חדשות הארץמבזקים

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"צ: לבחור נשיא ושופטים לבית המשפט העליון

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (חמישי) לבית המשפט העליון, בבקשה שיורה לשר המשפטים לוין לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ולבחור נשיא ושני שופטים לבית המשפט העליון. כזכור, התנועה לאיכות השלטון כבר עתרה בחודש יולי 2023 נגד השר לוין, לאחר שנמנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים. בעקבות עתירת התנועה כונסה הוועדה ונבחרו שופטים לערכות הנמוכות, אולם השר לוין עומד בסירובו למנות נשיא קבוע לבית המשפט העליון וכן שני שופטים נוספים החסרים בבית המשפט מאז פרישתן של הנשיאה לשעבר אסתר חיות והשופטת בדימוס ענת ברון בחודש אוקטובר האחרון.

התנועה טוענת בעתירתה כי הימנעותו של שר המשפטים מבחירת הנשיא והשופטים לבית המשפט העליון נובעת מחוסר תום לב ומשיקולים זרים אשר אינם ממין העניין, כפי שעולה מדברים שלוין עצמו אמר. בנוסף טוענת התנועה כי הדבר פוגע בעצמאות הוועדה לבחירת שופטים ובעקרון הפרדת הרשויות, וכן פוגע בטוהר הליך בחירת השופטים המנוגד לאינטרס הפוליטי ולרוחות השעה ובאתוס של עצמאות החלטות הוועדה לבחירת שופטים.

נוסף על כך מבקשת התנועה לאיכות השלטון כי בית המשפט יקבע ויצהיר כי נוהג הסניוריטי בבחירת נשיא בית המשפט העליון הוא נוהג חוקתי במדינת ישראל. לטענת התנועה הכרה הצהרתית של בית המשפט בנוהג החוקתי תטיל על שר המשפטים והוועדה לבחירת שופטים לנמק ולהביא תשתית ראייתית מספקת וטענות כבדות משקל, להחלטתם לסטות מנוהג הסניורטי.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עו"ד הידי נגב, ראש מחלקת מדניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון: "לא ייתכן מצב בו בראש הרשות השופטת יהיה ממלא מקום לאורך זמן כה רב. בניגוד לכל דין ולנוהג הסניוריטי הקיים עוד מקום המדינה. לצערינו, ניכר כי שר המשפטים ממשיך בניסיונותיו לחולל הפיכה המשטרית ולהכפיף את השופטים והוועדה תחתיו, כאילו אסון השביעי לאוקטובר מעולם לא התרחש".

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
ארכיון. צילום: באדיבות התנועה לאיכות השלטון

2 תגובות

Back to top button