מבזקיםפוליטי / מדיני

איתמר בן גביר משווה את אסון מירון להר הבית ברמדאן: ״דגל אדום בוהק״

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו התריע בפניו את הסכנות הבטיחותיות נוכח אי-ההגבלות בכניסת ערביי ישראל להר הבית בחודש הראמדן. השר בן גביר כתב במכתבו: ״אבקש להתריע בפניכם כי גם לאחר מאמצים עילאיים של המשטרה, ישנם פערים משמעותיים ביכולת לממש את החלטת ראש הממשלה מבלי לסכן חיי אדם״.

״אדגיש״, כתב, ״כמובן שאינני נביא ובן נביא ואינני יודע אם בוודאות יתקיים חלילה אירוע רב נפגעים או חירום, אולם מהדיון שערכתי ומהשאלות ששאלתי, לא התרשמתי שיש בידי המשטרה את היכולת להתמודד ולהבטיח את שלומם וביטחונם של כמות המתפללים הצפויה בהר הבית כתוצאה מהחלטת ראש הממשלה״.

השר בן גביר הוסיף כי ״לא התרשמתי שיש יכולת להתמודד עם העומס הרב בשערי הר הבית, שיווצר כאשר יגיעו עשרות אלפים למבואות של ההר, בוודאי לא כמות של חמישים/שישים אלף איש. לא התרשמתי שיש מענה של ממש לאירוע בטיחותי שיכול להתרחש בהר ושליטה במה שיתרחש שם. ועוד יותר לא התרשמתי, שיש יכולת להגביל את הכמות לחמישים/ שישים אלף איש כאשר לא מגבילים גיל!״

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

השר בן גביר ציין כי ״בעניין זה הנני מניף בפניכם דגל אדום בוהק ומבקש לדוון מחדש בהחלטה, בוודאי נוכח העדר יכולת של המשטרה להבטיח שהאירוע יעבור בשלום. אכן, יטען הטוען כי גם בחג הרמדאן הקודם, ובאלה שקדמו לו, לא אירע למזלנו אסון, אולם ועדת מירון כבר קבעה כי "העובדה שההילולה הסתיימה בעבר ללא אבדות בנפש, אינה הופכת אותה לאירוע מוצלח. מעבר לכך, כפי שפירטנו, שבתאי ידע שהאירוע כרוך בסכנת חיים ממשית מדי שנה, ומידע זה כשלעצמו חייב אותו לבחון מחדש את ההנחות שביסוד תכנית המבצע".

השר בן גביר חתם את מכתבו ואמר כי ״לאור כל האמור לעיל, ומפאת הקרבה לתחילת חודש הרמדאן ודחיפות הנושא הכרוך בסכנת חיים ממשית, אבקש לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בדחיפות על מנת לדון בסוגיית הצפיפות פעם נוספת ובשאלה הביטחונית והביטחותית, זאת לאור העדר מענה מספק לסוגיות אלה״.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
בן גביר - פיגוע - ראם -
צילום: דוברות המשטרה

Back to top button