בריאותמבזקים

"למה כשמדובר בבע"ח, מקלים ראש ועוברים לסדר היום בשלווה?"

הסתדרות הרופאים הוטרינרים בישראל, יוצאת בקריאה חריגה לבצע החזרה של בקבוקוני חיסוני הכלבת 10 מ"ל, אשר ניקנו במרוכז על ידי משרד החקלאות מבתי מסחר, בלי עדכון כי, לפי הנחיות היצרן, יש להשתמש תוך יממה לכל היותר בעשר מנות חיסון כלבת, שבכל בקבוקון.

בימים האחרונים מגיעים דיווחים ממרפאות וטרינריות פרטיות ומרופאים וטרינרים רשותיים (המועסקים בשלטון המקומי), על תופעות לוואי אצל בעלי החיים המחוסנים מפני כלבת (כלבים וחתולים), בצורת: חולשה, אפתיה ואורטיקריה (נגעים מגרדים על גבי עור בעל החיים המחוסן).

ד"ר מיכאל אטינגר, יו"ר הסתדרות הרופאים הוטרינרים בישראל שואל: "למה כשיש חשד לסלמונלה, במזון לאדם, משרד הבריאות מבצע מבצעי ריקול וקורא לציבור להיזהר, ואילו כשמדובר בבעלי חיים, מקלים ראש ועוברים לסדר היום בשלווה?!. קיבלנו בהסתדרות הרופאים הוטרינרים", הוא מוסיף, "פניות רבות מרופאים וטרינרים רשותיים, שביקשו סיוע בהתמודדות מול החלפת בקבוקוני 10 מ"ל למנות בודדות".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

"ההחלטה לצאת בקריאה החריגה לריקול באה משום שנכון לרגע זה, משרד החקלאות מסרב להחליף את הבקבוקונים של 10 מ"ל – בבקבוק בודד של 1 מ"ל לרופאים הרשותיים, שבהמשך מספקים לרופאים הווטרינרים הפרטיים. האירוע החמור הנוכחי הוא קצה הקרחון של המחדלים הרגולטורים והמבניים בתחום הרפואה הוטרינרית בישראל. אין בארץ עדיין הגדרה מסודרת לשאלה: מהו בית חולים וטרינרי, מה יכול להקרא מרכז וטרינרי, ומהי ההגדרה למרפאה וטרינרית? ומה הם הנהלים הברורים בטיפול בבעלי החיים? כיום אין הפרדה בסיסית בין רפואה וטרינרית בקהילה, לבין שאר תחומי הוטרינריה (בחקלאות, בפיקוח על מזון מן החי, בדאגה לרווחת בעלי החיים בכלל או בר, בגופי המדינה האחרים". הוסיף.

לסיום, אמר: "בשנים האחרונות מקודמות בארץ רפורמות לא מוצלחות ולא מותאמות למעמד הרופאים הווטרינרים בעולם ומעמד המקצוע "רופא וטרינרי" בישראל – נשחק. עובדה, למרות תנאי הקבלה הקשים ללימודים האקדמיים (בדומה ללימודי רפואת בני אדם) ומסלול הלימודים הארוך והמפרך עד קבלת תואר: 'רופא וטרינר', כ- 30% נוטשים את המקצועות הקליניים ב- 5 השנים הראשונות! זוהי תעודת 'נכשל' למדינת ישראל".

הסתדרות הרופאים הוטרינרים קוראת כאמור לבצע החזרה של המוצר ממרפאות הווטרינריה הפרטיות ומהרשויות המקומיות, ובמקביל, חרף הבחירות שברקע, לדיון חירום במצב הווטרינריה בישראל.

משרד החקלאות מסר בתגובה: "משרד החקלאות מדגיש, עד כה לתרכיב זה אין נתונים על תחלואה חריגה ואין כל עדות לתופעות לוואי חריגות בהיקפן. התרכיב רשום בכמאה מדינות בעולם. המשרד מציין כי תרכיב כלבת זמין גם במנה אחת, וגם בכמות של עשר מנות. וכל רופא וטרינר יכול לבחור איזה לרכוש בהתאם להיקף עבודתו. המשרד ממשיך לעקוב ומבצע תחקיר לאירוע, וככל שיהיו ממצאים שונים, נעדכן את הציבור."

"משרד החקלאות מבקש מהציבור הרחב, ככל שעולה החשד לתופעות לוואי בבעל חיים שחוסן נגד מחלת הכלבת בתרכיב שבנדון, יש לדווח ישירות, לכתובת המייל: [email protected]. את סוג התרכיב ניתן לראות בפנקס החיסונים של בעל החיים או לפנות ולבדוק זאת עם הווטרינר. משרד החקלאות ממשיך להיות זמין לכל שאלה בנושא באמצעות מוקד המשרד הזמין 24/7, בטלפון: 6016*." הוסיפו במשרד החקלאות.

כלבים
אילוסטרציה. צילום: pixabay
Back to top button