מבזקיםצבא וביטחון

תחל לפעול יחידת המסתערבים הארצית החדשה של משמר הגבול ימ"ס "סיני"

הערב (שלישי) התקיים במשמר הגבול של משטרת ישראל, טקס הקמת יחידת מסתערבים ארצית חדשה, אשר ייעודה המרכזי הוא פעילות מסוות נגד כנופיות הפשע ברחבי הארץ, טיפול בהפרות סדר עם יכולות מתקדמות ולחימה בטרור.

בחודש מרץ 2021 החליטו מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי ומפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן על הקמת יחידת מסתערבים נוספת שתפעל בתוך תחומי המדינה אשר תכליתה המרכזי יהיה לחימה בפשיעה החמורה, בהפרות הסדר על רקע לאומני ובטרור.

המטלה הוטלה על היחידה הארצית המיוחדת של משמר הגבול החטיבה הטקטית בפיקוד של נצ"מ צביקה טאוב בשל ייחודה של היחידה. החטיבה הטקטית כוללת מספר של פלגות ובהן יכולות מיוחדות כמו תצפיות טקטיות מתקדמות, אופנועים וכלים מוטוריים, כלבנים, יכולות לחימה מתקדמות ועוד. החטיבה הטקטית פועלת ככוח ארצי שובר שיוון תוך קבלת משימות ייעודיות ליכולותיה ממחוזות המשטרה והפעלת הכוח והאמצעים העומדים לרשותה.

את לוחמי יחידת המסתערבים "סיני" החדשה גייסו במשמר הגבול משלושה מקורות עיקריים: המקור הראשון הוא לוחמים, מפקדים וקצינים ששירתו ביחידות הימ"ס הקיימות של מג"ב באיו"ש, בירושלים ובדרום. המקור השני הינו מיון לוחמים שנעשה בתוך החטיבה הטקטית שבסופו של דבר אותרו עשרות לוחמים שמתאימים לביצוע המשימה המיוחדת. והמקור השלישי הינו גיוס של יוצאי יחידות מיוחדות בצבא לשורות משמר הגבול של המשטרה.

קראו גם:  בן 20 נפגע בתאונת דרכים במועצה מקומית לקיה, מצבו בינוני

הכשרת לוחמי ימ"ס "סיני" החלה כבר מספר שבועות לאחר החלטתם של המפכ"ל ומפקד החיל בחודש אפריל האחרון. ההכשרה התחלקה לשני חלקים מרכזיים, החלק הראשון היה קורס מסתערבים בסיסי של משמר הגבול והחלק השני הוא ההכשרה הייעודית של הימ"ס סיני. הכשרה מורכבת שמתאימה את הלוחמים ונותנת להם כלים ייחודיים להתמודדות עם האתגרים הגדולים שאיתם הם יתמודדו בשטח. בין הנושאים שניתן לרשום על ההכשרה הם יכולות הסוואה והטמעה בשטח, יכולות לחימה מתקדמות, לחימה באמצעות אמצעים מתקדמים שונים ועוד.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי אמר בנאומו: "במשמר הגבול של משטרת ישראל שלוש יחידות מסתערבים מהטובות בעולם כאשר לכל אחת מהן מורשת של פעילות ביטחונית מפוארת העולה על כל דימיון והיום משפחת הימ"ס מתרחבת ומתווספת לה האחות הרביעית, פלגת "סיני" בחטיבה הטקטית.
אחרי הקמה של שלוש יחידות שתכליתן לחימה בארגוני הטרור ולאחר 27 שנים מאז שהוקמה האחרונה, אנחנו מגדירים את המאבק בפשיעה בחברה הערבית, הרציחות, אירועי הירי וגביית דמי החסות כטרור מבית שמאיים על אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד ולכן אנחנו מקימים היום לראשונה יחידה שכל תכליתה פעילות משטרתית התקפית למיגור הפשיעה."

קראו גם:  ישראל גנץ מאותת - תכנון הכביש משער בנימין לפסגת זאב קרוב לסיום

"יחידת המסתערבים החדשה תביא למערכה את היכולות המבצעיות הגבוהות ביותר שיש למשטרה להציע. טכנולוגיה ואמצעי לחימה ייחודיים לצד יצירתיות, מעוף מבצעי וכוח אדם איכותי שיופנה למה שהגדרתי כמשימה בעלת חשיבות לאומית. זהו צעד חשוב נוסף לצד הקמת אגף סי"ף, דסק הסיכול המשטרתי, המפקדות המשימתיות, חיזוק התחנות ביישובים הערבים והוספה של מאות שוטרים עם אישור תקציב המדינה הקרוב. אלו צעדים שיוצרים מכלול שלם של מענה משטרתי אפקטיבי שייתן את אותותיו בקרוב. אנחנו נחזיר את הביטחון ליישובים הערבים. זה תהליך שהמשטרה תוביל בכל המישורים לרבות פעילות אכיפה כלכלית אגרסיבית שתבהיר לעבריינים שהפגיעה תהיה קשה גם בכיס, אך במאמץ הזה חייבים לקחת חלק הרבה מאוד גורמי ממשל, רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה איתם אנחנו בקשר שוטף. יחד נצליח, השלם גדול מסך חלקיו". הוסיף המפכ"ל.

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן אמר בדבריו: "לצערנו הרב אתמול איבדנו את לוחם הימ"ס בראל ז"ל שנפל במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה. אבקש לשלוח מכאן את תנחומנו למשפחתו היקרה, נמשיך ללוות, לחבק ולחזק אותם. סוד הצלחתה של יחידה טמון באיכות אנשיה, מהיכרותי ביכולתיכם אני בטוח שאתם המפקדים והלוחמים היקרים נכונים לכל אתגר ולכל משימה. מעתה תידרשו להביא לידי ביטוי את העוצמות האנושיות והיכולות המבצעיות אותן רכשתם לכדי הישגים מבצעיים. מצפה מכם לפעול בנחישות ובתחבולות, להעז, להכריע ולנצח. לקבל החלטות קריטיות בזמן אמת בזירת אירוע תוך הבחנה חדה בין מעורבים לבלתי מעורבים. אתגרי הביטחון הם בלתי פוסקים ועלינו מוטלת האחריות לקיים את שגרת הביטחון של כלל אזרחי ישראל, בערים המעורבות ובכפרים, במרחב הכפרי ובמרחב התפר."

קראו גם:  עם החזרה לשגרה בעוטף עזה - משרד התיירות מוציא לפועל פרויקטים באזור הדרום

מפקד החטיבה הטקטית במג"ב, נצ"מ צביקה טאוב אמר בדבריו: "שנים רבות של ניסיון מלמדות אותנו כי הניצחון מתחיל עוד לפני שדה הקרב, הוא מתחיל במקצועיות וברעות. עוד תלחמו כתף אל כתף עם חבריכם ליחידה, תדרשו לפעול במקומות בהם המילים הופכות למעשים, התכנון הופך לביצוע והתכלית הופכת להצלת חיים".

אילוסטרציה. צילום: דוברות המשטרה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן