מחר יפתחו 136 חופי רחצה ברחבי הארץ – אלה הן ההנחיות

136 חופי רחצה ברחבי הארץ ייפתחו מחר (רביעי) בכפוף להנחיות התו הסגול שגיבש משרד הפנים. עשרות מיליוני שקלים יוקצו לרשויות החוף לתפעול החופים.

מעבר לכל המבזקים

כזכור, שר הפנים, אריה דרעי, החליט על הקדמת פתיחת עונת הרחצה לאור החזרה ההדרגתית לשגרה לצד הקורונה וההקלות הנוספות מהן נהנה הציבור הרחב.

עונת הרחצה הייתה אמורה להיפתח בז’ באייר תש”פ, 1.4.2020, אך עקב התפשטות נגיף הקורונה נדחה מועד הפתיחה לט’ בסיון , 1.6.2020. מאחר שהוחלט על הקלות וחזרה הדרגתית לשגרה, הוקדמה פתיחת עונת הרחצה למחר, כ”ו באייר תש”פ, 20.5.2020, בהתאם למתווה “התו הסגול” שגובש ע”י משרד הפנים, האמון על הסדרת הפעילות בחופי ישראל, מתווה שאושר ע”י משרד הבריאות.

המתווה מפרט את ההנחיות לפתיחת החופים ואחריות הרשויות המקומיות ליישומן. בין השאר, נקבע כי המרחק בין המתרחצים יהיה 2 מ’ והוא יסומן, כרוז ישמיע את ההנחיות מדי שעה, שילוט מפורט יוצב בחוף, השירותים יחוטאו אחת לשעה, לא יותר שימוש במלתחות ובמקלחות במבנים סגורים ועוד.

חופי הארץ משתרעים על פני 306 ק”מ, מתוכם 21 ק”מ חופים מוכרזים לרחצה, שמחולקים ל-4 אזורי ים. נכון לעכשיו, ייפתחו 136 חופי רחצה מוכרזים מתוך 156 חופים מוכרזים. 20 החופים הנותרים סגורים בשל סיבות שונות כגון שיפוץ, פתיחה מאוחרת, עליית מפלס הכינרת וכו’.

סה”כ חופים : ים התיכון – 96 (מתוך 104), ים כנרת – 20 (מתוך 32), ים המלח – 16, ים סוף – 4.

רשימת החופים המונגשים, מידע על כללי התנהגות בים, הסיכונים ברחצה ועוד מפורסמים באתר האינטרנט של משרד הפנים: https://bit.ly/2ZcoD2M

קרדיט: חדשות MivzakLive

מנתוני משרד הפנים עולה שכ- 90% ממקרי הטביעה בחופים התרחשו בהיעדר מציל, בחוף אסור לרחצה או לאחר סיום שעות שירותי ההצלה, וכן בעקבות כניסה במצב שיכרות לים. בעונת הרחצה 2019 טבעו למוות 27 איש ובעונת הרחצה 2018 טבעו למוות 28 איש. בהקשר זה, משרד הפנים שב וקורא לציבור לשמור על כללי זהירות ברחצה בים ומתריע מפני כניסה לים בחוף ללא מציל.

כבכל עונה, דרש שר הפנים גם הפעם, להגדיל את תקציב האחזקה ופיתוח חופי הרחצה מתוך הבנה כי עלות אחזקתם ופיתוחם הינם גבוהים ביותר והנטל נופל בעיקר על תושבי רשויות החוף. לאחר מאמצים אכן הושג סכום נוסף בגובה של כ-13 מלש”ח לעונת הרחצה הנוכחית לטובת תקצוב שוטף לרשויות החוף שאינן איתנות למעט אשקלון ואשדוד. זאת בנוסף לתקציב ייעודי לצורך יישום הנחיות התו הסגול בסך של 8.8 מלש”ח, אשר יועבר אליהן מדי חודש בהתאם להתפשטות נגיף הקורונה. תקציבים אלו מצטרפים לתקצוב שנתי בגובה של 7.5 מלש”ח נוספים לרכישת ציוד הצלה ובטיחות.

יצוין עוד, כי בתחילת שנת 2020 הועבר באמצעות קול קורא תקציב נוסף של כ-14 מלש”ח לרשויות הרלוונטיות לטובת פיתוח חופי רחצה חדשים, שדרוג חופי רחצה קיימים וטיפול במפגעי בטיחות.

עד להחלטה על הקדמת עונת הרחצה ומכיוון שלא היו שירותי הצלה בחופים, יצא משרד הפנים בקמפיין ייעודי לאיסור הרחצה. במהלך העונה, עם יציאת הילדים לחופש הגדול, יופץ קמפיין הסברה נוסף לרחצה בטוחה בים, שיפורסם ברדיו, בטלוויזיה, באינטרנט ובעיתונות בשפות- עברית, ערבית, אמהרית ורוסית, תוך התאמה לקהלי יעד שונים.

שר הפנים, אריה דרעי אמר כי “ההחלטה על הקדמת עונת הרחצה הייתה הכרחית לנוכח רצונם הטבעי של אזרחי ישראל לצאת ולהתאוורר בחופים לאחר חודשים של סגר והגבלות. עתה יוכלו כולם לרחוץ בהנאה בחופים המוכרזים, בכפוף להנחיות המפורטות בעקבות משבר הקורונה. גם בעונת הרחצה הנוכחית נוכל להיכנס לחופים ללא תשלום. אני שב ומזכיר: לא שוחים בחוף ללא מציל. הישמעו להנחיות וכך תשמרו על חייכם וביטחונכם. אני מאחל לעם ישראל עונת רחצה מהנה ובטוחה”.

השר דרעי. צילום: משה גולדשטיין

כאמור, בהתאם למתווה כפי שאושר על ידי משרד הבריאות, על הרשויות המקומיות שבסמכותן ובאחריותן, הפעלת חופי הרחצה לפי חוק הסדרת מקומות רחצה, לפעול ע”פ המתווה האמור ולדאוג לקיים את ההנחיות וההדגשים הנדרשים מצוות העובדים בחופים ומהקהל הרחב.

הנחיות לפתיחת חופי הרחצה- תוך עמידה בתו הסגול

שירותי הצלה:

א. כל תחנת הצלה תאויש ע”י 3 מצילים כמתחייב בצו הסדרת מקומות רחצה.
ב. בעת פעולות ההצלה אין חובה במיגון מיוחד.
ג. מגישי עזרה ראשונה נדרשים למיגון כפי ההנחיות לשירותי רפואה.
ד. המצילים יפעלו ויתמקדו אך ורק בעבודתם המקצועית כמתחייב על פי צו הסדרת מקומות רחצה ולא תוטל עליהם כל משימת אכיפה נוספת.
ה. עובדי ניקיון ופקחים נדרשים לחבוש מסכות.
ו. על הרשות לוודא השמעה בכל שעה עגולה במערכת הכריזה של תחנת ההצלה, את נוסח ההודעה הבאה: “נופש נכבד. בהתאם להנחיות משרד הבריאות הנך מתבקש לחבוש מסכה בכל זמן שהותך בחוף וכן לשמור מרחק של 2 מטרים בין מקבץ נופשים למשנהו. בילוי נעים.”

קהל המתרחצים:

א. על המתרחצים להקפיד על שמירת מרחק 2 מטר בין כל מקבץ נופשים . לעניין זה, מקבץ נופשים הינו בני אותו תא משפחתי או יחידים השוהים יחד במקום מגורים אחד או קבוצה של עד 6 אנשים, לפי הגדול מביניהם.
ב. על המתרחצים להקפיד על שמירת כל הנחיות משרד הבריאות לגבי שהיה במרחב פתוח, כפי שנקבעו בהוראות הדין, לרבות שמירת כללי ההיגיינה וחבישת מסכה.
ג. על הרשות המקומית לפעול, ככל הניתן, לפעול לסימון נקודות סימון/מתחמים בתוך חוף הים, על מנת להביא להפרדה כאמור ולפקח עליה.

שימוש במתקנים ובמבנים:

א. שירותים יש לנקות ולחטא בכל שעה.
ב. אין לאפשר שימוש במלתחות ומקלחות במבנים סגורים.
ג. ניתן לעשות שימוש במקלחות פתוחות ועל הרשות המקומית להעמיד את השירות האמור לרשות הציבור.
ד. ניתן להשתמש במתקני כושר הקיימים בתחום החוף ובכפוף להנחיות החלות לגבי שימוש במתקני כושר בשטח ציבורי
ה. כסאות, שולחנות ומיטות שיזוף, ניתן להציב בתוך כל מקבץ נופשים תוך שמירת מרחק 2 מטר בין מקבץ נופשים אחד למשנהו.

שילוט:

יש להציב בכל חוף לפחות 2 שלטים בגודל של “שלט הכרזה (2*2) וב-3 שפות (עברית ,ערבית ואנגלית), על השלט להיות מוצב בכניסה לחוף ובמקום שנראה למתרחצים. נוסח השלט יהיה כדלקמן:

” כללי התנהגות בחוף הים במשבר הקורונה:
נופש נכבד, ברוכים הבאים לחוף הים. הנך מתבקש לנהוג ע”פ הנחיות משרד הבריאות בתקופת משבר הקורונה:
א. לחבוש מסכה כל זמן שהותך בחוף הים.
ב. יש לשמור על מרחק 2 מטר בין כל מקבץ נופשים. לעניין זה, מקבץ נופשים הינו בני אותו תא משפחתי או יחידים השוהים יחד במקום מגורים אחד או קבוצה של עד 6 אנשים, לפי הגדול מביניהם.
ג. על המתרחצים להקפיד על שמירת כל הנחיות משרד הבריאות לגבי שהיה במרחב פתוח, כפי שנקבעו בהוראות הדין, לרבות שמירת כללי ההיגיינה וחבישת מסכה.
ד. יש להישמע להוראות המצילים והפקחים העירוניים.
בברכה, עיריית/מועצה מקומית/מועצה אזורית ….”

קיוסקים ומסעדות:

יש לנהוג בהתאם להנחיות הכלליות של משרד הבריאות.

על הרשות המקומית מוטלת האחריות למתרחש בחופי הרחצה שבתחומה ולקיים את הוראות החוק, הצווים וההנחיות לעניין חופי הרחצה והפעלתם לרבות הנדרש לצורך יישום מתווה זה, לרבות אכיפת איסור הרחצה בחופים שאין בהם שירותי הצלה.

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעהלחצו כאן להוספת תגובה

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה


0 0 vote
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
3 תגובות
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אורח
אורח
4 months ago

אנחנו במצב של אי ודאות, כלומר אף אחד לא יודע באמת מה קורה למעט ה**עובדה** שיש וירוס חדש על הפרק. אולי הגזימו בתגובה ואולי לא אבל בשביל נוקטים ביתר זהירות כשזה מגיע לבריאות הציבור. בעיה בכלכלה? שיפסיקו לבזבז את כספי המיסים על שטויות, מאות מיליונים נזרקו לפח בשביל הבחירות החוזרות, ועכשיו עוד מיליונים לפתיחת החופים בלבד. מה צריך את החופים עכשיו? למה זה עוזר בדיוק? ודבר נוסף, “פייק ניוז” זה מטבע לשון של האידיוט מספר אחד של המאה עשרים ואחת, אדם מסוכן כי טיפש במימדים ענקיים אז לצוטט אותו (כמו שביבי עושה) זו בושה. אני לא מפחידן, אני ריאליסט.

אורח
אורח
4 months ago

תשמע, אתה כנראה לא חי פה במדינה או שיש לך אינטרס כמו כל המפחידנים האחרים שפולטים שטויות בלי שום ביסוס. אתה לא רואה שבמדינת ישראל אין כלום? ולא רק אצלנו תסתכל במדינות מסביבך… עוד לא השתכנעת שזו פייק מגיפה? בינתיים ריסקו את הכלכלה ולאנשים עוד מעט גם לא יהיה מה לאכול, על מה? על “מגיפה” של 200 מתים במדינה של 9 מיליון בני אדם? גם הסגר מלכתחילה היה מיותר, מוגזם וצעד פחדני והיסטרי ללא שום פרופורציות.

אורח
אורח
4 months ago

עם טיפש. כרגיל קניתם כרטיסים למחלקה ראשונה לרכבת אקספרס. בטח שאם תבחרו בפושעים ודתיים להנהיג את המדינה אלה התוצאות. מגיפה עולמית מוירוס שלא יודעים את כל השלכותיו על הגוף, שאין לו חיסון ושהוא קטלני פי כמה משפעת שמחסלת מדי שנה מאות אלפים. לא יכלתם להישאר בבית עוד חודש? בכיינים חסרי מח, הטמטום שלכם ומנהיגי הארץ יביאו עלינו חורבן הרבה לפני שאיראן הקיצונית תעשה את זה. אהבתי את רשימת התנאים לפתיחת חופי ישראל כאילו מישהו יתחשב בזה. אבל מה שכנראה יקרה זה גל שני של הידבקות חזק בהרבה ממה שהיה יכול להיות. תודה אריה. אתה, כמו האמונה שלך אפסים ענקיים כי… Read more »

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

פתיחת הנגן בחלון נפרד

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive