מבזקיםפוליטי / מדיני

אושרה תוכנית היערכות לשיקום ארוך טווח לאחר רעידת אדמה ואירועי אסון

הממשלה אישרה פה אחד תכנית היערכות ממשלתית מעמיקה ותקדימית לשיקום ארוך טווח לאחר רעידת אדמה ואירועי אסון אחרים - מדובר בתכנית חלוצית, בקנה מידה עולמי, שהמלצותיה מיושמות בימים אלה בתכניות השיקום לחבל התקומה (עוטף עזה) והתכנית לשיקום ופיתוח הצפון.

הממשלה אישרה היום (רביעי) פה אחד בישיבת הממשלה את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאימוץ עיקרי הדו"ח לשיקום ארוך טווח אחרי רעידת אדמה והקמת תשתית ארגונית לשיקום ארוך טווח אחרי אסונות.

רעידת אדמה חזקה מתרחשת באזורינו בהסתברות של אחת למאה שנים. הרעידה המשמעותית האחרונה בארץ ישראל התרחשה בשנת 1927, והרעידה הבאה אינה שאלה של אם, אלא של מתי.

במאי 2022 עברה החלטת הממשלה מס' 1523, שהטילה על מנכ"ל משרד רה"מ, בשיתוף רח"ל וועדת ההיגוי הבין-משרדית לרעידות אדמה במשרד הביטחון, לגבש תכנית להיערכות לאומית לשיקום ארוך טווח ולהיערכות ממשלתית להובלה וליישומה. לאחר עבודת מטה מעמיקה, שנמשכה מעל לשנה וכללה עבודה של חמישה צוותי משנה, בשיתוף כלל משרדי הממשלה והשלטון המקומי, הובא הבוקר הדו״ח לאישור הממשלה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

הדו״ח כולל תכניות שיקום מפורטות בחמישה תחומים: • בינוי עירוני • סביבה ותשתיות לאומיות • כלכלה פיננסית וריאלית • שיקום אדם וקהילה • תשתית ארגונית – שהינה קריטית להובלת ולניהול מהלכי השיקום.

אגף פנים, תכנון ופיתוח במשרד רה״מ גיבש את התכנית בעבודה משותפת אנשי מקצוע רבים מכלל משרדי הממשלה, בליווי של חברת הייעוץ ״דלויט״, שגם ערכה מחקר משווה (בנצ'מרק) לגבי מהלכי שיקום לאחר אסונות במקומות שונים בעולם, כמו ניו זילנד ויפן.

פרסום הדו"ח לשיקום ארוך טווח מעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות העולם המתקדמות. עבודת המטה שימשה כבסיס איכותי להקמת ׳מנהלת תקומה׳, ומהווה הבסיס גם לתכנית לשיקום הצפון, כמו גם לעבודות נוספות הקשורות לאירועי אסון ושיקום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
מעיין טואף / לע״מ

שלב השיקום ארוך הטווח אחרי רעידת אדמה הוא השלב המורכב, היקר והמשמעותי ביותר בראייה של מספר שנים קדימה. מדינה אחרי רעידה חזקה הינה מדינה חבולה נפשית, כלכלית, חברתית ותשתיתית. התפיסה שהנחתה את כתיבת התכניות היא לא רק לשקם, אלא גם לנצל את המשבר הפוטנציאלי ולהביא למצב טוב יותר אחרי רעידת אדמה: Build Back Better. תכנון מקדים מבטיח שיקום מהיר ויעיל יותר, תוך תשומת לב לכל האוכלוסיות, יעילות ואיכות תכנונית מבלי להתפשר על המהירות ולהביא להגברת ודאות ולניצול מיטבי של המשבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מברך על אישור התכנית התקדימית, בקנה מידה עולמי, שעוסקת בשלבי השיקום בטווח המיידי וארוך הטווח במקרי אסון של רעידות אדמה במדינת ישראל, אבל גם אחרי אירועי חירום אחרים כמו מלחמה, פנדמיה או שריפות. היום אנחנו רואים כמה העבודה הזאת חשובה, שכן פירות עבודתה שימשו אותנו בתכניות השיקום לחבל התקומה וגם לתכנית הנרקמת לצפון״.

מנכ״ל משרד רה״מ יוסי שלי אמר כי "הדו״ח שהממשלה אישרה היום, העוסק בשיקום ארוך טווח אחרי רעידת אדמה ואירועי אסון, הינו מקיף ויסודי, תקדימי מבחינה עולמית, וחשיבותו נובעת מיכולת הממשלה להיערך בצורה מיטבית לשלבי השיקום אחרי אירועי אסון כמו רעידת אדמה חזקה. הדו״ח כולל שורה של המלצות ופתרונות במגוון תחומי שיקום, ואנחנו כבר מיישמים בפועל רבות מהמלצות הדו״ח בתכניות השיקום לעוטף עזה ולצפון״.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Back to top button