בריאותמבזקים

משרד הבריאות קיים תרגיל המדמה מלחמה נרחבת בצפון

משרד הבריאות קיים היום (חמישי) תרגיל המדמה תרחיש של מלחמה נרחבת בצפון. בתרגיל הוצגו תרחישים שונים העוסקים בפעילות בתי החולים וקופות החולים, היבטי פינוי וכן מתן תמיכה במטופלים כרוניים שזקוקים לסיוע מיידי.

בתרגיל השתתפו כלל השחקנים במערכת הבריאות ובכללם גורמים ממשרד הבריאות, מבתי החולים, מקופות החולים, מלשכות הבריאות של משרד הבריאות, ממד"א, וכן גורמים מרח״ל, מל״ל, פיקוד העורף, משרדי ממשלה נוספים, חלק מהרשויות המקומיות וגופים נוספים.

משה בר סימן טוב, מנכ״ל משרד הבריאות: ״אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מאתגרת, אתגר הטיפול באלפי פצועים, אתגר בריאות הנפש, אתגר שיקום הפצועים אלו אתגרים שהחלו בשביעי באוקטובר. ובמקביל, מתחילת המלחמה, אנחנו נערכים להתרחבות המערכה בצפון ולכלל הארץ.

עןד אמר, "המציאות הבטחונית בישראל השתנתה וגם הדברים שמערכת הבריאות צריכה לעשות יהיו שונים ולכך אנו נערכים כל גוף במערכת ובתרגיל הזה – כמערכת הבריאות כולה. השינוי שעלול לקרות בגזרה הצפונית ישפיע על בתי החולים והקהילה בצורה יותר רחבה ממה שחווינו עד כה, ולכן אנו ממשיכים ומרחיבים את היכולות שלנו ואת הכלים שבידינו על מנת לתת מענה מתאים ובפריסה גאוגרפית רחבה".

מנכל משרד הבריאות התייחס למצב הקייםו ואמר, "מערכת הבריאות עשתה קפיצת מדרגה עצומה בקורונה, וקפיצה נוספת ב-7.10 ובמהלך המערכה הדרומית. אנחנו יודעים שהמערכת יודעת לטפל טוב במאות פצועים בו זמנית ולהעניק להם מענה בזמן אמת. קיבלנו הוכחה לזה בתפקוד של סורוקה וברזילי בשעות הראשונות של המלחמה עם צוותים שעבדו ללא הפסקה וטיפלו בכל מטופל, ומגיעה להם הוקרה על כך. אנו יודעים שיש את היכולות האלו לכלל הצוותים הרפואיים ברחבי הארץ ובמערכת הבריאות".

לסיכום אמר, "האתגר שהמערכת עלולה להתמודד איתו הוא עצום ואנחנו פועלים כל הזמן על מנת ללמוד ולהשתפר ולחשוב כיצד להתמודד עם התרחישים האפשריים. שילוב כוחות של הצבא, הרשויות המקומיות, משרדי ממשלה אחרים וכלל הגורמים מתוך מערכת הבריאות ומחוצה לה הוא שיסייע לנו לצלוח את האתגר לטובת האזרחים"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ: "כחלק מהלמידה המתמדת של המערכת, לפני התרגיל הנוכחי, כלל הגורמים השותפים עשו עבודת מטה רחבה, על מנת לשפר את המוכנות של מערכת הבריאות ולהעמיק שיתופי פעולה הכרחיים שעלו כנצרכים במהלך החודשים האחרונים. בין מטרות התרגיל – הצפת פערים וסוגיות מורכבות בכדי לאתגר את ההנחות הקיימות, זאת על מנת שבשעת חירום יינתן המענה המדויק והמתאים לאוכלוסיות השונות ובמרחבים השונים.

עוד אמר המשנה, "ההערכות שנעשתה יצרה הזדמנות לחדשנות במערכת, קפיצות מדרגה בתחומים שונים, החל מחדשות בשיח ובתקשורת ועד יצירת מנגנונים שלא היו קיימים ומציאת פתרונות חדשניים שיהוו בזמן אמת את המענה ההכרחי כפרטים וכציבור."

תרגיל משרד הבריאות לתרחיש מלחמה-
צילום: ניב מוסמן עבור לעמ
תרגיל משרד הבריאות לתרחיש מלחמה- משה בר סימן טוב
צילום: ניב מוסמן עבור לעמ
Back to top button