מבזקיםפוליטי / מדיני

משרד החינוך: 90,000 תלמידים הם נושרים גלויים שאינם רשומים בשום מוסד חינוך מפוקח

למשרד החינוך אין נתונים על מספר התלמידים הנושרים הסמויים ממערכת החינוך, כך התברר היום (שני) בישיבת ועדת החינוך בדיון בנושא נשירה גלויה וסמויה בעקבות הקורונה. בדיון שיזמו חברי הכנסת אורית סטרוק, יעקב מרגי וסמי אבו שחאדה עלה כי שנתיים לתוך משבר הקורונה שבעקבותיו עלו הדיווחים על קשיים פדגוגיים ונפשיים רבים של תלמידים, אין למשרד החינוך נתונים על תלמידים נושרים סמויים במערכת החינוך המפוקחת.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

תלמיד נושר סמוי הוא תלמיד שנעדר ממוסד החינוך בו הוא רשום 7 ימים ברציפות, או 14 ימים באופן לא רצוף וללא סיבה מוצדקת; וכן תלמידים שנעדרים מבית הספר ומהשיעורים בצורה תכופה הפוגעת בלימודיהם. לדברי חיים מויאל, מנהל אגף חינוך ילדים ונוער בסיכון, המשרד עובד על מנגנון שיבדוק את הנשירה הסמויה בבתי ספר. “המדידה שלנו היא בעיקר גלויה ולא סמויה. יש 90,000 תלמידים שהם מטופלי קציני ביקור סדיר. יש כ-760 קציני ביקור סדיר (קב”סים) במערכת, וחסרים קב”סים נוספים. השכר שלהם אינו מצדיק את מעמדם ותפקידם”, אמר מויאל. ח”כ יעקב מרגי אמר בתגובה כי אם משרד החינוך היה מעוניין בנתונים היתה לו אפשרות להשיגם: “אם הייתם רוצים לדעת כמה תלמידים לומדים חמש יחידות פיזיקה הייתם משיגים את הנתונים בתוך ימים”.

יו”ר ועדת החינוך, ח”כ שרן השכל קראה למשרד החינוך להציג בוועדת החינוך בתוך שלושה חודשים מיפוי של כל התלמידים הנושרים – גלויים וסמויים – במערכת החינוך על מנת להבין את ממדי הבעיה. “ועדת החינוך דורשת שמשרד החינוך יקיים דיון בעניין הטלת סנקציות כספיות על מורים ומנהלים שלא מדווחים על אי הגעת תלמידים לבית הספר מחשש שיגרע התקציב של מוסד החינוך. יש להטיל על מוסדות החינוך הללו ועל הרשויות המקומיות שלא מדווחות על תלמידים נושרים סנקציות כספיות חמורות”.

מאור צמח, קב”ס בירושלים, סיפר שהוא אחראי על 14 בתי ספר בחינוך הממלכתי, הממלכתי דתי ובחינוך המיוחד. “עבודת הקב”ס מורכבת מאוד. הקב”ס מכבה את השריפות של מנהל בית הספר, הוא למעשה הזרוע של המנהל בכל הקשור לילדים בסיכון. הילדים הללו מגיעים אלינו חבוטים ואנחנו צריכים לגרום להם ללמוד בצורה אפקטיבית בבית הספר. אנחנו בעיקר רואים תלמידים, שלאחר תקופה הקורונה והלמידה מרחוק, התרגלו לא להגיע לבית הספר ושיש להם תופעות של חרדות נפשיות ורגשיות. דיברו פה על 90,000 נושרים גלויים אבל לתחושתנו הנתון הזה יגדל בחודשים הקרובים”. עוד אמר כי המשכורת של הקב”סים “היא חרפה”. “אין לנו גוף מייצג, אנחנו לא יוצאים לרחובות ואנחנו מבקשים שכר הגיוני ותקינה שתאפשר טיפול בתלמידים הנושרים”.

ח”כ אורית סטרוק קראה להעלות את שכר הקב”סים ולדאוג למעמדם המקצועי: “המערכת בחסר נוראי של קב”סים. נשירת התלמידים היא ממש מכת מדינה שזולגת גם לחינוך הבלתי פורמלי. יש לדאוג להעלאת השכר של הקב”סים ולגיוס נוספים”. ח”כ משה טור פז קרא לתת תמריצים לבתי ספר שמדווחים על נושרים.

הוועדה תקיים דיון מעקב בעוד שלושה חודשים על מנת לקבל נתונים מעודכנים ממשרד החינוך על נשירה סמויה של תלמידים ממערכת החינוך.

צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הצטרפו לנטו - הרשת החברתית של ישראל
Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו - הרשת החברתית של ישראל
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!