בריאותמבזקים

ילד בן 4 וחצי סבל מהרעלה קשה בעקבות טיפול בתכשיר הומאופתי

ילד בן ארבע וחצי שסבל במשך מספר ימים מנזלת, שיעול וכאב גרון הגיע עם הוריו לפני מספר ימים למיון ילדים במרכז רפואי מאיר בכפר סבא במצב קשה מאוד, עם מה שהתברר בסופו של דבר כהרעלה קשה בעקבות תכשיר הומאופתי שקיבל.

"הילד הגיע למיון ילדים במצב אפתי חמור ביותר, עם בטן תפוחה שמצבה הלך והתדרדר והוא נלקח מיד לבדיקת CT לשלילת חסימה במעי והחל לקבל טיפול תומך. עם העברתו ליחידת טיפול נמרץ ילדים והחמרה נוספת במצבו ובבדיקות הדם שלו, חיפשנו משהו שיחבר בין כל הסימפטומים מהם סבל והחשש היה כי הנפיחות הגדולה בבטן תוביל לנקב במעי, מה שעלול להוביל לסכנת חיים מיידית", מסביר ד"ר ברק מידן, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית.

"בדיקת ה-CT לא הדגימה חסימת מעי או נקב שיכולה הייתה להסביר את הנפיחות החריגה. בשיחה עם הוריו הבנו שבזמן המחלה בבית, שהתבררה בבית החולים כשפעת A, הוא קיבל תכשיר הומאופתי מתוך מחשבה כי מדובר בתכשיר צמחי שלא עלול להסב נזקים. בבירור על החומרים מהם מורכב התכשיר, ביניהם בצל וזעפרן ובחיבור עם כל הסימפטומים מהם סבל ביניהם ירידה בחיוניות, הקאות, עצירת שתן ויציאות וממצאי הבדיקה הגופנית, הבנו כי מדובר בהרעלה אנטיכולינרגית. מיד הזרקנו לו אנטידוט, שיסתור את השפעת החומרים שגרמו להרעלה, ואכן תוך כדי ההזרקה (הניתנת תחת פיקוח רפואי וניטור) האורכת מספר דקות הילד החל להראות סימני התאוששות והתעורר ובהמשך נזקק למנה נוספת של האנטידוט", סיפרה ד"ר דגנית אדם כהן, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

"אין ספק שמדובר בחורף קשה למדי מבחינת המחלות הויראליות והשפעות המסתובבות וישנה נטייה לקחת תכשירים "טבעיים" או מכשירים שנראים תמימים דוגמת מכשיר אדים, בלי להבין את הפוטנציאל המסוכן שיש בהם. אנו לא תמיד יודעים מה תכשירים אלו מכילים, מה הכמות המדויקת המותרת ובטח לא מה תהיה ההשפעה שלהם על המטבוליזם של הגוף כשהילד תחת מחלה ויראלית. במקרה הזה התכשיר ניתן בעצם במטרה לייבש את הנזלת אולם למעשה עלול לגרום להתייבשות של כל האיברים בגופו של הילד", הדגישו ד"ר אדם כהן וד"ר מידן.

"אלו ימים של מחלות ויראליות ארוכות ומתישות הן בעבור הילדים החולים והן בעבור הוריהם. ועדיין חשוב לשים לב לסימנים חריגים שהינם דגלים אדומים אצל ילד חולה דוגמת חולשה קיצונית, אפתיות, כאבים קיצוניים, סימני התייבשות ולהגיע עם הופעתם מיד לקבלת טיפול רפואי דחוף. בנוסף חשוב להתייעץ עם רופא הילדים בטרם נטילת תכשירים שונים, ולא לחשוש לשתף את הצוות הרפואי בכל טיפול שניתן לילד שיסייע לאבחנתו מהר ככל האפשר על מנת להעניק לו את הטיפול הטוב ביותר", הוסיפו ואמרו הרופאים.

בית חולים מאיר - כפר סבא
אילוסטרציה. צילום: חדשות מבזק לייב

Back to top button