טכנולוגיהמבזקים

מעבר לכל דימיון: הכירו את המטוס המסחרי X-59 העל-קולי השקט

לוקהיד מרטין ונאס"א השיקו את מטוס ה-X-59 העל-קולי המסחרי השקט. המטוס מתוכנן להיות המטוס המסחרי העל-קולי הראשון שיוכל לעמוד בתקנים ובסטנדרטים למגבלות רעש בטיסות מסחריות על-קוליות אשר מוגבלות כיום מבחינה רגולטורית בעוצמות הרעש בטיסות מעל היבשה.

מחלקת הפיתוח של חברת לוקהיד מרטין, Skunk Works®, וסוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, השיקו את אב הטיפוס הניסיוני של ה-X-59, המטוס המסחרי בעל הטכנולוגיה העל-קולית השקטה. טקס ההשקה נערך במתקני ה-Skunk Works של לוקהיד מרטין בפאלמדייל, קליפורניה, ומהווה ציון דרך משמעותי בשיתוף הפעולה ארוך השנים בין לוקהיד מרטין ונאס"א לפתרון הסוגיה של טיסה על-קולית מסחרית מעל יבשה.

השקת אב הטיפוס הניסיוני של המטוס מייצגת את ההישגים ההנדסיים, שיתוף הפעולה והיזמות הטכנולוגית שנעשתה בפרויקט ומהווה צעד חשוב נוסף לקראת מטוס מסחרי, על-קולי, שיוכל לעמוד בתקנים ובסטנדרטים למגבלות רעש בטיסות מסחריות על-קוליות אשר מוגבלות כיום מבחינה רגולטורית בעוצמות הרעש לכלי טיס בטיסות מעל היבשה ברחבי העולם.

בשלב הבא, המטוס ישלים את כלל הניסויים הקרקעיים הנדרשים, כולל הרצת מנוע ובדיקות הסעה. זאת, לקראת ציון הדרך המשמעותי הבא שלו – טיסה ראשונה, המתוכננת להמשך השנה. לאחר אישורים לטיסות הראשונות, יועבר המטוס לבדיקות רעש ואקוסטיקה, כולל טיסות מעל אזורים מיושבים. הטיסות ידגימו את הטכנולוגיה להשקטת הבום העל קולי עבור רשויות התעופה בארה"ב ובעולם. המידע שייאסף מהטיסות יאפשר יצירת תקנות חדשות שיאפשרו טיסה על קולי מסחרית מעל יבשה. בכך, יתאפשר לבצע טיסות מסחריות בכמחצית מהזמן שקיים כיום בכל מקום בעולם.

"אנו נרגשים מציון הדרך המשמעותי הזה, יחד עם נאס"א, שיאפשר שינויים מרחיקי לכת בהרגלי הטיסות של כולנו בעתיד", ציין ג'ון קלארק, מנהל מעבדות Skink Works של לוקהיד מרטין. "פרויקט מטוס ה-X-59 הוא רק דוגמא אחת לחדשנות של התעשייה בה אנו פועלים תוך דחיפה מתמדת לפריצת גבולות טכנולוגיים".

לוקהיד מרטין היא חברה גלובאלית בתחום הביטחון והחלל, המעסיקה כ-116,000 איש ברחבי העולם ועוסקת בעיקר במחקר, תכנון, פיתוח, יצור, אינטגרציה ותחזוקה של מערכות, מוצרים, אמצעים ושירותים טכנולוגיים מתקדמים. ללוקהיד מרטין מערכת ענפה ורבת-שנים של שיתופי פעולה עם תעשיות ההיי-טק והתעשייה הביטחונית בישראל.

מטוס  X-59  - על-קולי - מטוס מסחרי שקט
צילום: לוקהיד מרטין
מטוס  X-59  - על-קולי - מטוס מסחרי שקט
צילום: לוקהיד מרטין
מטוס  X-59  - על-קולי - מטוס מסחרי שקט
צילום: לוקהיד מרטין
מטוס  X-59  - על-קולי - מטוס מסחרי שקט
צילום: לוקהיד מרטין
מטוס  X-59  - על-קולי - מטוס מסחרי שקט
צילום: לוקהיד מרטין
Back to top button