חדשות הארץמבזקים

החקלאים נגד רפורמת ההטלה: "לא להחלפת החקלאי הישראלי בטורקים ובאוקראינים"

וועידת ישראל לחקלאות ה-12 נפתחה היום (רביעי) ותימשך גם מחר, במעלה החמישה בסמוך לירושלים. הרפורמה בענף ההטלה מעסיקה את העולם החקלאי בחודשים האחרונים ובמשרד החקלאות מעוניינים לפתוח את הענף לייבוא באופן גורף וחד צדדי, מה שלדברי החקלאים, יפגע קשות בענף ויסכן את בריאות הציבור, שכן ביצים יעברו מסע של ימים רבים באונייות בים עד שיגיעו אל הצרכן. לעומת המצב כיום, בו אלפי לולנים שהתיישבו לפני עשרות שנים על גבולות המדינה ומהווים גדר אנושית וחייץ מול אויבנו בגבולות המדינה, בעיקר בצפון דואגים לספק ביצים בטריות מירבת תוך פחות מ24 שעות משלב ההטלה עד להגעת הביצים לרשתות השיווק. הנושא הבוער שבליבו ביטחון המזון והחקלאות הישראלית פתח את וועדת ישראל לחקלאות במושב מיוחד בסוגיה זו.

השר לשעבר יצחק וקנין אמר: "אל תתמנו את ראשכם בחול אנחנו נקבל מוצבים צבאיים באביבים אם החקלאות תקרוס והחקלאים יפלו המנכ"לית לא יודעת על מה היא מדברת היא לא מסוגלת לרדת לעומק כשהייתי בכנסת לא היו מסוגלים להביא רפורמה כזו. חקלאי מקבל על ליטר חלב גולמי שקל ו 98 אגורות בלבד, רוצים מזה להוריד עכשיו 20 אגורות לחקלאי- ממה שהוא חיי ממנו, ובמעדנים מרוויחים 1300 אחוז היצרנים- יוקר המחיה זה לא החקלאים והרפש שמלבישים לנו. החקלאים כבר בלי כוח ייאשו אותם לגמרי".

שמעון ביטון אחד מהלולנים הוותיקים במושב אביבים בגבול הצפוני אמר: "אנחנו לא נפסיד במערכה הזו, זה לא יקרה במשמרת שלנו אף אחד לא נתן לנו פריבילגיה לוותר, אם צריך להחליף שרים ומנכ"לית יש בכוחנו לנצח, רק באחדות והיום היא קיימת- יש כאן בוועידת ישראל את החקלאים הערבים, הקיבוצים המושבים התאחדות חקלאי ישראל- מעולם לא היה איחוד כוחות כזה ובאיחוד הזה אנחנו ננצח, כן לרפורמה אבל לא לרפורמה שתחליף אותנו בטורקים באוקראינים!"

חבר הכנסת ויו"ר וועדת הכלכלה מיכאל ביטון: "יש בסופר 80% ששייך לחמישה ספקים, ראינו בקורונה שאנשים הפסידו מקומות עבודה ועסקים קרסו המלונות התייקרו ב 40% ורווחי שיא בענף המזון בימים הכי קשים של הכלכלה הישראלית. גם אם נפרק את הפעילות הזו אין ביטחון. משרד החקלאות ושר החקלאות לא אחראים על הבעיות של המדינה, הם אחראים על החקלאות והמדד להצלחתם- כמה חקלאים יש, כמה יציבות פיננסית יש להם, כמה דונם מעובד בישראל והאם משק החקלאות צומח. זה המדד של השר- שהענף ייצמח!"

מנכ"ל מועצת הלול שמואל לוויט: "ענף זקוק לרפורמה, בכל העולם הבייצים הם בייצור של המדינה עצמה, אולי בהולנד ובלגיה מזיזים ביצים 20 ק"מ, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו גם לא בעת שלום ובטח שלא בעת קורונה ובעת מלחמה. בשביל ביטחון המזון אנחנו חייבים שמוצר בסיסי- ביצה ייוצר במדינת ישראל על ידי חקלאי ישראל ולא על ידי 5 חקלאים כפי שיהיה אם יוסרו המכסות- אלה על ידי אלפי חקלאים כך נבטיח את ביטחון המזון ובטחון המדינה בגבולות".

אלעד מלכא מייסד 'האינטרס שלנו': "לא לולים שומרים על הגבולות אנשים שומרים על הגבולות ובמקום לתמוך בלולים אפשר לתמוך באנשים ולתת להם סיוע ישיר. בקשר לביטחון המזון- המחסורים במדינה היו בענפים מתוכננים, כשרוצים לוודא ביטחון תזונתי צריך ייצור מקומי ויבוא אם אחד מהם נפגע אפשר להישען על השני, אם נשענים רק על תוצרת מקומית ייווצר מחסור".

מוטי אלקבץ מזכיר ארגון מגדלי העופות הוסיף: "המדינה ומשרד החקלאות יקבעו אם תישאר חקלאות, אנחנו מדינת אי ואסור לנו להישען על תוצרת מבחוץ, לא אמליץ לילדיי להישאר בחקלאות עם המדיניות הזו של הממשלה, באופן הזה לא יישארו חקלאים במדינת ישראל".

צילום: ועידת ישראל לחקלאות
Back to top button