מבזקיםמשפטי/פלילי

חשיפה דרמטית: לפי טיוטת פסק הדין – בג"צ יפסול את ביטול עילת הסבירות

טיוטת פסק הדין בבג"ץ בעתירות לפסילת ביטול עילת הסבירות נחשפה הערב (רביעי) על ידי העיתונאי עמית סגל בחדשות 12 ועוררה סערה. על פי הפרסום בטיוטת פסק הדין בית 15 שופטי בית המשפט העליון מתכוונים לפסול את ביטול עילת הסבירות ברוב של 8 מול 7 מתנגדים.

החשיפה שאותה הגדיר סגל "רעידת אדמה 10 בסולם ריכטר" גררו תגובות רבות, בעיקר במערכת המשפטית והפוליטית.

צילום: חדשות 12

ראש לשכת עורכי הדין עמית בכר אמר: "מהרגע בו הגשנו את העתירה לביטול עילת הסבירות הדגשנו כי יש לקבל בהכנעה כל פסיקה של בית המשפט העליון. ככל ובית המשפט העליון יבטל את עילת הסבירות, הרי שלא מדובר ב״מהפכה״ אלא בפסיקה שהולמת את החקיקה ואת עקרונות היסוד, עליהם השתיתו האבות המייסדים את הדמוקרטיה הישראלית."

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עוד הוסיף עו"ד בכר כי "התקופה הנוכחית מוכיחה יותר מתמיד, כי איכות ומקצועיות של מנהלים בכירים בשירות הציבורי וביקורת על סבירות החלטות של שרים המכריעים גורלות, הן עניין קיומי למדינת ישראל. רק היום קיבלנו הוכחה חדה נוספת לצורך בביקורת שיפוטית על סבירות החלטות של שרים, סביב התנהלותו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בעניינה של נציבת שירות בתי הסוהר".

בית המשפט העליון - בג"ץ - בג"צ
ארכיון. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

התנועה לאיכות השלטון, העותרת המרכזית בעתירה נגד התיקון לחוק יסוד: השפיטה (ביטול עילת הסבירות) דורשת מהיועצת המשפטית לפתוח לאלתר בחקירה פלילית על הדלפת טיוטת פסק הדין ולחקור את האיומים על נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות.

בהודעת התנועה לאיכות השלטון נמסר כי "מטרת הדלפת הפסיקה היא להלך אימים על השופטים ולנסות להשפיע על עמדתם המקצועית תוך הטלת אימה ותדרוכים אישיים על כל אחד מהשופטים ש"לא סרים למרותם". מדובר בהתנהלות מאפיונרית ומסוכנת שמתאימה למשטרים אפלים ולא למדינה דמוקרטית שמכבדת את עצמאות בית המשפט והשופטים".

עוד ציינו כי "על היועצת המשפטית לממשלה להורות על חקירת ההדלפה באופן מידי. אין אף תקדים בו פסיקת בית המשפט הודלפה לתקשורת, כאשר ברור כי מטרת ההדלפה היא להרתיע את השופטים ולנסות להשפיע על עמדתם המקצועית. התנועה דורשת מהיועצת המשפטית לחקור את ההדלפה הזו לעומק, לרבות פוליגרף לכל השופטים, לכל העוזרים המשפטיים ולכל מי שטיוטת פסק הדין עברה תחת ידו."

"התנועה לאיכות השלטון תכבד כל פסיקה של בית המשפט, אולם לא נשקוט אל מול ניסיונות להטות את פסיקת השופטים. אנו דורשים כי ההדלפה תחקר וכי המדליפים יישפטו וייענשו באופן מחמיר על מנת להוקיע מהשורש את ההתנהלות המאפיוזית הנלוזה הזו." הבהירו בתנועה לאיכות השלטון.

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא אמר כי "מדובר בשפל המדרגה. בשעה שהילדים שלנו נלחמים בעזה – ממשלת הזדון הזו ממשיכה לקדם את חוקי ההפיכה המשטרית, את הפגיעה בבית המשפט העליון ומנסה להלך אימים על שופטות ושופטי בית המשפט."

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, ד"ר אליעד שרגא
צילום: חדשות מבזק לייב

יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן הגיב לפרסום ואמר כי "בימים אלה, כשחבריי ואני בכנסת מעבירים את כל החוקים בהסכמות ובקונצנזוס כדי לשמר את אחדות העם ואחדות הכוחות הלוחמים, מתן פסק דין תקדימי המשנה את עקרונות היסוד של מדינת ישראל על חודו של קול הוא מעשה חסר אחריות לאומית. אני קורא לבית המשפט העליון ולשופטיו להתעשת ולהתחבר לרוח האחדות והאחריות המפעמת בכל שדרות הציבור, ולהימנע מיצירת מחלוקת לא נדרשת בעם. אני וחבריי נמשיך ונעשה הכל כדי לוודא שלקחי ה-7/10 יופנמו ושהשינויים הנדרשים וההכרחיים במערכות השלטון כולן ובמערכת המשפט, יתבצעו על ידי נבחרי העם, בהסכמות רחבות, כיאה למדינה דמוקרטית."

ברשות השופטת הגיבו אף הם לחשיפת טיוטת פסק הדין ואמרו כי "כתיבת פסק הדין טרם הושלמה. אנו רואים בחומרה רבה הדלפות בלתי מוסמכות ולא נתייחס לכך. פסק הדין יפורסם לאחר שתושלם כתיבתו."

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר בתגובה לפרסום של עמית סגל על טיוטת פסק הדין של בגץ בעניין עילת הסבירות כי "מאות אלפי לוחמים ומפקדים בסדיר ובמילואים מוסרים את נפשם למען הכלל עכשיו בכל החזיתות, 2 מיליון אנשים מפחדים מהדפיקה בדלת, ויש מי שמתעקשים להחזיר אותנו ל-6 באוקטובר. פסילת חוק יסוד לראשונה בתולדות המדינה במחטף וברוב דחוק, מצערת ומעמיקה עוד יותר את הפילוג והמחלוקת ואת חוסר הבנת גודל השעה. כפי שהכנסת לא מקדמת כעת חוקים שבמחלוקת, כך ראוי ומצופה משאר מוסדות השלטון. זמן לניצחון ולאחדות."

ארכיון: בית המשפט העליון. צילום: לע"מ

יו״ר מפלגת העבודה, ח״כ מרב מיכאלי אמרה הערב לאחר הפרסום כי "ההדלפה של פסק הדין בעניין ביטול עילת הסבירות מהווה פגיעה חמורה בהליך המשפטי התקין. וכך גם המסגור המגוחך של הימין שמדבר על ״מהפכה משפטית שניה״. כולנו יודעות ויודעים שאין כאן שום מהפכה – אלא מימוש עקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית השברירית שלנו, מימוש חובתה המקצועית של מערכת המשפט בתור שומרת הסף."

עוד אמרה כי "החוק לביטול עילת הסבירות הוא כתם במפעל החוקה הציוני המפואר ופגיעה אנושה בשלטון החוק, טוב היה אם לא היה מחוקק מעולם וטוב אם יבוטל. ויפה שעה אחת קודם. מאז 7/10 העם צועק דמוקרטיה ואחדות, הבנים והבנות שלנו נמצאים בחזית וכאן מכונת הרעל הביביסטית ממשיכה להסית נגד בית המשפט. אותו בית משפט שמגן על החיילים והחיילות מפני חקירות בבתי דין בינלאומיים. עצרו מיד את קמפיין ההסתה המלוכלך שלכם. אל תהרסו את מעט האמון שעוד נותר."

העבודה - מרב מיכאלי - מירב מיכאלי
ארכיון. צילום: רענן כהן

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר כי "לבג"ץ אין סמכות לפסול חוקי יסוד. נקודה. סימן קריאה. עצם קיום הדיון שהתקיים אודות החקיקה היה חמור, וכעת הכוונה לפסול את חוק היסוד, תוך הדלפת פסק הדין מראש לתקשורת – חמורה שבעתיים. הציבור הוא זה שבוחר את נציגיו, ומכוח בחירתם נבחרי הציבור מחוקקים חוקים. כך הדברים עובדים במדינה דמוקרטית מתוקנת. שופטי בג"ץ חייבים לגלות אחריות לאומית ולקבל את הכרעת העם – ולא לנסות להפוך את ישראל לדיקטטורה משפטית באופן מלא".

שר התקשורת ד״ר שלמה קרעי אמר בתגובה לחשיפת טויטת פסק הדין כי "בזמן שמדינתנו היהודית והדמוקרטית נלחמת בכל הכח באויב אנטי דמוקרטי ואנטי ציוני, מחליטה חבורה של שופטים, על חודו של קול, לכרסם ביסודות המדינה היהודית והדמוקרטית, בתקווה שרעמי התותחים ועשן הפגזים יהוו עבורם מסך של אש ועשן, בדיוק כמו לפני 30 שנה, מיד לאחר רצח רבין. עם או בלי קשר למלחמה, גם בג״צ לא יכול ליצור לעצמו סמכויות יש מאין ולקעקע את יסודות הדמוקרטיה בישראל."

עוד הוסיף השר קרעי כי "זו לא העת להתווכח. עכשיו העת לאחדות. אבל אם יחליט מי שיחליט לדרדר את מדינת ישראל לפי התהום, נצטרך להידרש לכך באופן מיידי. נלמד מהדמוקרטיות הטובות ביותר, נקים בית משפט לעניינים חוקתיים שייבחר על ידי הכנסת, ונאזן ונבלום את הדיקטטורה המשפטית שקורמת כאן עור, גידים ושרירים."

Back to top button