מבזקיםמשפטי/פלילי

הפצת הנייס גאי הרעיל בצפון הארץ: המפיץ נלכד, המעבדה טרם נחשפה

נציגי המשטרה הודיעו היום (שלישי) בוועדה לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים בכנסת, כי נלכד מפיץ סם הנייס גאי שעורבב בו רעל עכברים, אך טרם נחשפה המעבדה בה הוא יוצר. יו"ר הוועדה רם שפע (העבודה) הזהיר מהעליה הנרשמת במספר האישפוזים למשתמשי נייס גאי, ואף מקרי מוות נוספים. "רבים מהנפגעים הם אוכלוסייה חלשה, שיש להתאמץ להעניק להם תמיכה וסיוע".

ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל אגף האכיפה במשרד הבריאות, אמר: "עד היום 74 אישפוזים וארבעה מקרי מוות. בדרך קבע בימי ראשון, ועתה אף התופעה התפשט מצפון הארץ למרכזה – ואף לנגב. כנראה לא מדובר בהרעלה חד פעמית, אלא תופעה נוראה, מדאיגה ומטרידה, שנמשכת כבר כחודשיים. השפעת הנזקים תימשך עוד חודשים רבים. חלק מהמאושפזים הם צרכני סמים כבדים.

קראו גם:  כבאות והצלה: לוד- חשש לקריסת בנין מגורים. צוותי כיבוי א...

לדברי ד"ר ברק שפירא, מרכז תחום פשע פרמצבטי במשרד, "יש להקים מערכת ניטור שתשתף מידע בין משרדי הבריאות וביטחון הפנים, ושלל את הגדרת ההרעלה כ'תאונת עבודה' של המעבדה."

רפ"ק טל פז מזרחי, נציגת הייעוץ המשפטי במשטרה, הוסיפה כי "החקירה מצויה בעיצומה, אנו מודעים לחומרת המצב ונערכות אף בדיקות מז"פ וסמים", ואילו ישראל שמרלינג מאגף החקירות ציין כי "המשטרה לכדה את המפיץ אך לא הצליחה לחשוף את המעבדה בה יוצר החומר הרעיל שנוסף לנייס גאי. לדעת המודיעין המשטרתי, כמות המשתמשים בסם הולכת ופוחתת, ואף הביקוש לו הולך ויורד."

יפעת כץ, נציגת המעבדה המשטרתית, סיפרה כי "הסיבות להחדרת רעל העכברים הוא טעות או זדון. "

קראו גם:  נתניהו: מחר יוצאים להצביע בפריימריז!!! רשימת הקלפיות בהם...

ד"ר אופיר לבון, יו"ר החברה לטקסטוקולוגיה מבית החולים כרמל, הזהיר כי "השפעת הרעל ממושכת, וכי תופעת הסמים בישראל כה רחבה – שמערכת הבריאות טרם ערוכה לזהות אותם. גם מחלות לב – ייתכן ומקורן בשימוש בסמים."

ד"ר יעל לוריא, מנהלת מרכז ההרעלות במרכז הרפואי רמב"ם, סיפרה על 90 מקרי הרעלה מנייס גאי, וכי "מבחינתנו, האירוע הזה רחוק מלהסתיים. כיום נפוצים יותר הירואין, קוקאין וקנאביס. יכולת הזיהוי של סמים היא צרה למדי, ויכולת זיהוי רחבה נמשכת זמן רב עד שהחולה כבר משתחרר". היא קראה לישראל להצטרף למעבדת הזיהוי של האיחוד האירופי, שתאפשר תמונה רחבה יותר.

לדעת רויטל לירז-מלמוד, נציגת משרד הרווחה, "כל שימוש בסמים שאיננו למטרות רפואיות הוא רע. רוב הנפגעים במקרה זה הם צרכני סמים כבדים, דרי-רחוב,, הפונים לסם זה בגלל מחירו הזול וזמינותו."

קראו גם:  שני פצועים בתאונה בין רכב למשאית במודיעין מכבים רעות, בת 57 במצב בינוני
ארכיון. צילום: דוברות המשטרה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן