מבזקיםתנועה ותחבורה

מילואימניקים והורים לחיילים עותרים נגד אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת

בעתירה שהוגשה הבוקר (ראשון) פונים לבית המשפט העליון עשרות מילואימניקים והורים לחיילים, יחד עם תנועת ישראל חופשית ובאמצעות משרד עו"ד קלעי רוזן ושות' כנגד משרד התחבורה ומשרד הביטחון, על החלטתם שלא להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, שהתקבלה באופן לא תקין ובלי תשתית עובדתית מינימאלית. העותרים דורשים מהמדינה לקיים הליך מנהלי סדור לבחינת מעני התחבורה לכוחות הביטחון במהלך הסופ״ש.

מדובר בעתירה הראשונה שהוגשה בנושא, בה הפונים הם גם אנשי מילואים אשר נפגעו בעצמם וממשיכים להיפגע מבחירת משרד התחבורה והביטחון, שלא להפעיל תחבורה ציבורית לחיילים בשבת. עשרות העותרים מייצגים מאות רבות נוספים של חיילי סדיר ומילואים, שפנו לתנועת ישראל חופשית לקבלת סיוע בנושא. בנוסף, מדגישים העותרים את המחדל המהותי בכך שבאף שלב לא פעל משרד הביטחון על מנת למפות את צרכי משרתי כוחות הביטחון בסדיר ובמילואים, כדי לספק את הנתונים והצורך עבור משרד התחבורה. העותרים דורשים מהמדינה לקיים הליך מנהלי סדור לבחינת מעני התחבורה לכוחות הביטחון במהלך הסופ״ש.

"במצב הנוכחי מי שמחרפים את נפשם בהכנה על המדינה אינם מקבלים את האמצעים המינימליים על מנת לראות את משפחתם בחופשה המקוצרת שניתנת להם. במצב זה, בו למעלה מ-70 ימים חיילים וחיילות נדרשים להגיע באמצעות כלי רכב פרטיים למשמרות בסופי השבוע, לממן מכיסם את העלויות הכרוכות בכך, ולסכן את עצמם בנהיגה במצבי עייפות, לצד היותו בלתי חוקי, הוא גם בלתי מתקבל על הדעת ומהווה סכנה ממשית לעצמם ולמדינה". נכתב בעתירה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עוד עולה כי מאות החיילים בסדיר במילואים ומשפחותיהם שפנו אל תנועת ישראל חופשית דיווחו כי ל- 93% מהם לא נמצאה אלטרנטיבה על ידי הצבא. רבים מהם כ-40% נושאים בהוצאות כספיות, או שתלויים בהורים או בני משפחה (כ-32%) כדי למצוא פתרון ליציאה והגעה לבסיס. כ-19% מהפונים סיפרו כי ויתרו על יציאות התרעננות וחזרה למשפחה כי לא נמצא להם פתרון איך לצאת או לחזור לבסיס ו-5.3% תיארו מצב בו נהגו במצבי עייפות קיצונית.

אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, הוסיף: "כמעט שלושה חודשים לתוך המלחמה הארורה הזו, ובתור איש מילואים שמגויס מאז תחילת המערכה, מעל הכל, אני מתבייש שעדיין צריך לעסוק בכך. העובדה שלחיילי צה"ל לא מתאפשרים התנאים הבסיסיים למלא את תפקידם מחד ולהגיע לביתם ככל הניתן מאידך, היא אירוע מביך, וכך גם העובדה שאחרי כל כך הרבה עיסוק בנושא, אנו נאלצים לפנות לבית המשפט העליון כדי לטפל בכך. טוב יעשו משרד הביטחון ומשרד התחבורה אם יתנצלו לאלתר בפני החיילים, יקחו אחריות ויטפלו בנושא מבלי שנדרש לדיון המשפטי בעניין".

חניון אוטובוסים - אגד
שביתה. צילום: חדשות מבזק לייב
Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח