מבזקיםפוליטי / מדיני

התנועה לאיכות השלטון: לחוקק ולהחיל את חוקי הנאשם החל מהכנסת ה-26

"למרות הצורך החשוב בחקיקת חוקי הנאשם, בעת הזו – כאשר מתפזרת הכנסת ה-24, יש לחוקק ולהחיל את חוקי הנאשם החל מהכנסת ה-26. וזאת, כדי להימנע מחקיקה פרסונאלית ורטרוספקטיבית של חוקי היסוד – שהם החוקה הישראלית."

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (חמישי) לחברי הכנסת בדרישה לחוקק את חוקי הנאשם באופן שתחולתם לא תהיה על הכנסת הקרובה, אלא החל מהכנסת ה-26 והלאה, כדי להימנע מהאפקט הפרסונאלי והרטרוספקטיבי של חקיקת חוק היסוד.

צילום: חדשות מבזק לייב

במכתבה כותבים עורכי הדין תומר נאור והידי נגב כי עם השבעת הכנסת ה-24, פעלה התנועה לנסח את הצעת חוק-יסוד: טוהר המידות במוסדות השלטון, כך שלא ניתן יהיה להטיל על נאשם בפלילים חמורים את מלאכת הרכבת הממשלה, למנותו לנשיא המדינה, לראש ממשלה חלופי, לשר או לסגן שר במדינת ישראל.

במכתב ציינו עורכי הדין כי "למרות הצורך העז לדמוקרטיה הישראלית בחקיקת חוקי הנאשם, אנו דורשים כי בעת הזו – כאשר מתפזרת הכנסת ה-24, תפעלו לחוקק ולהחיל את חוקי הנאשם החל מהכנסת ה-26. וזאת, כדי להימנע מחקיקה פרסונאלית ורטרוסקטיבית של חוקי היסוד – שהם החוקה הישראלית."

קראו גם:  "עדויות מזעזעות ממתקני השב"כ, מרשי עובר עינויים קשים ונשקפת סכנה לחייו"

לטענתם, "אין לשנות את כללי המשחק תוך כדי תנועה. ובוודאי שהדבר נכון גם לחקיקת חוקים ראויים אלה. על מנת שלא תהיה לתיקוני חוקי הנאשם תחולה רטרואקטיבית על מועמדים ליטול את תפקיד הרכבת הממשלה ועל מועמדים לנשיאות המדינה – יש לחוקקם החל מהכנסת הבאה."

עורכי הדין הבהירו כי "חקיקת חוקי הנאשם לכנסת ה-26, ולא לכנסת הקרובה, היא צודקת ונכונה ובוודאי שהתנועה עומדת על נחיצות החקיקה, כפי שעמדה בפרשת הרכבת הממשלה – אך הדברים נכונים וצודקים כאשר נחקקים באופן צופה פני עתיד וחף מפגמים פרסונאליים ורטרוספקטיביים. ההבטחה ל-"נאה דורש, ונאה מקיים" מחייבת עלינו סט ערכים גם בחקיקה מתחייבת ונדרשת – על מנת שלא להוסיף ולפגוע בדמוקרטיה הישראלית ובחוקי היסוד."

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

תגובה אחת

  1. ביום שעובדים במשרד המשפטים יועמדו לדין על הפרות חוק שביצעו כולל תפירת תיקים כולל דריסה והריגת הולך רגל, הטית סידורי מכרז לתחרות שוק תקשורת משרד לצורכי רווח לבעלים של יועצים משפטיים ,ואחרי שיועצים משפטיים שמעליו וקיבלו שוחד ואז נדבר על הראש ממשלה נאשם .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן