בריאותמבזקים

רופאים בדיון ועדת הבריאות: "המחסור ברפואת נשים בקהילה רק יגדל עם הזמן"

בפתח הדיון הבוקר (שלישי) בוועדת הבריאות של הכנסת, בירכו חברי הכנסת על ציון היום 'יום הרופא והרופאה' ובראשם יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן, שאמרה: "כולי תפילה שנלמד משבועת הרופא העברי ליישם הלכה למעשה את מה שמצוין שם: שמרו אמונים לאדם שהאמין בכם אל תגלו סודו ואל תלכו רכיל. תרבו חכמה ואל תרפו כי היא חייכם וממנה תוצאות חיים. היזהרו בכבוד חבריכם כי בכבודם הם תכובדו גם אתם".

הוועדה דנה הבוקר בדיונה הראשון בנושא צמצום פערים בבריאות בישראל – רפואת נשים ביהודה ושומרון. בדיון שיתפו מס' נשים על הקשיים שלהן כתושבי השומרון בהגעה לרופאי נשים, טיפולי פוריות, בדיקות בתחום ועוד. בדיון עלה מפי נציגים רפואיים מקופות החולים וכן מנציגת משרד הבריאות כי עם השנים המחסור ברפואת הנשים רק יגדל עוד יותר.

קראו גם:  בחודש יולי עלה מספר דורשי העבודה ב- 6.6% ועמד על 152.7 אלף

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן (ימינה), אמרה: "ההנגשה זה הדבר הראשון שיש לעשות בצמצום פערים. כוח אדם במערכת הבריאות -אחת הבעיות שהמערכת מתמודדת איתה, אבל כל אזור יו"ש ויחד עם העיר אריאל בעיקר לא זוכים למספיק שירותים. אכן בגלל הפריסה הגיאוגרפית הרחבה זה יותר מורכב אבל העיר אריאל נותנת שירותי בריאות לכל האזור מסביב. צריך לראות איך מגישים את השירותים בהתיישבות. פונים מכאן למשרד הבריאות שייעשו מיפוי מסודר של כל השירותים. התבשרנו בדיון שכללית ייפתחו מרכז לבריאות האישה באריאל אבל יש לפעול עוד לפעול לפתיחת מרכז לבריאות האישה בשומרון. אפעל כך מול כל מנהלי קופות החולים וכן ביוזמה עם גורמים נוספים דוגמת ביה"ח מעייני הישועה שכבר הביעו בפניי את ההסכמה להרמת מיזם שכזה" .

קראו גם:  חשד: גנב ציוד בשווי 30 אלף ש"ח ממחסן חקלאי באזור גוש עציון

אחיה יוסף לייבו, חדשות אריאל שערך כתבה מקיפה בנושא, אמר בדיון: "זו עובדה: אין מרכז לבריאות האישה באריאל. אין בדיקות זקיקים, אין מעקב פוריות ועוד. אפילו בדיקות מעקב הכי פשוטות, יש לנשים לנסוע שעה שעה וחצי. בתוך הקו הירוק יש חמישה ימים בשבוע שיש בדיקות כאלו גם בערים קטנות באחוזים ניכרים מהשומרון – ירוחם למשל -, ומעבר לקו הירוק, אם יש בכלל זה יום יומיים בלבד בשבוע כאשר נשים צריכות לעשות זאת אחת ליומיים".

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע: "כמעט חצי מיליון ישראלים גרים ביו"ש – זה אומר שבעוד עשר שנים צפי האוכלוסייה יהיה 750 אלף – יש כיום 9000 לידות בשנה אחת ביו"ש. ב2021 עלו ב38% אירועי זריקות אבנים ובקבוקי תבערה ויש עלייה של אירועי אלימות בכבישים – המטרה שלנו לצמצם את הנסיעה הבלתי נחוצה ולתת את השירותים הקרובים לבית. אנחנו מקווים מאוד שבפעילות הוועדה לנושא כזה חשוב לבריאות ומשפחות התושבים, תהיה בשורה טובה".

קראו גם:  משרד הבריאות: עד כה יש בישראל 197 חולים, מעל 2,000 חוסנו

ד"ר יורם וולף, מאוחדת, אמר בדיון: "המצב היום עוד טוב. בעתיד יהיה קשה עוד הרבה יותר. רוב המתמחים כיום לרפואת נשים זה נשים והן עובדות פחות 20% מגברים. אם לא יהיה שינוי, המצב של היום הוא טוב בהרבה ממה שיהיה בעתיד".
דינה צרנוי ממשרד הבריאות, אמרה בדיון כי "יש מצוקת רופאי נשים בכל המדינה. הבעיה הקיימת כרגע ורק תגדל עוד יותר עם הזמן. אנחנו עושים מאמץ כוללני כדי להגדיל את השירותים שניתנים וזה לא יהיה שונה גם ביו"ש".

צילום: freepik
צילום: דוברות הכנסת

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן