בריאותמבזקים

סוף להופעה בוועדה ולשאלות המביכות: רפורמת ההפלות של הורוביץ אושרה

אפשרות להפלה תרופתית בקופות החולים, הסרת השאלות המשפילות ונהלים ארכאיים וביטול החובה להופיע פיזית בפני הוועדה ובפני עובדת הסוציאלית – אחרי יותר מ- 30 שנה שהתקנות לא עודכנו, רפורמת ההפלות של שר הבריאות ניצן הורוביץ אושרה.

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ אפרת רייטן אישרה כעת (שני) את התקנות החדשות להפסקת הריון שהוביל שר הבריאות ניצן הורוביץ יחד עם חברות הכנסת מיכל רוזין וגבי לסקי.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר כי "הזכות על גופה של אישה, היא של האישה בלבד. המהלך של בית המשפט העליון בארה"ב לשלול את הזכות מאישה על גופה הוא מהלך חשוך, דיכוי האישה והחזרת מנהיגת העולם החופשי והליברלי מאה שנים לאחור. אנחנו במקום אחר, ואנחנו עושים היום צעדים גדולים בכיוון הנכון."

עוד הוסיף כי "יותר מ-30 שנה שמשרד הבריאות פעל לפי נוהל ארכאי שמנחה את חברי הוועדות להפסקת היריון לעשות כל שביכולתם לצמצם "הפלות מיותרות". החוזר קרא לחברי הוועדות לנסות ולשכנע נשים הפונות לוועדה לשקול שוב.  זה נגמר. ביטלנו את החוזר המגוחך הזה. כשראיתי את הנהלים של הוועדה להפסקת היריון זה היה נראה כמו בדיחה גרועה. טופס השאלון כלל שאלות משפילות כמו "מדוע לא השתמשת באמצעים להפסקת היריון?" שאלות שהן לא עיניינו של אף אחד, בטח לא של המדינה. כשקוראים את הנהלים המיושנים האלו ברור שנכתבו על פי תפיסה שוביניסטית, לפיה אי אפשר לסמוך על שיקול דעתה של האישה. הרפורמה שאישרנו היום תייצר הליך פשוט יותר, מכבד יותר, מתקדם יותר ותחזק את הזכות של אישה על גופה. זכות אדם יסודית".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

התקנות החדשות שאושרו יכנסו לתוקף בעוד כ-3 חודשים, במהלכן משרד הבריאות יעדכן את נהלי העבודה של הוועדות להפסקת הריון ויתאימן לעקרונות שנקבעו.

• לראשונה תינתן האפשרות לנשים לבצע הפלה תרופתית בקופות החולים. כיום נשים נאלצות להגיע לאשפוז יום בבתי החולים או במרפאות כירורגיות לצורך הפסקת היריון – גם כשהיא תרופתית בשלבים מוקדמים וגם כשאין צורך בכך.

• על פי התקנות החדשות, נשים לא יחוייבו להגיע פיזית ולהופיע בפני ועדות להפסקת הריון במעמד שיכול להיות משפיל ומיותר לחלוטין. לא ניתן יהיה לחייב להגיע פיזית לעמוד מול הוועדה, לא להגיש את הטפסים, והאישה גם לא תחויב גם לפגוש פיזית את העובדת הסוציאלית, שהגדרת התפקיד שלה תשתנה, והיא תהיה משאב לבחירת הפונה.  

• הטפסים הישנים ינוסחו מחדש, השאלות המשפילות יוסרו והשאלון יצטמצם למינימום הנדרש.

• הטופס יעבור תהליך דיגיטציה כך שחברי הוועדה יקבלו את מלוא המידע מראש, והאישה הפונה תוכל להגיש את הפניה מרחוק, ולא תיאלץ להגיע פיזית.

השר הורוביץ הוסיף כי "הבחירה אם לבצע הפלה חייבת להיות בידי האישה. זו עמדתי הפשוטה וזה העיקרון שמוביל אותי. נאפשר גם הליכי הפסקת היריון פשוטים יותר, זמינים יותר ומכבדים הרבה יותר. אלו שינויים חשובים שנועדו לאפשר חופש מירבי לנשים, ולחזק את כבודן זכותן על גופן. הגיע הזמן להתקדם למאה ה-21. תודה לחברות הכנסת מיכל רוזין וגבי לסקי שדחפו, ולאנשי המקצוע במשרד הבריאות על העבודה המקצועית. ליושבת ראש ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן על ההתגייסות״.

Back to top button