צרכנות

סובלים מנזקי רטיבות? חשוב שתבחרו בשמאי הנכון

קרדיט תמונה FREEPIK

נזקי מים הינם נזקים מורכבים ומגוונים, כאשר במקרים רבים היקף הנזק מתגלה במלואו רק חודשים, לעתים אף שנים, מקרות האירוע. פוליסות ביטוח רבות לנזקי מים יכולות להערים קשיים על המבוטח, ככל שלא ינקוט בכללים בסיסיים, ועל כן עשויות לכסות רק חלק מן הנזקים / מקרים. על כן יש צורך בליווי של שמאי מקצועי, שיודע לאבחן בצורה מדויקת את הנזקים וכל מיכלול ההשלכות לטווח הארוך באופן מדויק. שמאי מומחה לנזקי מים, בעל נסיון והשכלה רלוונטית לתחום זה, יכול לבחון את נזקי המים, למצוא את גורם הנזק, ולאמוד את גובה הפיצוי המתאים ואת אופן הטיפול הנכון.

מהם הגורמים לנזקי מים

בפוליסת הביטוח השונות ישנה התייחסות שונה בין נזקי הצפת מים, לדוגמה מקירות חיצוניים (בעיות איטום), לבין רטיבות הנגרמת מהימלטות מהצנרת. הנזקים הנגרמים מגורמי הנזק דומים, אך ההבדל הוא באופן חדירת המים והכיסוי הביטוחי בפוליסה.

אגב, גם לנזקי מים הנגרמים עקב חדירת מים דרך הגג, יש התייחסות שונה בפוליסה, מאחר ונזקי איטום דרך קירות חיצונים מוחרגים בפוליסה במרבית הפוליסות הקיימות.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

במרבית הפוליסות נזקי המים מסווגים לפי אחת משתי הקטגוריות הבאות:

  • נזקי צנרת: הימלטות של מים מתוך מתקני האינסטלציה של המבנה הביתי או העסקי, כגון מערכות דולחים, מים, הסקה, נפט ועוד.
  • נזקי איטום: נועדו למנוע מעבר של מים בין אלמנטים שונים. כאשר ישנה פגיעה או תקלה באיטום, חדירת המים מתאפשרת ועל כן יכולה להוביל לנזקי מים ורטיבות במבנה.

מהו התפקיד של השמאי?

כדי לקבל פיצוי הולם לחומרת הנזק יש צורך בבחינה מדוקדקת של הנזק, הגורמים לו, היקפו ועלויות השיקום.

ובדיוק כאן נכנס לתפקיד שמאי מומחה לנזקי מים.

שמאי מומחה לנזקי מים ילווה את התביעה מול חברת הביטוח ויספק את השירותים הבאים:

  • בחינה של גורם הנזק, כגון: נזקי איטום מקירות חיצונים, נזקי צנרת, למשל – הימלטות מים ממתקני האינסטלציה התת רצפתיים, חוסר במשקעי רובה ועוד.
  • בחינה של אפיון הנזק בהתאם לסוג הכיסוי הביטוח בפוליסה והרחבותיה, עד לכיסוי מלא.
  • הצעת מגוון פתרונות איכותים ונכונים לפתרון גורם הנזק בדרך הטובה ביותר, תוך סיוע באנשי מקצוע רלוונטיים ככל שנדרש עד לפתרון מלא.
  • הערכת גובה הנזק (כולל נזקים לטווח הארוך, שחלקם עשויים להתגלות רק עוד חודשים רבים) וכל ההוצאות הישירות והעקיפות הקשורות אליו. כל זאת תוך שמירה על האינטרסים של המבוטח או הלקוח, ובהתאם לאופי הפוליסה שיש ברשותו.
  • במידה וידרש, הוצאת חוות דעת משפטית ומתן עדות בבית המשפט.

לסיכום

ההתנהלות מול חברות הביטוח יכולה להיות מייגעת, ובמקרים רבים קשה מאוד להגיע למלוא מיצוי הזכויות ללא ליווי של שמאי מקצועי שמייצג את האינטרסים שלכם.

השקיעו זמן בבחירת השמאי המתאים לכם, רצוי כזה עם רקע ונסיון בתחום נזקי מים. שימו לב שחלק מפוליסות הביטוח מספקות כיסוי לשמאי פרטי מטעמכם, כך שהשירות החשוב הזה אפילו אינו כרוך בעלויות נוספות.

מאת: אסף דגן, דגן שמאות רכוש וניהול תביעות

Back to top button