בית איראן האם חיזבאללה על סף פתיחת חזית נוספת בגבול הסורי מול ישראל ?

במיוחד לגולשי חדשות MivzakLive - לחצו כאן

במיוחד לגולשי חדשות MivzakLive - לחצו כאן

ערימה של מציאות, המחיר תקף למזמינים באתר בלבד - לפרטים ורכישה:

https://ksp.co.il/item/F1366AX

האם חיזבאללה על סף פתיחת חזית נוספת בגבול הסורי מול ישראל ?

עודכן ב

מלחמת האזרחים בסוריה נמשכת ונכנסה בחודש מרץ לשנתה החמישית, על אף שלאחרונה נראו סימני התפוגגות. בעוד הסכסוך נמשך הוא גורר לתוכו מספר מעצמות שמעורבות בלחימה, אם באופן ישיר או עקיף, ביניהן: ארצות הברית, רוסיה, טורקיה ואיראן כאשר רוב הזמן ישראל נשארת בצד ועוקבת באדיקות אחר המתרחש.
עבור המדינה היהודית, ללחימה בסוריה יש השלכות עמוקות בקשר לביטחונה וזאת בעיקר האיום מאיראן שמנווטת את שלוחת הטרור הלבנונית חיזבאללה.

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בסיור ברמת הגולן מוקדם יותר השנה. צילום : קובי גדעון / לע"מ.
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בסיור ברמת הגולן מוקדם יותר השנה. צילום : קובי גדעון / לע"מ.

"לוחמי צבא אסד וחיזבאללה כבר עובדים על תוכנית משותפת לסיום הקרבות בסוריה, בעיקר באזור הגולן הסורי. ארגון חיזבאללה הציב מספר רב של לוחמים באזור מעבר קוניטרה שמחבר בין השטחים הסורים לגולן הכבוש" אמר דוד דאוד, אנליסט מחקר הקרן להגנה על הדמוקרטיות (FDD) והוסיף כי "המצב לאורך הגולן מטריד".
"פעילות חיזבאללה בגבול קוניטרה נועדה לכאורה לעקור ג'יהאדיסטים סונים מהאזור", אמר דאוד, "אך בפועל, כוחות חיזבאללה תפסו עמדות חדשות הגובלות עם ישראל".

מפה המציגה את שטח רמת הגולן | צילום: מיזם ויקישיתוף
מפה המציגה את שטח רמת הגולן | צילום: מיזם ויקישיתוף

למרות שרמת הגולן תחת שליטה ישראלית, השטח הישראלי לא חסין מהלחימה המתחוללת בסוריה ולסירוגין נוחתות בשטח ישראל פצצות מרגמה ורקטות. על אף שידוע כי הפגזים אינם נורים במכוון לשטח ישראל בצה"ל מטילים את האחריות על ממשלת סוריה ובכל פעם שיש אירוע כזה של זליגה ישראל משיבה בירי לעבר עמדות בצד הסורי.

שלוחת הטרור הראשית של איראן, חיזבאללה שוקעת במלחמת האזרחים הסורית מאז 2013 שעמדה לצד כוחות המשטר הסורי והעובד בראשה הנשיא בשאר אל-אסד. להחלטת חיזבאללה לעמוד לצד המשטר הסורי יש השלכות מרחיקות לכת גם מבחינה צבאית וגם אסטרטגית.

בסוף השנה שעברה, דווח כי נהרגו בין 1,300 ל 1,500 לוחמים משורותיו של ארגון חיזבאללה, בין היתר איבד הארגון את אחד ממפקדיו הבכירים ביותר, מוסטפא בדר א-דין, שהיה האחראי על מנגנון החוץ של הארגון. ונחשב לאחד האנשים המרכזיים בארגון. בדר א-דין נהרג בחודש מאי האחרון בשדה התעופה בדמשק בנסיבות מסתוריות.

לאחרונה, לוחמי חיזבאללה היו מעורבים עמוק בלחימה במחוז חאלב, שם ארגון הטרור ספג אבידות גדולות ומשמעותיות, בחודש יוני בלבד פרסם הארגון כי 26 מלוחמיו נהרגו בקרבות.

גורם ישראלי צבאי אמר כי "חיזבאללה ואיראן רואים במצב בסוריה הזדמנות לשפר עוד יותר את השאיפות האזוריות שלהם", "חיזבאללה ואיראן לא רואים שום עתיד לסוריה שמתפוררת והחליטו לעשות בדיוק מה שאחרים עושים ולספח חלק מהשטח הסורי עבור עצמם" אמר הגורם "הצד המזרחי של הגולן יושב על רצף טריטוריאלי עם לבנון, כך שמאז שנכנס חיזבאללה ללחימה בסוריה מלבד נוכחותו לאורך גבול לבנון המצב מאפשר לו פריסה גם לאורך הגבול הסורי עם ישראל".

מאז הלחימה האחרונה עם ישראל בשנת 2006 חיזק ארגון חיזבאללה באופן משמעותי את ארסנל הנשק שלו. חיזבאללה יצאה אז למלחמה עם ישראל כשברשותה כ- 13,000 רקטות לטווח קצר ובינוני אך כיום הערכות מדברות על כמות של מעל ל- 100,000 רקטות וטילים, כולל טילים ארוכי טווח ומערכות שיגור עם יכולת דיוק משופרת שתאפשר לארגון לפגוע בכל מקום שיחליטו בתוך שטח ישראל.

בישראל חוששים מהתעצמות חיזבאללה ונוכחותה בשטח הסורי, כשהחשש העיקרי הוא מעבר של נשק "שובר שוויון" שיפול לידיו של הארגון וגם בין היתר הנוכחות של לוחמי הארגון בגבול הסורי עם ישראל. ישראל אומרת שמבחינתה מדובר ב'קו אדום' וישראל גם שתפה את החששות שלה עם מוסקבה.

במהלך הלחימה בסוריה, כך דווח לא פעם אחת באמצעי תקשורת זרים כי ישראל פגעה במטרות הקשורות לחיזבאללה, בעיקר כשבצד הישראלי הבחינו במעבר ומשלוחי נשק לידי ארגון הטרור. גורמי ביטחון וגורמים מדיניים בישראל אומרים נחרצות כי ישראל לא תאפשר ללחימה בסוריה להיות ההסוואה של ארגון חיזבאללה בכדי להגדיל ולהעצים את ארסנל הנשק שלו, בעבר פורסם כי כל פעולה כזו של חיזבאללה תענה בתגובה ישראלית.

"בכל פעם שחיזבאללה חצה את "הקווים האדומים" כך נטען כי ישראל יצאה לפעולה ישירה בכדי להעמיד את הארגון במקומו, כך בתקיפות לסיכול משלוחי נשק וכך גם בפגיעה ישירה במפקדי הארגון ומשמרות המהפכה, כמו עימאד מורנייה, סמיר קונטאר וככל הנראה גם את מוסטפא בדר א-דין.

כתבה נוספת בנושא שתעניין אותך:

דע את האויב : נערכים לעימות

 

[hana-code-insert name='ALL' /]הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו והישארו מעודכנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.מצאתם טעות בכתבה? יש לכם מידע מעניין, סיפור חדשותי או ידיעה מעניינת לשתף?

כתבו לנו - mivzaklive@gmail.com או שלחו הודעה כאן
error: !תוכן זה מוגן בזכויות יוצרים