מבזקיםצבא וביטחון

תחקיר צה"ל: הכוחות ביצעו ירי מדויק להרחקה לעבר מספר חשודים

צה"ל מפרסם היום (שישי) את סיכום תחקיר רצף האירועים במבצע ההומניטרי שהתקיים ב-29 בפברואר להכנסת שיירות אספקה לצפון הרצועה.

מפקד פיקוד דרום, אלוף ירון פינקלמן, הציג ביום שלישי לראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי, את ממצאי התחקיר הפיקודי אודות רצף האירועים שהתרחשו במבצע ההומניטרי להכנסת שיירות אספקה לצפון רצועת עזה בליל ה-29 בפברואר.

מהתחקיר הפיקודי עולה כי כוחות צה"ל לא ירו אל עבר השיירה ההומניטרית עצמה, אלא לעבר מספר חשודים אשר התקרבו לכוחות הסמוכים ואשר היוו עליהם איום.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

התחקיר הפיקודי מעלה כי בזמן נסיעת המשאיות לעבר מוקדי החלוקה, התפתחה סביבן התקהלות אלימה של כ-12,000 תושבים עזתים, שבזזו את הציוד שהובילו. תוך כדי אירועי הביזה נצפו אירועים של פגיעה משמעותית באזרחים מדוחק ומדריסת משאיות. בנוסף, במהלך ההתקהלות, התקרבו עשרות תושבים עזתים עד למרחק מטרים ספורים מכוחות צה"ל והיוו בכך איום ממשי על הכוח בנקודה. בשלב זה, הכוחות ביצעו ירי מדויק להרחקה לעבר מספר חשודים. עם המשך התקרבות החשודים, ביצעו הכוחות ירי להסרת איום.

חטיבה 646 ברצועת עזה
אילוסטרציה. צילום: דובר צה״ל

בצה"ל מדגישים כי האירוע ימשיך להיות מתוחקר על ידי מנגנון הבירור המטכ"לי – גוף בדיקה עצמאי האמון על בדיקת אירועים חריגים שהתרחשו תוך כדי הלחימה שיבחן את הממצאים והתחקיר באופן עצמאי ויגבש את ממצאיו ביחס לאירוע.

צה"ל מציין כי הוא מייחס חשיבות רבה למאמץ ההומניטרי ועושה מאמצים רבים כדי לאפשר העברת סיוע הומניטרי לרצועה ולשיפור המנגנונים הקיימים.

תחקיר צה"ל
אינפוגרפיקה: דובר צה"ל
תחקיר צה"ל
אינפוגרפיקה: דובר צה"ל

Back to top button