חדשות הארץמבזקים

בשל הקורונה: השנה לא נהיה בגופנו ולא נצעד בין אושוויץ לבירקנאו

בפעם הראשונה ב-32 השנים האחרונות מצעד החיים לא יתקיים ביום השואה, אך מפעל ההנצחה ממשיך גם בימי הקורונה. "הצלחנו לא להשאיר את אושוויץ-בירקנאו נטושים", אמר ד"ר שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים.

למעלה מ-8,500 בני אדם השתתפו בפרויקט ההנצחה הווירטואלי של מצעד החיים, שמחליף את המצעד שבוטל, לראשונה מזה שלושה עשורים, בעקבות התפרצות הקורונה. הערב (שני), ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יוקרנו שלטי הזיכרון שנכתבו בשבוע האחרון במסגרת מיזם ההנצחה הווירטואלי על שער הכניסה למחנה ההשמדה בירקנאו ובמקביל בישראל על קיר תיאטרון הבימה בטקס זיכרון שיתקיים בהשתתפות שחקנים, שיעמדו דקת דומיה.

מצעד החיים 2019. צילום: יוסי זלינגר

הפרויקט הדיגיטלי של מצעד החיים משחזר את אחד הרגעים המרגשים ביותר במצעד החיים – הנחת שלט זיכרון אישי על המסילה בכניסה לבירקנאו. עד היום עשו זאת מאות אלפי בוגרי מצעד החיים. המשתתף הראשון בפעילות הדיגיטלית היה נשיא המדינה, ראובן ריבלין. לאחריו הצטרפו שורדי השואה ומשפחותיהם, כל ראשי זרועות הביטחון, יו"ר הסוכנות היהודית, שגריר ארה"ב בישראל דיויד פרידמן, שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, שחקני ושחקניות התיאטרון הלאומי "הבימה", שלמה ארצי, שחקני בית"ר ירושלים, נבחרת ישראל בכדורגל ובהם השחקן ערן זהבי, מורן אטיאס, עברי לידר ועוד אלפי משתתפים מ-60 מדינות.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

"זו הפעם הראשונה ב-32 השנים האחרונות שמצעד החיים לא יתקיים ביום השואה, אבל לא יכולנו להניח ללפיד הזיכרון לכבות", אמר ד"ר שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים. "ברוח התקופה העברנו את הפעילות למרחב הווירטואלי. לשמחתי הצלחנו לא להשאיר את אושוויץ-בירקנאו נטושים השנה. אלפי שלטי ההנצחה שהועלו בשבוע האחרון על ידי כולם קטנים כגדולים יוקרנו בבירקנאו עם מסר חזק וברור – לעולם לא עוד".

בימים כתיקונם משתתפים במצעד החיים מדי שנה כעשרת אלפים צועדים, יהודים ושאינם יהודים, מכל רחבי העולם. חלק גדול מהמשתתפים במצעד הם אלפי בני נוער יהודים מהעולם, שממשיכים לאחר מכן במסע שלהם לישראל, שמסתיים באירוע חגיגי בערב יום העצמאות. השנה, כאמור, כל זה לא מתקיים.

"בימינו אלה מחובת כולם להילחם באנטישמיות, במכחישי השואה ובעיוות השואה", אמר אהר'לה טמיר, המשנה ליו"ר מצעד החיים. "השנה לא נהיה בגופנו ולא נצעד בין אושוויץ לבירקנאו, אך בלבנו, במחשבותינו ובאמונתנו נהיה גם נהיה! עשרות אלפי שלטי זיכרון וירטואליים ילוו אותנו וישלימו מחזה יוצא דופן – כמספר הצועדים כך גם מספר השלטים שעלו בפלטפורמה שבנינו ועל כך אנחנו אסירי תודה ומלאי התרגשות".

מצעד החיים 2019. צילום: יוסי זלינגר
מצעד החיים 2019. צילום: יוסי זלינגר
מצעד החיים 2019. צילום: יוסי זלינגר

תגובה אחת

  1. בשל הקורונה: השנה לא נהיה בגופנו ולא נצעד בין אושוויץ לבירקנאו סופ סופ נמחקה הצביעות של יהודים חסרי לב בגלל וירוס
    ניצולי שואה עזובים מתים מהזנחה ואלה מבזבזים כספי ציבור להצגה השנתית שלהם

Back to top button