיל 18, יהודי, מוסלמי, נוצרי, דרוזי, צ׳רקסי- כולם חייבים להתגייס לצה״ל או לשירות הלאומי, אין פטורים, אין תורתם אומנותם.

2. מערכת המשפט- אין מערכת משפטית מקבילה, כל בתי הדין הרבניים למיניהם לא יקבלו שום תמיכה ממשלתית, שום תקצוב. כמו שקיים הליך בוררות וולונטרי, הדבר יהיה תקף גם לבתי הדין הרבניים. אם שני הצדדים ירצו לפנות זכותם לפנות, אבל המדינה לא מחוייבת לבתי הדין הרבניים בשום אופן.
כמו כן, נישואין וגירושין אזרחיים הם חלק מאותו מהלך.

3. מוסד חינוכי שבו לא מלמדים לימודי ליבה- לא יהיה זכאי לשום תקצוב ממשלתי.

4. פתיחת עסקים בשבת ותחבורה ציבורית בשבת – יהיו באחריות השלטון המקומי על בסיס חוקי עזר, המדינה לא תוכל להתערב בנושא."

"כמובן, שישנם עוד שורה של חוקים שחייבים להשלים את המהלך, אבל זה הצעד הראשון." הבהיר ליברמן וסיכם כי "בסוף התהליך מדינת ישראל חייבת להיות מדינה עם חוקה, בית משפט לחוקה ועם הפרדה מוחלטת בין דת למדינה."

אביגדור ליברמן (ללא קרדיט)
אביגדור ליברמן (ללא קרדיט)

תגובה אחת

Back to top button