מבזקיםפוליטי / מדיני

בשורה לעצמאים: לאחר שהתקבל בכנסת, חוק דמי בידוד עבר גם בוועדת העבודה והרווחה

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית, את הנוסח המתוקן של חוק דמי הבידוד לעצמאים. לדרישת יו"ר הועדה אפרת רייטן מרום (מפלגת העבודה), תעניק המדינה דמי בידוד לעצמאים לכל יום מחלה או בידוד.

בנוסף, הועלה התעריף ליום מ-430 ש"ח ל-570 ש"ח ליום, והימים יחושבו בדיעבד מחודש יולי 2021, ויום נוסף, רביעי לבידוד, יחושב החל מ-21 בדצמבר 2021. גם עצמאים שיצאו לחו"ל במסגרת עבודתם יהיו זכאים לדמי הבידוד.

חה"כ רייטן מרום הדגישה כי: "לראשונה בצעד דרמטי, המדינה מכירה בעצמאים ובצרכיהם. ניהלנו משא-ומתן נמרץ בימים האחרונים עם האוצר וארגוני העצמאים, כדי לשפר את החוק שיכלול ארבעה ימי בידוד, ישולם רטרואקטיביות מחודש יולי, יועלה התעריף ליום בידוד מ-430 ש"ח ל-570 ש"ח ליום, לכל עצמאי ששהה בבידוד גם אם שהה מספר פעמים, וכן יוענקו דמי בידוד לעצמאי שהיה חולה בעצמו. האוצר הניע מהלך אמיץ, והשקיע מאמץ וסבלנות".

בנוסף, הדגישה רייטן מרום כי גל האומיקרון החל מאמצע חודש דצמבר 2021 למניינם, וכי ממועד זה יש לחשב את ימי המחלה, ודרשה כי גם עצמאי שיצא לחו"ל במסגרת עבודה יקבל דמי בידוד, כמו שכיר.

ולדימיר בליאק (יש עתיד) הדגיש את הצורך לעדכן את שומת העצמאי לגבי הכנסותיו, ולפי יצחק פינדרוס (יהדות התורה) הממשלה קובעת שחוזר-חו"ל חייב בבידוד – ולא מוכנה לפצות מי שנסע במסגרת עבודתו.

לדברי עו"ד אורי כ"ץ, מהלשכה המשפטית במשרד האוצר, המענה הייחודי לחודש ינואר היא בגלל ההתפרצות המשמעותית, ההבדל איננו הזן – אלא ההיקף שלו, ולכן נקבע המועד של סוף דצמבר. אסף וסרצוג, סגן הממונה על התקציבים, הדגיש כי העסקים הגדולים וגם העצמאים קיבלו סיוע רחב-היקף כדי לעבור את המשבר.

הוראת השעה היא בגלל ההיקפים האדירים של מספר המאומתים והשבתת המשק, ובכך הוא שונה וחריג מהגלים הקודמים – והתרחשות זו היא מ-1 בינואר ולא קודם לכן.

לפי אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, הזיהוי הראשון של זן האומיקרון היה בשבוע האחרון של חודש נובמבר, ובשבועיים הראשונים של חודש דצמבר הוא הגיע לישראל, ע"י נוסעים שחזרו מחו"ל. רק ב-26 בדצמבר יש זינוק במקדם ההדבקה.

נועה שוקרון, נציגת אגף התקציבים, הדגישה כי לתאריך הקובע (1 בינואר ולא 16 בדצמבר) יש משמעות רק לעניין היום הרביעי של הבידוד. לדברי עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים: "נאלצנו לתבוע מבג"ץ את המגיע לנו בזכות ולא בחסד, והיום הועדה רשמה הישג היסטורי. אני קורא לוועדה להמשיך במהלך – ולהעניק לעצמאים את המגיע להם".

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי: "אנחנו מסתמכים על נתונים משרד הבריאות כדי לדעת כמה לתת ולמי. הביטוח הלאומי יכול לקלוט את התביעות לפיצויים כבר היום, וכל מה שצריך אלו נתוני משרד הבריאות. נפעל ללא פשרות לתת לזכאים את מה שמגיע להם, נפעיל שיקול דעת לקבלת התביעות, גם במקרים חריגים בהם התביעות הוגשו אחרי הזמן".

התשלומים לשכירים לגבי היום הנוסף בחודש דצמבר – ישולמו החל מ-15 בפברואר.

בשורה לעצמאים: לאחר שהתקבל בכנסת, חוק דמי בידוד עבר גם בוועדת העבודה והרווחה
קרדיט: pixabay
Back to top button