טכנולוגיהמבזקים

רגע לפני פיזור הכנסת – רפורמת ענק בשוק התקשורת

רגע לפני פיזור הכנסת שר התקשורת יועז הנדל העביר רפורמת ענק בשוק התקשורת. חוק הסטארטאפים המבטל בירוקרטיה מיותרת בשוק התקשורת אושר בקריאה שנייה ושלישית. הרפורמה תפחית את העומס הרגולטורי ברישוי של מרבית שירותי התקשורת בישראל, ותחיל מסלול רישוי ירוק קל ומהיר בכניסה לשוק, שיקל גם על עצמאים ועסקים קטנים. לצד זאת, תפעיל המדינה יד קשה באכיפה למי שיפר את הכללים.

הכנסת אישרה אתמול (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את תיקון חוק התקשורת שיפחית ויבטל עומס רגולטורי ברישוי מרבית שירותי התקשורת.

תיקון החוק מהווה מהלך משמעותי בפיתוח והאצה של שוק התקשורת בישראל. בדומה למודל הרגולטורי האירופאי, החוק יקצר הליכים בירוקרטיים, יביא להקלה בכניסה לשוק, והפחתת עלויות. כיום, מחויב כל גורם לקבל רישיון פרטני ממשרד התקשורת, בטרם יתחיל לפעול בשוק התקשורת, לכל פעילות שמעורבים בה מכשירים וטכנולוגיות כגון: איתור רכב, ביפר, תא קולי, שיחות ועידה, אפליקציות PTT, פריסת רשתות במתחמים כמו אוניברסיטאות וקיבוצים ועוד.

תיקון החוק יביא לכך שחלק משירותי התקשורת לא ידרשו לאסדרה כלל וחלקם יועברו למתכונת אסדרה מהירה וקלה ("היתר כללי"). במסלול הירוק יינתן היתר בתוך 10 ימי עבודה, במקום הליך יקר וממושך של קבלת רישיון שאורך, כיום, מספר חודשים. במסגרת הרפורמה, מתוך כ-175 בעלי רישיונות, 75 יהיו פטורים מרישיון, ו75 יעברו למסלול מהיר של רישום וכפיפות להיתר כללי.

חוק הסטארטאפים ישים סוף לרגולציה מסורבלת ועודפת והוא יוריד חסמי כניסה ויפתח את השוק למשקיעים חדשים מהארץ והעולם שנרתעים מפעילות בשוק התקשורת בגלל בירוקרטיה סבוכה וממושכת. לצד ההקלות בתהליך הכניסה לשוק, משרד התקשורת צפוי למקד פעולות פיקוח ואכיפה בשלב שלאחר הכניסה, זאת בכדי לוודא כי כלל השחקנים בשוק פועלים בהתאם להוראות המשרד תוך שמירה על שוק תחרותי והוגן.

שר התקשורת יועז הנדל אמר כי "טכנולוגיית הדור הבא של "האינטרנט של הדברים" עליה עובדים בכל העולם כעת, תביא עוד מיליוני חיישנים וציוד תקשורת חדש לישראל. תחת הרגולציה הקיימת יהיה פקק ענק של רישוי שעלול להשאיר את ישראל מאחור. הרפורמה החדשה מחסלת את ההליכים המיותרים והארוכים ותשאיר רק את מה שקריטי. רק כך ישראל תמשיך להיות סטארט-אפ ניישן ומעצמה טכנולוגית. זוהי מהפכה נוספת מתוך שורת מהפכות שמשרד התקשורת עשה בשנתיים האחרונות, מפריסת הסיבים האופטיים, רישות אתרי דור 5, הבראה והפרטת חברת דואר ישראל, ומהלכי דה רגולציה מעודדי תחרות המפחיתים את יוקר המחייה״.

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין הוסיפה כי "הרפורמה שאושרה אתמול בכנסת, היא מהפכה בכללי המשחק בעולמות הרגולציה עבור העצמאים והעסקים הקטנים. אחרי שנים של רגולציה מיושנת, אנו בדרך להפוך את שוק התקשורת הישראלי לחי ובועט. תיקון החוק הוא שער וקריאה לשחקנים חדשניים ומהירים, שלעולם לא היו נכנסים לשוק עם הנטל הרגולטורי והרישיונות במודל הנוכחי, להיכנס לשוק עם טכנולוגיה, מוצרים ומודלים עסקיים חדשים ובעלות מופחתת. לא עוד ניירות ומסמכים. מהיום שחקנים קטנים שימלאו טופס דיגיטלי יוכלו להתחיל לפעול בשוק תוך עשרה ימים.״

Back to top button