מבזקיםמשפטי/פלילי

בית המשפט העליון נעתר לבקשה שלישית להארכת מעצר מעבר לתשעה חודשים

הארכת מעצר מעבר ל 9 חודשים הינה עניין שהחוק מנסה לצמצם, שהרי  בענייני מעצר מדובר באדם שחזקת החפות לכאורה חלה עליו, והוא נתון כבר זמן ארוך יחסית במעצר, למרות שטרם הוכרע דינו על ידי בית המשפט.

בית המשפט העליון נעתר בימים אלו לבקשה שלישית להארכת מעצר מעבר לתשעה חודשים, בה עתרה המדינה להאריך את מעצרו של נאשם בפיקוח אלקטרוני שאינו מיוצג על ידי עו"ד, בפרק זמן של תשעים ימים, החל מיום 14.3.2024 או עד למתן פסק דין בת"פ 35988-12-22 בבית המשפט המחוזי בחיפה, לפי המוקדם.

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

כתב אישום בגין רצח הילד בפארק השעשועים

כתב אישום על עבירות נשק ותקיפת שוטרים

נדחתה עתירה נגד תיאטרון בית לסין

בעניין זה, הוגש כתב אישום המייחס לנאשם עבירה של יבוא סם מסוכן מסוג קוקאין, בשני אירועים נפרדים. באישום הראשון יוחסה לו עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, ובאישום השני הוא הואשם ביבוא סם מסוכן ובניסיון להחזקת סם שלא לצריכה עצמית.

במהלך הדיונים בבית המשפט המחוזי הוסכם מלכתחילה על מעצרו של של הנאשם עד לתום ההליכים. בהמשך, לאחר הגשת תסקירים של שירות המבחן, הורה בית המשפט המחוזי ביום 4.1.2024 על העברתו למעצר בפיקוח אלקטרוני, ללא חלונות התאווררות.

בבקשתה הנוכחית עתרה המדינה כי בית המשפט יורה על הארכה נוספת של המעצר בפיקוח אלקטרוני. בא-כוח המבקשת ציין את המסוכנות הרבה והתחכום הכרוך בעבירות שיוחסו לנאשם, את התסקיר של שירות המבחן שאף הוא התרשם מרמה גבוהה של סיכון להישנות העבירות, ואת העובדה שהמשיב כבר איננו עצור מאחורי סורג ובריח אלא בפיקוח אלקטרוני. בהתייחס להתקדמות ההליך, ציין בא-כוח המבקשת כי חלו בו עיכובים בשל המלחמה, אולם לאחרונה נקבעו חמישה מועדי הוכחות לחודש הקרוב, כך שיש מקום להניח שההליך יתקדם באופן משמעותי במהלך תקופת המעצר הנוכחית.

מנגד, טען הנאשם כי אין מקום להאריך את המעצר פעם נוספת. הוא ציין כי מזה חודשים רבים ההליך איננו מתקדם, כי הצוללנים שהיו אמורים להעיד טרם העידו, וכן כי הוא נמצא במצב כלכלי קשה ואינו יכול לפרנס את עצמו בשל תנאי המעצר. הוא הוסיף כי מקום מגוריו ממילא רחוק מזה של הצוללנים.

לאחר שבית המשפט העליון עיין בחומר שבתיק, ושמע את טענות הצדדים, הוא סבר כי יש להיעתר לבקשה. אכן, ההליך בעניינו של הנאשם התעכב בתקופת המעצר האחרונה. יחד עם זאת, "יש לקוות" כדברי בית המשפט העליון,  כי בתקופה הבאה תהיה התקדמות משמעותית בהליך. מעבר לכך, נקבע שיש להביא בחשבון את החומרה הרבה ואת התחכום של העבירות המיוחסות לנאשם, שבשלב זה של הדיון אין מחלוקת על קיומן של ראיות לכאורה לגבי הקשר של הנאשם לעבירות אלה. עוד יש להביא בחשבון כמובן את העובדה שהנאשם איננו עצור כיום מאחורי סורג ובריח, אלא בתנאים של פיקוח אלקטרוני. מבלי להקל ראש במעצר כזה ובמחיר שהמשיב נדרש לשלם בשל העובדה שאיננו יכול לפרנס את עצמו, מדובר במעצר בתנאים שהם חמורים הרבה פחות מאשר מעצר מאחורי סורג ובריח.

לכן, לאור כל האמור לעיל, קיבל בית המשפט העליון את הבקשה.

יוער בשולי הדברים כי הנאשם העלה מספר טענות במסגרת הדיון לגוף האישומים המיוחסים לו. אליהם לא ראה בית המשפט לנכון להתייחס לגופן במסגרת ההליך הנוכחי, אולם מובן כי זכויותיו של הנאשם בהקשר זה שמורות לו.

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי וגישור מאז שנת 2004.

Back to top button