מבזקיםצבא וביטחון

האסון ברפיח: אותרה גופת מחבל, נבדק החשד שטיל נ"ט פגע בנמר"ה

לאחר הפיצוץ הקטלני של הנגמ"ש ההנדסי בשכונת תל א-סולטאן במערב רפיח, שבו נפלו שמונה לוחמי צה"ל, נמצאה גופת המחבל שנחשד במעורבות ישירה באירוע. גילוי זה עשוי לחזק את ההערכה שהמחבל היה מעורב באחת משתי אפשרויות: ירי טיל נ"ט לעבר הנגמ"ש או הצמדת מטען חבלה רב עוצמה לכלי הרכב.

בצה"ל מתבצעת כעת בדיקה מעמיקה של הקשר בין המחבל שחוסל לבין נסיבות פיצוץ הנגמ"ש. הפיצוץ התרחש בשעה 5:00 בבוקר, כאשר השיירה שבה נסע הנגמ"ש הייתה בדרכה למבנה בו תכננו הלוחמים להעביר את הלילה. הנגמ"ש, שהיה החמישי או השישי בשיירה, נפגע באופן קשה מאוד מהפיצוץ העוצמתי.

אחד מהגורמים האפשריים לפיצוץ הוא מטען רב עוצמה שהופעל מרחוק, ייתכן באמצעות תצפיתן. רכבים נוספים נסעו על אותו ציר בדיוק לפני הנגמ"ש הפגוע ולא נפגעו, דבר שמחזק את ההשערה כי מדובר במטען שהופעל באופן מתוכנן ומדויק.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

הנגמ"ש שנפגע היה מדגם נמר"ה (נמ"ר הנדסי) ונשא בדפנותיו חומרי חבלה רבים המשמשים את לוחמי ההנדסה בפעולתם, כולל לבנות חבלה ומוקשים. כתוצאה מפיצוץ המטען, חומרי החבלה הנוספים התפוצצו והעצימו את עוצמת הפיצוץ. בצה"ל מציינים כי החומרים מותקנים על הנגמ"ש באופן שלא אמור לפגוע בתא הפנימי של הלוחמים, ולכן נדרש תחקיר מעמיק לסוגיה זו.

הנגמ"ש נפגע בזמן שהיה בתנועה על הציר, ולא בעמידה ובתחילה שללו את האפשרות שהוא נפגע מירי טיל נ"ט אך עם מציאת גופת המחבל עלה שוב החשד כי ייתכן שנפגע מירי ולא ממטען. רק שעתיים לאחר הפיצוץ הצליחו כוחות צה"ל לגשת לנגמ"ש ולפנותו. הכלי נגרר לאזור מאובטח בשליטה ישראלית בתוך שטח הרצועה לצורך המשך טיפול ובדיקה.

המציאה של גופת המחבל המחשיד מוסיפה ממד חדש לחקירה. כעת בודקים בצה"ל את הפרטים המדויקים שיכולים לקשור את המחבל לאירוע הפיצוץ. כל פרט קטן עשוי לספק תובנות חדשות ולהבהיר את נסיבות האירוע בצורה מלאה יותר.

האירוע הטרגי הזה מהווה תזכורת כואבת לסכנות הקיימות במבצעים קרביים באזורי עימות ולהתמודדויות המורכבות שעומדות בפני לוחמי צה"ל. התחקיר יימשך ויהיה צורך לבחון את כל הפרטים לעומק על מנת להבין מה בדיוק קרה ולהפיק לקחים לעתיד.

נמר 1500 - נגמ"ש
אילוסטרציה. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

Back to top button