חדשות הארץמבזקים

ועדת העבודה והרווחה אישרה: מענקי שכר חודשיים לחטופים

ועדת העבודה והרווחה בראשות חבר הכנסת ישראל אייכלר אישרה היום (שני) את פרטי ההסכם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי המגדיר תגמול חודשי חלף שכר לחטופים. על פי ההסכם חטופים יהיו זכאים לתגמול חודשי שיהווה תחליף לשכרם. חטופים שלא עבדו יהיו זכאים לתגמול המינימלי. לדרישת הוועדה תוקן הנוסח כך שיכלול גם חטופים שעברו את גיל הפרישה, גם אם לא עבדו טרם החטיפה. המענקים יועברו ישירות לחשבון של החטוף עצמו ויחושבו על פי ממוצע הכנסותיו המדווחות של החטוף לביטוח הלאומי בשלושת החודשים שקדמו למועד החטיפה. עוד נקבע בהסכם כי התגמול לא יפחת מכ-7,000 שקלים ליחיד וכ-9,000 שקלים להורה לילדים. התגמול המקסימלי יעמוד על כ- 49,000 שקלים בחודש.

ההסכם אינו כולל חיילים חטופים, שממשיכים לקבל מצה"ל את התגמול שלו היו זכאים במסגרת השירות. על פי נציג צה"ל שנכח בדיון שכרם של חיילים סדירים עומד על 2,000 – 3,000 שקלים בחודש. במהלך הדיון דרשה הוועדה מצה"ל להשוות את סכום התגמול לחיילים החטופים לתגמול המינימלי של החטופים שאינם חיילים, העומד כאמור על כ-7,000 שלים. יושב ראש הוועדה וחברי הכנסת הבהירו כי הוועדה תעמוד על החלטתה כי החיילים יקבלו את התגמול המינימלי וכי במידה והדבר לא יוסדר, יקדמו חברי הכנסת חקיקה פרטית בנושא.

יעל גורן חזקיה ממנהלת החטופים הנעדרים השבים ומשפחותיהם במשרד רוה"מ, הסבירה: "בתחילת הדרך נתנו מענקים אחידים למשפחות וככל שמתארך זמן החטיפה באופן שלא ציפינו לו, הייתה מטרה לתת את חלף השכר בהלימה למה שהרוויח החטוף ערב החטיפה, מתוך הבנה שההתחייבויות שלו היו בהתאם. חוק דחיית מועדים פג תוקף בסוף פברואר ולא הוארך".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

יושב ראש הוועדה חבר הכנסת ישראל אייכלר אמר: "חייל מקבל כמה פרוטות לחודש ונוצר פה פער בלתי סביר. צריך לתת על זה את הדעת, החיילים חייבים לקבל לפחות את המינימום שקבעה המדינה". ח"כ גלעד קריב: "אני מבין שהרציונאל הוא חלף שכר אבל לא הגיוני שתווצרנה פה 2 קבוצות של חטופים. זו לא קבוצה גדולה ולא מדובר בנזק גדול לתקציב הביטחון". נציגי צה"ל התחייבו להביא את הנושא בפני הגורמים הרלוונטיים והבהירו שבכל מקרה התשלום לחיילים החטופים יתבצע דרך צה"ל ולא דרך ההסכם והביטוח הלאומי. לדבריהם "צה"ל נותן את המעטפת המלאה לחטופים ולבני משפחותיהם". מירב לשם גונן, אמה של רומי ונציגת מטה משפחות החטופים אמרה בהתייחס להסכם: "אנחנו פועלים על פי התפיסה שהחטופים חוזרים בוודאות ואנחנו נלחמים על הזכויות שלהם להתקיים אחר כך".

ועדת העבודה והרווחה
צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

Back to top button