מבזקיםצבא וביטחון

הותר לפרסום: צה"ל מנטרל מנהרות ברצועה באמצעות הזרמת מים – צפו

הערב (שלישי) הותר לפרסום כי במהלך המלחמה, צה״ל מבצע יכולת לנטרול מנהרות ותשתיות טרור תת קרקעיות ברצועת עזה באמצעות הזרמת מים. מספר יחידות בצה"ל ובמשרד הביטחון פיתחו במשותף מספר כלים להזרמת מים בספיקה גבוהה למנהרות של חמאס ברצועה, כחלק ממגוון הכלים שבידי צה"ל לטיפול במנהרות.

היכולות כוללות התקנת משאבות וצינורות, במקביל להבשלת היכולת ברמה ההנדסית, ופעילות לאיתור הפירים המתאימים למשימה. להפעלת היכולת קדמה עבודת מטה מקצועית ומקיפה, שכללה ניתוח של מאפייני הקרקע ומערכת המים באזור, בין היתר כדי לוודא שלא תיפגע האפשרות להשתמש במי התהום באזור. הזרמת מים מתבצעת רק בתוואים ובמיקומים שנמצאו מתאימים לכך, ובחירת סוג ושיטת הפעלה מתאימים בכל מקרה.

פרויקט זה הובשל לאחר נוהל קרב, מאמץ בניין כוח מואץ ואימונים של הכוחות בשילוב הגורמים הטכנולוגיים. פרויקט זה הינו כלי אחד מתוך סך הכלים של צה"ל ומערכת הביטחון אשר פותחו בשנים האחרונות לטיפול בתשתיות חמאס ב"עזה תחתית". סל כלים זה כולל התקפות מהאוויר, תמרון תת-קרקעי ומבצעים מיוחדים עם אמצעים טכנולוגיים. כלי זה מהווה פריצת דרך הנדסית וטכנולוגית משמעותית בהתמודדות עם אתגר תת הקרקע, והוא פותח בעבודה משותפת של גופים שונים במערכת הביטחון.

מנהרות - הזרמה - מים - עזה - מלחמה - צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מנהרות - הזרמה - מים - עזה - מלחמה - צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מנהרות - הזרמה - מים - עזה - מלחמה - צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום:דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
Back to top button