מבזקיםפוליטי / מדיני

שר החוץ לפיד בביקור בטורקיה: "אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה"

שר החוץ, יאיר לפיד, נשא לפני זמן קצר (חמישי) דברים בהצהרה משותפת עם עמיתו, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו באנקרה שבטורקיה.

בפתח דבריו התייחס לפיד לאיומים האיראניים כלפי ישראלים השוהים בטורקיה ואמר: "בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה. המאמצים האלה נמשכים, רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, אנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת. אני מבקש להודות לכל הגורמים הטורקים והישראלים כולל משרד החוץ, המודיעין הביטחון והמל״ל שעסקו בכך בשבועות האחרונים."

עוד הוסיף לפיד ואמר: "מאחורי הניסיונות האלה עומדת איראן. המודיעין אינו מוטל בספק. לא מדובר רק בניסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני, אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה. אנחנו סמוכים ובטוחים שממשלת טורקיה תדע לפעול בנושא מול האיראנים. מדינת ישראל מצידה לא תשב בחוסר תגובה בזמן שיש ניסיונות לפגוע באזרחיה הן בישראל והן בעולם."

בנוסף, התייחס שר החוץ לחיבתם של הישראלים לטורקיה ואמר כי זהו יעד תיירותי מוביל: "מטרתנו המיידית היא להביא לרגיעה, שתאפשר לנו לשנות את אזהרת המסע לטורקיה. עונת התיירות מתקרבת לשיאה, וטורקיה היא היעד מס' 1 של התיירות הישראלית. אנחנו מקווים שבזמן הקרוב יוכלו התיירים הישראלים לחזור לטורקיה ללא חשש. לאיסטנבול הצבעונית, לחופים היפים של אנטליה – אזור הולדתך ידידי. אלו אתרים נפלאים, גם אני ביליתי פה לא מעט עם הילדים בצעירותי. חשוב מאד שבשבועות הקרובים נסיים את התהליך שהתחלנו בביקורך בישראל, שיאפשר לחברות התעופה הישראליות לטוס ישירות גם לאיסטנבול וגם לאזורי החוף בטורקיה."

לסיום, אמר: "בשנה האחרונה הייתה התקדמות גדולה של היחסים בין ישראל לטורקיה. התחלנו לקיים דיון על החזרת השגרירים בעתיד הקרוב, ועל שיפור הדיאלוג המדיני והכלכלי בינינו, אני מקווה שנשלים זאת בקרוב. ידידי, גם בדיפלומטיה בינלאומית יש מימד אישי. העבודה מולך ואתך היא תענוג וגם זרז של שיפור היחסים. אני מודה לך ולצוות שלך על האירוח, ורק מצטער על כך שהנסיבות לא מאפשרות לי להישאר קצת יותר."

צילום: בועז אופנהיים
צילום: בועז אופנהיים
צילום: בועז אופנהיים
Back to top button