חדשות הארץמבזקים

"לצערי לאחרונה השיח כלפי המשטרה הופך מתלהם, מכליל וחוצה כל גבול"

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי, נאם הבוקר (שלישי) בכנס הרצליה המתקיים באוניברסיטת ריייכמן והתייחס למעמד המשטרה והמחאות המתקיימות בחודשים האחרונים ברחבי הארץ: "תפקידנו הוא לשמור על איזון ראוי בין זכות המחאה וחופש הביטוי לבין שמירה על מרקם חיים תקין. המשטרה איננה צד ותפעל לאפשר כל מחאה, כל עוד זו עומדת במסגרת החוק."

בנאומו פירט מפכ"ל המשטרה על המחאות הרבות המתקיימות ברחבי הארץ: "המשטרה נדרשת למשימה מהמורכבות והרגישות שידעה. שוטרי משטרת ישראל, מטבע הדברים, מוצאים עצמם פעם אחר פעם, עומדים חוצץ בין הצדדים. ככל שהמחלוקת גדלה, כך גדל גם התסכול ההדדי, שלא פעם מתבטא בהתנהגות שאינה הולמת אף אחד מהצדדים."

עוד אמר: "אני שב ומצהיר, כל מקרה חריג שבו הופעל כוח שאינו מידתי ע"י השוטרים, האירוע ייבדק עד תום ע"י הגורמים האמונים על כך. אין חולק כי תפקידנו הוא לשמור על איזון ראוי בין זכות המחאה וחופש הביטוי לבין שמירה על מרקם חיים תקין ואנו עושים ככל יכולתנו על מנת להבטיח זאת."

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

המפכ"ל המשיך: "לצערי לאחרונה השיח כלפי המשטרה הופך מתלהם, מכליל וחוצה כל גבול. כמדינה חפצת חיים, עלינו לוודא ששוטרינו ולוחמינו אינם הופכים לשק החבטות הלאומי. אין לנו משטרה אחרת-זו המשטרה של כולנו. אנחנו לא חפים מטעויות ואני ער לכל אירוע חריג. אבל אני מתחייב בפניכם, שוטרינו לא מגיעים במטרה להתעמת עם המפגינים."

שבתאי: "שוטרינו הם לא מלציה ולא משטרה של שר כזה או אחר-זו אחת המשטרות הטובות בעולם. אני מלווה ולומד את תחום הטיפול בהפרות הסדר עשרות שנים ובלא מעט מדינות בעולם. פיזור הפרת סדר לעולם לא יצטלם טוב. ביצוע מעצרים ופינוי צירים לעולם לא יזכו את המשטרה באהדת הציבור, אך זהו תפקידנו ואנו נדרשים לעשות זאת בשום שכל ושימוש מינמלי בכח ואמצעים ככל שהדבר מתאפשר."

בהמשך דבריו אמר המפכ"ל: "אני מבקש מעל בימה זו להדליק נורת אזהרה לכולנו: המשטרה איננה צד ותפעל לאפשר כל מחאה, כל עוד זו עומדת במסגרת החוק. החלשת המשטרה תפגע בתפקודה ויכולותיה , הדבר מדיר שינה מעיני, לבטח כשברור לכולנו שהדבר ישליך על הביטחון האישי של כלל אזרחי המדינה. אנו ללא ספק נמצאים בשעת מבחן כאומה, ומכאן אני קורא לכולנו, בואו נוריד את מפלס השנאה, האלימות והשיח המפלג."

הוא סיכם: "אני מתחייב בפניכם, משטרת ישראל אינה פוליטית, לא הייתה ואסור שתהיה. לכן חשובה במעלה האחריות לשמר את משטרת ישראל כעצמאית ואוטונומית. אשר כפיפותה, כפי שהצהרתי לאורך כל כהונתי, היא למרות החוק בלבד. עצמאות זו היא אבן יסוד הנדרשת משומרי הסף האמונים על שלטון החוק במדינה דמוקרטית."

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
כיתות כוננות - מבצע חימוש - משטרת חריש - מפכ"ל המשטרה - יעקב שבתאי
ארכיון. צילום: דוברות המשטרה

Back to top button