מבזקיםפוליטי / מדיני

יו”ר ועדת החוקה: להחיל סיוע משפטי לכלל נפגעות עבירות המין ולא רק לעבירות החמורות

במהלך דיון שנערך בוועדת החוקה, בראשותו של חה”כ גלעד קריב, בנושא חיסיון על טיפול נפשי לנפגעי עבירה בהליכי עבירות מין, אמר יו”ר הוועדה: “להחיל סיוע משפטי לכלל נפגעות עבירות המין ולא רק לעבירות החמורות”.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

הדברים נאמרו לאחר שהתברר כי משרד המשפטים מסתייג מהוספת הרחבה זו בהצעת החוק הפרטית של חברת הכנסת מיכל רוזין, שבה דנה ועדת החוקה. וזאת על רקע הצ”ח הממשלתית שמקודמת במשרד המשפטים, להרחבת הסיוע המשפטי לכלל נפגעות עבירות המין וצפויה להגיע לוועדת השרים בשבועיים הקרובים.

חה”כ קריב דרש מהמשטרה נתונים אודות כמות החקירות בהן המשטרה מבקשת הסרת החיסיון על טיפול נפשי של נפגעות עבירות מין; “אם מגלים שהחריג לא מתקיים ב-80% מהמקרים אז החקיקה היא קריטית”.

המשנה לסנגורית הציבורית עו”ד חגית לרנאו: “אנחנו לא מכירים מציאות שחומרי החקירה המועברים לסניגורים הם תיקים טיפוליים מלאים, והחומר שמועבר הוא מצומצם”.

הצעת החוק שיזמה ח”כ מיכל רוזין, משנה את נקודת האיזון ביחס למסמכי טיפול נפשי של נפגעי עבירות מין שיש עליהם חיסיון – ראשית, תינתן זכות להבעת עמדת נפגע העבירה לפני שהחיסיון יוסר גם בשלב החקירה וגם בשלב המשפט; גם הגורם המטפל יוכל להביע עמדתו לגבי הסרת החיסיון; לנפגעות עבירות המין יינתן סיוע משפטי לגבי הליכי הסרת החיסיון; ולבסוף מוצע לצמצם את היקף החומר שמבוקש להסיר לגביו חיסיון – בשלב החקירה, באמצעות הנחיית חוקר המשטרה לצמצם את היקף החומר שמבוקש רק אם הוא נדרש לחקר האמת, תוך מתן הסברים לנפגע העבירה על זכויותיו, ובשלב המשפט – תוך שינוי המבחן בפקודת הראיות כך שגם אם החומר “מועיל להגנת הנאשם”, בית המשפט ישקול את הפגיעה בנפגע העבירה וימסור את החומר רק אם התועלת להגנת הנאשם עולה על הפגיעה מגילוי החומר בנפגע העבירה ובשיקומו. כיום המבחן בפקודת הראיות קובע כי חומר הקשור בטיפול נפשי ייחשף רק אם המטופל ויתר על החיסיון או אם בימ”ש מצא שהצורך לגלות את הראיה לשם עשיית צדק עדיף על לא לגלותה.

יו”ר ועדת החוקה: להחיל סיוע משפטי לכלל נפגעות עבירות המין ולא רק לעבירות החמורות
צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!