מבזקיםצבא וביטחון

דובר צה"ל: "הלוחמים פרצו דלת הדף ותפסו שלושה מחבלי חמאס שנכנעו"

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי מסר הערב (שני) הצהרה לתקשורת ביום ה-115 למלחמה ובפתח דבריו פנה אל 136 החטופים והחטופות המוחזקים עדיין ברצועת עזה "אם אתם שומעים אותי עכשיו, אנחנו לא שוכחים אתכם. אנחנו חושבים עליכם כל הזמן. אף אחד לא ויתר ואף אחד לא יוותר. יש מאמץ לאומי אדיר והתפקיד שלנו, של צה"ל, יחד עם יתר ארגוני הביטחון, זה לייצר את התנאים להשיב את כולם. אנחנו נמשיך לפעול בכל המאמצים כדי לעמוד במשימה."

דובר צה"ל המשיך בדבריו לפעילות כוחות צה"ל במרחב ח'אן יונס ואמר: "בשבועות האחרונים, מיקדנו את הלחימה במרחב ח'אן יונס. הערב אסביר את הפעילות שלנו. ח'אן יונס משמשת כבירת חמאס בדרום הרצועה. היא משתרעת על פני שטח של 54 קמ"ר ותחתיה נבנתה תשתית תת קרקעית מורכבת ומסועפת של עשרות קילומטרים. זהו מרחב צפוף, רווי אוכלוסייה, הכולל כפרים, שטחים חקלאיים ושכונות רבות. תחת חטיבת ח'אן יונס פעלו ארבעה גדודי חמאס."

עוד הוסיף כי "בשבועות האחרונים, כוחות צה"ל פועלים באופן ממוקד ומפרקים את המסגרות הצבאיות של גדודי חמאס. פירקנו כבר שני גדודים במזרח ח'אן יונס ואנחנו כעת פועלים במערב. מפקדים רבים חוסלו, ברחו, נכנעו או נעצרו והמחבלים שנותרו מוציאים לפועל פעולות טרור באופן לא מאורגן. בכל ח'אן יונס חיסלנו למעלה מ-2,000 מחבלים מעל ומתחת לקרקע. בנוסף, השמדנו תשתיות תת קרקעיות משמעותיות, בהן מצאנו מתקנים להחזקת חטופים, מפקדות, אמל"ח, תשתיות ייצור וחומרי מודיעין."

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

תא"ל הגרי סיפר כי "אוגדה 98 נלחמת במרחב עם חטיבות חי"ר, קומנדו, שיריון, הנדסה, יחידות מיוחדות ושב"כ יחד איתם. כתף אל כתף בפעולה משולבת מעל הקרקע ובתת הקרקע במקביל. זוהי שיטת לחימה חדשה הכוללת טכנולוגיה מתקדמת בעלת מרכיבים ייחודיים, חלקם בשימוש בפעם הראשונה."

דובר צה"ל אף חשף כי כוחות צה"ל עצרו מחבלי חמאס במהלך פשיטה על מנהרת טרור: "בשבוע האחרון במערב ח'אן יונס, חיסלנו מאות מחבלים ועצרנו יותר מ-300 חשודים בפעילות טרור שנלקחו לחקירת כוחות הביטחון. השבויים האלו נותנים לנו מודיעין ערכי חשוב מאוד על תשתיות חמאס בעזה בכלל ובמרחב ח'אן יונס בפרט. אנחנו מחסלים ותופסים מחבלים גם במנהרות ובמקומות המסתור שלהם. בימים האחרונים, במהלך תמרון תת קרקעי של לוחמי יחידת יהל"ם יחד עם לוחמים של שב"כ, באחת המנהרות המשמעותיות של החמאס, הלוחמים פרצו דלת הדף. מאחורי דלת ההדף הסתתרו שלושה מחבלי חמאס שנכנעו. נכנעו לכוחותינו. פעולה שמתרחשת מתחת לאדמה. המחבלים הועברו לחקירת שב"כ ומספקים מידע ערכי להמשך."

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי
דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי

הוא ציין כי "מאמצים כגון המאמץ הזה הובילו לכך שעצרנו בין היתר מחבלים שהיו מעורבים בטבח האכזרי ב-7 באוקטובר והתחבאו בשטח ח'אן יונס. במקביל ללחימה של הכוחות הקרקעיים, חיל האוויר ביצע מאות תקיפות באמצעות כלי טיס של באמצעות כלי טיס על מטרות חמאס ובהן מוצבים צבאיים, מחסנים של אמל"ח, עמדות תצפית ומטרות זמן אמת שאיימו על ביטחון כוחותינו במרחב וחיל האוויר תקף אותן."

תא"ל הגרי הוסיף ואמר כי "עם תחילת המתקפה, פתחנו מסדרונות הומניטריים על מנת לאפשר לתושבים לעזוב את שטח הלחימה ולמנוע מחמאס להשתמש בהם כמגן אנושי. על אף שחמאס מנסה למנוע מהתושבים לעזוב, כ-100,000 תושבים כבר התפנו באופן זמני ממערב ח'אן יונס לבדה. לצד זאת, אנחנו במיקוד מאמץ במשימה לסכל ניסיונות שיגור של חמאס כמו זה שהתרחש מוקדם יותר היום. סיכלנו עשרות ניסיונות שיגור רקטי ונמשיך במאמץ הזה. אני קורא לכם להמשיך ולהישמע להנחיות פיקוד העורף המתעדכנות, הן מצילות חיים. אנחנו ממשיכים במתקפה במרחב ח'אן יונס, יש לנו עוד משימות מבצעיות לפירוק המסגרות הצבאיות של יתר הגדודים של החמאס, אנחנו נמשיך להעמיק שם את ההישג."

הגרי סיפר גם על הלחימה של הכוחות במרכז ובצפון רצועת עזה ואמר: "במקביל לפעילות הזו, אוגדה 162 נלחמת בשאר חלקי הרצועה במרכז ובצפון. במהלך הלילה, האוגדה יצאה להתקפה בצפון הרצועה על יעדי טרור בשאטי ובמרחבים נוספים. הפשיטה בוצעה בהפתעה, תוך מספר שעות בודדות, כוח אחד הגיע מצפון לדרום וכוח שני מדרום לצפון לאורך ציר החוף דרך מרכז העיר ועד בית החולים שיפאא. פעולה שלקחה לנו בעבר זמן ארוך לקחה שעות בודדות בלבד. זאת במקביל, במהלך הפעולה חוסלו יותר מ-30 מחבלים במהלך הלילה בלבד."

"אנחנו ממשיכים לפעול שם גם הלילה. יש לנו אורך נשימה ומוכנות ללחימה ארוכה. לצד המאמץ ההתקפי, אוגדת עזה ממשיכה לפעול לאורך הגבול במשימות הגנה והתקפה. חשוב לי להבהיר – אין שינוי בהוראות הפתיחה באש. כוחות צה"ל פועלים על פי הנחיות שלא לאפשר הגעה לגדר הגבול של אף גורם. הוראות הפתיחה באש ומדיניות הפעלת הכוח מאפשרות לכוחות לעמוד במשימה תוך מניעת אירועים של ירי כוחותינו על כוחותינו או פגיעה באזרחים ישראלים לרבות גם חטופים שעלולים להגיע למרחב." הדגיש הגרי.

לסיום אמר דובר צה" כי "הלחימה היא ארוכה, היא דורשת סבלנות, מקצועיות ויסודיות בכל התחומים. אנחנו ממשיכים להוציא כוחות לרענון כדי להבטיח אורך נשימה ואת כשירות הכוחות. כך למשל, ההתקפה שתיארתי קודם בצפון הרצועה בשאטי מבוצעת על ידי שלוש חטיבות לוחמות, אחת מהן במילואים אשר חזרה להילחם ברצועת עזה לאחר תקופת רענון בבית. נמשיך לבצע רענונים גם לכוחות המילואים וגם לכוחות הסדירים. אני יודע שהמשפחות בבית מאוד ממתינות לכך. רענון הכוחות הלוחמים חשוב לנו, המפקדים יחד איתם בשטח יודעים זאת. אנחנו נעשה זאת כשהמצב המבצעי יאפשר."

"בימים האחרונים, מזג האוויר החורפי, אט"ל ופיקוד הדרום עסוקים במזג האוויר ומקפידים לוודא שהציוד של הלוחמים בשטח מביגוד למזון לציוד רפואי מאפשר להם לפעול בצורה מיטבית ולשמור על ביטחונם האישי", סיכם דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי.

Back to top button