בית מבזקים הצעת חוק: התעמרות של עובד ציבור תזכה את הנפגע בפיצויים של 120,000 ש"ח

הצעת חוק: התעמרות של עובד ציבור תזכה את הנפגע בפיצויים של 120,000 ש"ח

נשיא איגוד לשכות המסחר מציע למנכ"ל משרד ראש הממשלה לאמץ את הצעת החוק שיזם האיגוד לצמצום הביורוקרטיה ולשיפור השירות במגזר הציבורי * על פי הצעת החוק, התעמרות של עובד ציבור היא עוולה אזרחית המזכה את מי שהתעמרו בו בפיצויים ללא הוכחת נזק בסך של עד 120,000 ₪

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין : "נוכח העובדה שגם נציבות שירות המדינה וגם משרדי הממשלה רבים אינם פועלים לתיקון המצב ונכשלו כישלון חרוץ בשיפור תרבות השירות במגזר הציבורי, אין מנוס מלחוקק חוק שימנע מקרים קיצוניים של התעמרות והתעללות בציבור האזרחים".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר

במסגרת פעילות איגוד לשכות המסחר לצמצום עודף הרגולציה הפוגעת במגזר העסקי ולשיפור השירות של המגזר הציבורי, פנה היום (שני) נשיא האיגוד, עו"ד אוריאל לין, למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בהצעה לאמץ את הצעת החוק שיזם האיגוד לצמצום הביורוקרטיה, לשיפור השירות במגזר הציבורי ולמניעת התעמרות של עובדי ציבור בתושבי המדינה ובמגזר העסקי. "אם תגיע למסקנה כי הצעת חוק זו ראויה, תוכל לקדמה, כמובן בשינויים הנחוצים, כהצעת חוק מטעם משרד ראש הממשלה."הצעת החוק מטילה איסור כולל של התעמרות של עובד הציבור כלפי הפונים אליו ומפרטת שורה של דוגמאות, כולן לקוחות מהמציאות, המהוות התעמרות אסורה. הצעת החוק קובעת כי התעמרות של עובד ציבור היא עוולה אזרחית, המזכה את מי שהתעמרו בו בפיצויים ללא הוכחת נזק בסך של עד 120,000 ₪. בנוסף, הצעת החוק מטילה אחריות גם על המנכ"ל של כל גוף ציבורי לפעול למניעת התעמרות באותו גוף כמסר מחנך שמטיל אחריות ניהולית פיקוחית על הגורם הניהולי הבכיר ביותר בכל מקום עבודה ציבורי.

הרקע להצעת החוק: מזה שנים מוטל על הציבור הרחב והמגזר העסקי עומס רגולטורי וביורוקרטי, הנאמד בעשרות מיליארדי שקלים. נגע הביורוקרטיה אינו נוגע רק לתהליכי אישור ורישוי עסקים או פרויקטים עסקיים, הוא מוטל על כל תחומי הניהול השוטף של העסקים, תוצאת אדישות של פקידים בשירות הציבורי, שטרם הבינו את חובת תפקידם, אי מתן מענה בכתב, פיגורים במתן תשובות, מתן תשובות חלקיות, חוסר יכולת להשיג עובדי מדינה בטלפון, סחבת מובנית ושיטתית בטיפול בפניות ועוד, ובהרבה מקרים שרשרת הליכים חסרת היגיון באופן מובהק.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: "עובדי ציבור כשמם כן הם, עובדים למען הציבור. בישראל, לדאבוננו, התהפכו היוצרות בחלקים נרחבים בשירות הציבורי התחושה, שמגובה בניסיון שלילי רב, היא שהציבור הוא זה שמועסק אצל עובדי הציבור ומכאן נגזר גם היחס לפונים. הציבור לא מקבל את השירות הטוב והאיכותי שהוא אמור לקבל, וכך גם המגזר העסקי".

הצעת החוק גובשה בלשכה המשפטית של איגוד לשכות המסחר מתוך ההבנה כי יש צורך בפעולה רחבה וחקיקה רחבה יותר מזו הקיימת כיום על מנת להתחיל שינוי ערכי במוסדות השירות הציבורי.

לדברי לין: "התעמרות עובד ציבור בפונה אליו פוגעת בכבוד האדם, בחירותו, ברווחתו, ביכולתו להמשיך לתפעל עסק ו/או להקים עסק. ישנם מקרים בהם כתוצאה מהתעמרות כאמור, נאלץ הפונה לסגור את העסק וכתוצאה מכך יפלטו עובדיו למעגל האבטלה. התעמרות עובד ציבור בפונים אליו יכולה ואף פוגעת בבריאותו הגופנית והנפשית של אדם".

[hana-code-insert name='ALL' /]

דעתכם חשובה לנו – כתבו תגובה

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive