חדשות הארץמבזקים

שומרים על החופים – אושרו תקנות למניעת זיהום הים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ראשון) את תקנות הנמלים למניעת זיהום הים משפכים שהוגשו לוועדה על ידי שרת התחבורה מירי רגב. מטרת התקנות היא למנוע מקרים של זיהום הים עקב פעילות של אוניות המגיעות לנמלי ישראל.

התקנות החדשות גובשו בהתייעצות עם רשות הספנות והנמלים (רספ"ן), ומסדירות את נושא הטיפול וההרקה של שפכים שהצטברו בכלי שיט השטים או עוגנים בתחום המחים הטריטוריאליים של ישראל. התקנות מכסות כל כלי שיט ישראלי או זר שתפוסתו 400 טון ברוטו ויותר או המורשה לשאת יותר מ 15 מפליגים, וכן כלי שיט החייבים בהתקנת בתי שימוש וברזים לפי תקנות הנמלים.

התקנות מיישמות את דרישות הנספח הרביעי לאמנה הבינלאומית העוסקת במניעת זיהום הים עקב פעילות ספנותית. התקנות קובעות, בין היתר, כי כל כלי שיט הכלול בתקנות יהיה מצויד במתקן לטיפול בשפכים, או במערכת לכתישה וחיטוי של שפכים, או במיכל לאגירת שפכים. הרקת השפכים לים תתבצע בהתאם לדרישות הקבועות באמנה. על פי התקנות החדשות, תיאסר לחלוטין הרקת שפכים, גם לאחר שטופלו, בתחום נמלי ישראל.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

התקנות ייאכפו על ידי מפקחי כלי שיט של הרספ"ן. לאניות ישראליות תונפק תעודה בינלאומית המעידה כי מתקני הטיפול בשפכים על האנייה נבדקו ועומדים בדרישות התקנות והאמנה הבינלאומית. כלי שיט זרים הפוקדים נמל בישראל יבדקו גם הם על ידי מפקחי הרספ"ן על מנת למנוע זיהום מי הים בתחום השיפוט של מדינת ישראל.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב: "התקנות שאישרנו הן צעד חשוב בהגנה על חופי ישראל והסביבה הימית שלנו. אלה תקנות שאישורן התעכב מספר שנים, ואני שמחה שהצלחנו להתגבר על המכשולים והחסמים שתקעו אותן ולהביא לאישורן בזמן הקצר ביותר. חופים נקיים עם מים נקיים תורמים בראש בראשונה לבריאות הציבור, ומהווים מרכיב חשוב באטרקטיביות של הארץ לתיירים מהארץ ומחו"ל".

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: "רשמנו הישג נוסף במסגרת מחויבות משרד התחבורה לשמירה על איכות הסביבה – בים, ביבשה ובאוויר. שרת התחבורה מירי רגב מובילה מדיניות סביבתית ואחראית של צמצום פליטת מזהמים ומעבר להנעה חשמלית נקייה ושקטה, ואנו מקפידים לפעול בהתאם לתקינה האירופית המחמירה ביותר, גם בתחומי התעופה והספנות. זו מחויבותנו לבריאות הציבור ולדורות הבאים".

חוף דוגית - מזרח - כינרת
צילום: דנה בכר, איגוד ערים כינרת

Back to top button