חדשות הארץמבזקים

צאו לטייל בשביל הקיסר המחודש בהרי ירושלים

קק"ל והחברה להגנת הטבע מזמינות את עם ישראל לטייל בשביל הקיסר המחודש שבהרי ירושלים. קרן קימת לישראל פתחה לאחרונה תוואי חדש של "שביל הקיסר" בהרי ירושלים, בשיתוף עם הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע.

התוואי הקודם של השביל שחיבר את חורבת חנות עם חניון בית הבד, חצה את כביש 375, שחצייתו הפכה למסוכנת עם עליה בנפח התנועה בכביש בשנים האחרונות. על מנת לתת חלופה מרשימה למטיילים לשביל הפופולרי שנסגר, יזמו קק"ל והוועדה לשבילי ישראל את תכנונו וסימונו של שביל חדש בצד הדרומי של הכביש, על השלוחה של הר יערן, ללא חציית הכביש.

השביל עובר בנופי יער וחורש, עם גוונים רבים של ירוק ופריחות צבעוניות עונתיות, וחושף את שרידיה של דרך רומית עתיקה הכוללת מדרגות סלע קדומות. התוואי החדש מציע למטיילים כמה אפשרויות טיול: שביל חדש המסומן בשחור, שאורכו כ-2 ק"מ, יורד מאזור "בית היערן" (שרידיו של מבנה על כיפה גבוהה שנבנה בתקופה הבריטית ושימש את עובדי היער באזור) אל חניון בית הבד. השביל עובר ביער אורנים נטוע, מעורב בשרידי חורש טבעי, על משטחי סלע טבעיים.

המטיילים בשביל ייהנו מתצפיות יפות אל אזור בית שמש והשפלה במערב ואל השלוחות של הרי יהודה מצפון. הכניסה לתחילת השביל השחור היא בדרך סלולה המסומנת בירוק, שיוצאת מכביש 375, מול הכניסה לחורבת חנות, לכיוון דרום אל הר יערן.

שביל מסומן אדום הוא למעשה קטע שנשאר מהשביל הוותיק המוביל מחניון בית הבד (לצד החניון שרידי בית בד קדום שמנגנון הסחיטה שלו בצורת בורג עשוי מעץ, שוחזר ע"י קק"ל), אל המדרגות הקדומות ובחזרה באותה דרך, באורך של כ-750 מטרים לכל כיוון. החניון משמש כנקודת יציאה וסיום לטיול. הקטע האחרון אל המדרגות שינה את צבעו לכחול.

בנוסף, חיבור חדש של השביל האדום אל השביל השחור, מאפשר למטיילים שביל מעגלי – לצאת מחניון בית הבד אל המדרגות הקדומות ובחזרה אל בית הבד על גב השלוחה עם השביל השחור או בכיוון ההפוך. מומלץ להתחיל עם השביל האדום ולחזור עם השביל השחור כך שההליכה במורד השביל תהיה עם הפנים והמבט לנוף. אורכו של הסיבוב המעגלי כ-2 ק"מ. מסלול זה מיועד למיטיבי לכת.

איציק בן דב, רכז סימון שבילים של החברה להגנת הטבע בוועדה לשבילי ישראל, שמסמנת כבר עשרות שנים את שבילי הטיולים ברחבי ישראל, כדי לאפשר למטיילים את מלוא החוויה של היכרות עם אוצרות הטבע של הארץ ועם מורשתה תוך שמירה מקסימלית על הטבע ועל בטיחותם של המטיילים, מוסיף ששביל הקיסר עובר לצד הדרך הרומית שעלתה מבית גוברין לירושלים.

בן דב מספר עוד: "לצד השביל, העובר על סלעי גיר קשים, נותרו שרידי גת עתיקה חצובה וספלולים. במהלך החורף והאביב, הרי ירושלים מתכסים במרבד ירוק ובפריחות מרהיבות של נרקיסים, עיריונים, כלניות , רקפות, נוריות, צבעונים ועוד. אם יתמזל מזלכם – עדרי הצבי הארץ ישראלי יקפצו בין העצים ואם לא תראו צבי, תוכלו לראות לצד השביל ערמות גללים שהשאיר. כולי תקווה שעל השביל יטיילו מטיילים רבים שיכירו את האזור וייהנו ממה שהשביל מזמן להם".

גידי בשן, מנהל אזור הרי יהודה בקרן קימת לישראל: "שביל הקיסר במתכונת הקודמת שלו היה בין שבילי הטיול הכי מבוקשים בקק״ל, שמחים שמצאנו פתרון לתוואי החדש שאינו מסכן את המטיילים ויחד עם זאת שומר על יופיו וייחודו. קרן קימת לישראל מזמינה את הציבור לטייל בשביל החדש בתקופה היפה ביותר בשבילי הרי ירושלים, המביאה איתה גוונים רבים של ירוק ופריחות צבעוניות ועונתיות".

שביל - הקיסר - ירושלים
צילום: איציק בן דב, החברה להגנת הטבע
שביל - הקיסר - ירושלים
צילום: איציק בן דב, החברה להגנת הטבע
שביל - הקיסר - ירושלים
צילום: איציק בן דב, החברה להגנת הטבע
שביל - הקיסר - ירושלים
צילום: איציק בן דב, החברה להגנת הטבע
שביל - הקיסר - ירושלים
צילום: איציק בן דב, החברה להגנת הטבע
Back to top button