בריאות

לראשונה בצפון: ניתוח רובוטיקה פורץ דרך להחלפת מפרק הברך

לראשונה בצפון ובבית החולים כרמל: ניתוח רובוטי חדשני להחלפת מפרק הברך. באמצעות תוכנת ניווט מתקדמת על גבי צילום סיטי ובהובלת ידו של המנתח מגיע הרובוט לכמעט 100 אחוזי דיוק ומאפשר תוצאות ניתוח מצוינות.

שני החולים הראשונים שלמה חלוואני בן ה 81 מחיפה וסיירה מוחמד בת ה 74 משפרעם עברו את ניתוח החלפת מפרק הברך באמצעות הרובוט החדשני בהצלחה רבה, וכבר למחרת הניתוח הם עמדו על הרגליים והלכו בחיוך במחלקה האורתופדית שבמרכז הרפואי כרמל.

"את ניתוח החלפת הברך הראשונה עשיתי לפני שנתיים בביה"ח בכרמל והייתי מאוד מרוצה, והחלטתי שגם את החלפת הברך השניה אעשה רק בכרמל. יש כאן צוות מאוד מקצועי ואנושי ואני סומך עליהם בעיניים עצומות ". כך מספר שלמה חלוואני מחיפה כשהוא מתאושש מהניתוח הרובוטי במחלקה האורתופדית בכרמל.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

את הניתוחים החדשניים באמצעות רובוט ה"מאקו" מתוצרת חברת "סטרייקר" האמריקאית ביצע מנהל המחלקה האורתופדית בכרמל ד"ר בני ברנפלד יחד עם ד"ר ואדים בנקוביץ מנהל יחידת מפרקים במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת כללית, שנחשב לאחד ממובילי מנתחי המפרקים בארץ.

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית מבוצעים כ – 250 ניתוחי החלפות ברכיים בשנה, כ- 150 ניתוחי פרקי ירכיים וכ 60 ניתוחי כתפיים בשנה והוא נחשב לאחד המרכזים הגדולים והמובילים בתחום ניתוחי החלפת מפרקים בצפון בפרט ובישראל בכלל.

"כאבי ברכיים הן אחת התלונות הנפוצות ביותר המובילות לפנייה לרופא אורתופד, בייחוד בקרב האוכלוסייה הבוגרת מעל לגיל 50 ". מסביר ד"ר ברנפלד. "קיימות סיבות רבות שעלולות לגרום לכאבים באזור הברכיים, אך אחת מהשכיחות שבהן היא דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) – זהו מצב רפואי המתבטא בפגיעה במפרקים, בייחוד באזור הברכיים והירכיים. סיבה שכיחה נוספת לכאבי ברכיים היא דלקת מפרקים שגרונית, בה מתפתחת דלקת במפרקי הגוף הקטנים בכפות הידיים והרגליים ".

לאחר מיצוי הטיפולים השמרניים למטופל כמו פיזיותרפיה, הזרקות למפרק, או טיפול תרופתי השלב הבא והאחרון המוצע לחולה הוא הניתוח להחלפת המפרק.

"ניתוח החלפת מפרק מבוצע כבר משנות ה 50 ומהווה עבור אינספור מטופלים חלופה בטוחה ויעילה לסבל ולכאב ", מסביר ד"ר ברנפלד. " למרות שלא מדובר בפעולה מצילת חיים, הניתוח עשוי במידה רבה לשפר את איכות החיים של המטופל ".

בניתוח המסורתי להחלפת ברך מתבצע חיתוך החלק הפגוע של עצמות באופן ידני, תוך שמירה על המבנה הגרמי והרקמות הרכות, והחלפה של הסחוסים הפגועים במשתלים מלאכותיים. למרות שמדובר בניתוח ותיק מאוד ומוצלח, שימוש במכשור ידני לשם חישוב זווית חיתוך העצמות, והצבת המשתלים המלאכותיים מוביל במקרים מסוימים לסטייה, חיתוך יתר ואי דיוקים אשר גורם לאי שביעות רצון בקרב כ-20% מאלה שעברו החלפת מפרק.

צילום: אלי דדון

ד"ר ברנפלד מציין כי " הרובוט פרץ לתחום ניתוחי החלפת המפרקים בשני העשורים האחרונים וסייע בשיפור משמעותי של מידת שביעות הרצון לאחר הניתוח. בשונה מניתוח באמצעות מערכת הניווט, ניתוח באמצעות רובוט אינו משפר רק את התכנון הניתוח אלא גם את מהלך הניתוח עצמו ומסייע להגיע לרמת דיוק מרבית ובטיחות מקסימלית ".

ד"ר ברנפלד מסביר כי בשלב טרום הניתוח הרופא המנתח משתמש בצילום סיטי של המפרק, שעל בסיסו מתוכנן מודל תלת ממדי של הברך עליו מתבצעים חישובי המידות והזוויות להחדרת המשתל עוד לפני הכניסה לחדר הניתוח ולא על שולחן הניתוחים כפי שהיה נהוג בעבר. במהלך הניתוח עצמו, הזרוע הרובוטית מסייעת בהוצאת התוכנית הניתוחית אל הפועל בדיוק של עד לעשירית המילימטר.

באמצעות זרוע הרובוט ניתן לבצע את חיתוכי העצמות בדיוק גבוה ביותר ולהניח את המשתלים בזווית נכונה. כתוצאה מכך הסיכוי לפגיעה ברקמות רכות סמוכות והתפתחות של סיבוכים פוחת ובכך מאפשר במקרים רבים שיקום מהיר יותר ופחות כאבים בתקופה שלאחר הניתוח.
בהשוואה לזמן השיקום מניתוח רגיל או רובוטי מציין ד"ר ברנפלד כי " לאחר הניתוח המסורתי, הליך השיקום בבית החולים אורך לרוב מספר ימים ולעיתים אף מספר שבועות. כיום, בין היתר בזכות השימוש בטכנולוגיה הרובוטית, השחרור מבית החולים מתבצע כבר למחרת הניתוח. זאת ועוד, השימוש ברובוט מאפשר חזרה לטווח תנועה טוב יותר לאחר ביצוע הפעולה ותורם לתחושה טבעית יותר של הברך. ממחקרים שונים עולה כי השימוש ברובוט ה"מאקו" מסייע בשיפור שביעות הרצון של המטופלים מהניתוח בעד לכ-92%.

צילום: אלי דדון

עוד מציין ד"ר ברנפלד כי "השימוש ברובוט מתאים לרוב המטופלים, אולם נדרשת הערכה טרום ניתוחית מקדימה ע"י הרופא המטפל, כדי לקבוע אם ניתן לבצע את הניתוח בעזרת הרובוט . חשוב לציין כי לא ניתן לבצע שימוש ברובוט ה"מאקו" במקרים שיש צורך לבצע ניתוח חוזר לאותה הברך.

הניתוח באמצעות רובוט ה"מאקו" בוצע בכרמל במסגרת הערכה קלינית של הרובוט החדש ש"כללית" בודקת עבור בתי החולים של כללית. מדובר ברובוט החדש ביותר בישראל במסגרת ההערכה וביה"ח כרמל הוא הראשון בצפון לנתח באמצעותו.

תגובה אחת

  1. יש אולי רובוט שכבר יכול לסייע בהערכת תיפקודו של ראש ממשלה והזמן האופטימלי להחלפתו?

Back to top button