מבזקיםפוליטי / מדיני

משרד החינוך: 90,000 תלמידים הם נושרים גלויים שאינם רשומים בשום מוסד חינוך מפוקח

למשרד החינוך אין נתונים על מספר התלמידים הנושרים הסמויים ממערכת החינוך, כך התברר היום (שני) בישיבת ועדת החינוך בדיון בנושא נשירה גלויה וסמויה בעקבות הקורונה. בדיון שיזמו חברי הכנסת אורית סטרוק, יעקב מרגי וסמי אבו שחאדה עלה כי שנתיים לתוך משבר הקורונה שבעקבותיו עלו הדיווחים על קשיים פדגוגיים ונפשיים רבים של תלמידים, אין למשרד החינוך נתונים על תלמידים נושרים סמויים במערכת החינוך המפוקחת.

תלמיד נושר סמוי הוא תלמיד שנעדר ממוסד החינוך בו הוא רשום 7 ימים ברציפות, או 14 ימים באופן לא רצוף וללא סיבה מוצדקת; וכן תלמידים שנעדרים מבית הספר ומהשיעורים בצורה תכופה הפוגעת בלימודיהם. לדברי חיים מויאל, מנהל אגף חינוך ילדים ונוער בסיכון, המשרד עובד על מנגנון שיבדוק את הנשירה הסמויה בבתי ספר. "המדידה שלנו היא בעיקר גלויה ולא סמויה. יש 90,000 תלמידים שהם מטופלי קציני ביקור סדיר. יש כ-760 קציני ביקור סדיר (קב"סים) במערכת, וחסרים קב"סים נוספים. השכר שלהם אינו מצדיק את מעמדם ותפקידם", אמר מויאל. ח"כ יעקב מרגי אמר בתגובה כי אם משרד החינוך היה מעוניין בנתונים היתה לו אפשרות להשיגם: "אם הייתם רוצים לדעת כמה תלמידים לומדים חמש יחידות פיזיקה הייתם משיגים את הנתונים בתוך ימים".

קראו גם:  שניים נעצרו בחשד שגנבו קנאביס רפואי מאישה שרכשה אותו קודם לכן בתל אביב

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ שרן השכל קראה למשרד החינוך להציג בוועדת החינוך בתוך שלושה חודשים מיפוי של כל התלמידים הנושרים – גלויים וסמויים – במערכת החינוך על מנת להבין את ממדי הבעיה. "ועדת החינוך דורשת שמשרד החינוך יקיים דיון בעניין הטלת סנקציות כספיות על מורים ומנהלים שלא מדווחים על אי הגעת תלמידים לבית הספר מחשש שיגרע התקציב של מוסד החינוך. יש להטיל על מוסדות החינוך הללו ועל הרשויות המקומיות שלא מדווחות על תלמידים נושרים סנקציות כספיות חמורות".

מאור צמח, קב"ס בירושלים, סיפר שהוא אחראי על 14 בתי ספר בחינוך הממלכתי, הממלכתי דתי ובחינוך המיוחד. "עבודת הקב"ס מורכבת מאוד. הקב"ס מכבה את השריפות של מנהל בית הספר, הוא למעשה הזרוע של המנהל בכל הקשור לילדים בסיכון. הילדים הללו מגיעים אלינו חבוטים ואנחנו צריכים לגרום להם ללמוד בצורה אפקטיבית בבית הספר. אנחנו בעיקר רואים תלמידים, שלאחר תקופה הקורונה והלמידה מרחוק, התרגלו לא להגיע לבית הספר ושיש להם תופעות של חרדות נפשיות ורגשיות. דיברו פה על 90,000 נושרים גלויים אבל לתחושתנו הנתון הזה יגדל בחודשים הקרובים". עוד אמר כי המשכורת של הקב"סים "היא חרפה". "אין לנו גוף מייצג, אנחנו לא יוצאים לרחובות ואנחנו מבקשים שכר הגיוני ותקינה שתאפשר טיפול בתלמידים הנושרים".

קראו גם:  פרשת גל הירש: זהות עד המדינה הותרה לפרסום על ידי ביהמ"ש

ח"כ אורית סטרוק קראה להעלות את שכר הקב"סים ולדאוג למעמדם המקצועי: "המערכת בחסר נוראי של קב"סים. נשירת התלמידים היא ממש מכת מדינה שזולגת גם לחינוך הבלתי פורמלי. יש לדאוג להעלאת השכר של הקב"סים ולגיוס נוספים". ח"כ משה טור פז קרא לתת תמריצים לבתי ספר שמדווחים על נושרים.

הוועדה תקיים דיון מעקב בעוד שלושה חודשים על מנת לקבל נתונים מעודכנים ממשרד החינוך על נשירה סמויה של תלמידים ממערכת החינוך.

צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן