מבזקיםתנועה ותחבורה

סכום מטורף: המשרד להגנת הסביבה השקיע ברכישת אוטובוסים חשמליים

במעמד השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, נערך ביום חמישי טקס חניכת אוטובוסים ומיניבוסים חשמליים לחברת אגד באמצעות תמיכת המשרד בסך 3.5 מיליון שקל. המשרד להגנת הסביבה מברך את חברת אגד על הבחירה לרכוש אוטובוסים בין עירוניים רגילים וזעירים חשמלים ועל השתתפותה במהפכת המעבר לתחבורה נקייה ושאיפתה להפחתת פליטות מזהמים מתחבורה.

בשנת 2023 הודיע המשרד להגנת הסביבה על החלטתו לאשר תמיכה בסך כולל של 16 מיליון שקל ברכישת אוטובוסים מאופסי פליטות ל-11 חברות אשר ירכשו כ-120 אוטובוסים בין עירוניים חשמליים חדשים אשר יצטרפו לעוד כ-300 אוטובוסים עירוניים שכבר נרכשו בסיוע המשרד להגנת הסביבה, ובכך יסייעו בצמצום זיהום האוויר ופליטות גזי חממה הנגרמים מתחבורה.

כיום רוב האוטובוסים המופעלים על ידי חברות התחבורה הציבורית וחברות ההיסעים מונעים באמצעות דיזל, מה שגורם לזיהום אוויר, המורגש בעיקר במרכזי הערים ובריכוזי אוכלוסייה. נסיעה באוטובוס חשמלי מפחיתה את פליטות גזי החממה בכ-60% לעומת אוטובוס ממנוע דיזל, מצמצמת את זיהום האוויר ומפחיתה את מפגעי הרעש שנגרמים מתחבורה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

נכון לסוף שנת 2023 מספר האוטובוסים החשמליים המופעלים בישראל עומד על כ-800 אוטובוסים. המשרד יצא בשנים האחרונות בחמישה סבבי תמיכה לרכישת אוטובוסים חשמליים בהיקף של 100 מיליון שקל. חלק ממטרות התמיכה הן החדרת טכנולוגיה חדשה לעולם הסעות הנוסעים בישראל.

תמיכה זו מצטרפת לשורת פעולות של המשרד להגנת הסביבה לצמצום זיהום האוויר והרעש מתחבורה לטובת הציבור והפחתת פליטות גזי חממה להתמודדות עם משבר האקלים ועמידה ביעדים הלאומיים של זיהום אוויר ופליטות גזי חממה. בעת האחרונה קבע המשרד בהוראות למפעילי תחבורה ציבורית יעדים מחייבים לרכישת אוטובוסים עירוניים מאופסי פליטות. כל זאת, כדי שהחל משנת 2026 כל האוטובוסים העירוניים החדשים שיירכשו יהיו מאופסי פליטות.

עידית סילמן - אגד
צילום: שחר יורמן
עידית סילמן - אגד
צילום: שחר יורמן
עידית סילמן - השרה להגנת הסביבה
צילום: שחר יורמן

Back to top button