כלכלהמבזקים

שר האוצר בישיבת הממשלה על תקציב המדינה: "על 99% כולנו מסכימים"

ממשלת ישראל אישרה הערב (שני) את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' להארכת כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לקדנציה נוספת. שרי הממשלה ברכו על החלטה.

בנוסף ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמטוריץ׳ נשאו הערב דברים בפתח ישיבת הממשלה, לקראת אישור מסגרת התקציב לשנת 2023.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "עם פרוץ המלחמה אני הנחיתי לפתוח את כל הברזים ולדאוג לכולם. זה מה שעשינו מאז, זה מה שאנחנו עושים היום. אנחנו מביאים היום תקציב ענק של כ-30 מיליארד ש״ח, לחודש וחצי, לטובת כל צרכי המלחמה. אני מפרט: לצה"ל, למשטרה, למשפחות החטופים, הפצועים, החללים והנרצחים, למשפחות המפונים בבתי המלון, לעסקים הקטנים, לחיילי המילואים, למנהלת תקומה, לשיקום העוטף, לכיתות הכוננות, לצרכי הבריאות, הרווחה והחינוך, לכולם."

"אני מבקש להודות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' ולאנשי משרדו ולשרות ושרי הממשלה שעבדו קשה לטובת התקציב הזה; תקציב משמעותי, חשוב ואני אומר הכרחי, לטובת כל אזרחי ישראל." הבהיר רה""מ.

"ביחס לחטופים", אמר נתניהו, "אנחנו ממשיכים במתווה כפי שסוכם ואנחנו ממשיכים גם ביעד המרכזי שאמרנו: להביא לשחרור חטופינו, להשלים את חיסולו של חמאס וכמובן גם להבטיח שבעזה לא יישנה האיום הזה, לא יהיה מה שהיה ולא יהיה גם משטר שמעודד טרור, מחנך לטרור ומשלם לטרור."

הוא התייחס בישיבה להארכת כהונתו של הנגיד ואמר כי "הסעיף הראשון בדיוני הממשלה זה מינוי נגיד בנק ישראל. אנחנו באים להאריך את המינוי של הנגיד אמיר ירון שעושה עבודה מצוינת וחשובה. זה חלק מהיציבות של כלכלת ישראל שהוכחה ככלכלה מאוד חזקה ואיתנה."

"יש לנו אתגרים, אבל כיוון שבנינו כאן כלכלה חזקה, אנחנו מסוגלים לעשות את מה שאנחנו עושים היום – העברת תקציב של כשלושים מיליארד שקל – גם לצרכים הצבאיים, גם לצרכים האזרחיים והחברתיים וכמובן ניערך גם בהמשך בתקציב נוסף. כרגע, זה הצעד הנדרש. אני בטוח שכולם גם יגבו את ההחלטה לגבי מינוי הנגיד. זה שדר לשווקים שבסך הכל מגיבים בצורה מיטבית למצב המלחמה שבו אנחנו נמצאים", סיכם נתניהו.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳:" "חברים, אנחנו הבנו מהיום הראשון של המלחמה שעורף חזק זה ניצחון בחזית. חלק מהניצחון זה עורף חזק, ועורף חזק אומר שאחרי טראומה גדולה ומשבר אמון גדול בין האזרחים למדינה בהקשר הביטחוני, אנחנו בונים חומת ביצורים כלכלית שבונה מחדש את האמון הזה, שעוטפת את הניצולים והמפונים ואת המשק כולו – את העסקים, את העצמאים, את כל אזרחי ישראל, ובונים יחד מחדש תחושה שיש מדינה לסמוך עליה בשעת צרה. הדבר הזה, והחלטנו עליו כולנו פה ביחד בשבוע הראשון של המלחמה, הדבר הזה דורש מדיניות כלכלית מרחיבה."

"אגב, לא היה מוסכם מקצועית וזה בסדר, אבל ההחלטה שקיבלנו ראש הממשלה ואני וכולכם, שאנחנו הולכים על מדיניות כלכלית מרחיבה. כך עשינו במתווה הסיוע לעסקים, שאמנם לא נמצא כאן מכיוון שהוא מתוקצב מקרן מס רכוש, הוא מרחיב מאוד פי כמה וכמה מהקורונה, כך עשינו בכך שכל המפונים נמצאים בבתי מלון שלא כמו התוכניות שנכתבו לחירום, אנשים היו צריכים לישון במתנ"סים ובכיתות לימוד על מזרונים ולהתקלח במקלחות של אולמות ספורט." אמר.

שר האוצר הוסיף כי "זה נכון לגבי מענקים למפונים, לניצולים, ללוחמי המילואים. זה נכון לגבי הצרכים של המשרדים; הבריאות, החינוך, הרווחה, כדי לתת מענה לאזרחי מדינת ישראל. המדיניות המרחיבה הזאת דורשת את מה שאנחנו נעשה היום – הרחבה של התקציב ושל הגירעון. אתם תראו פה תכף בסקירה של הכלכלן הראשי של אגף התקציבים – הרבה פחות גרוע ממה שיכולנו או מה שאפילו צפו לנו סוכניות הדירוג בתקופת מלחמה. אני חושב שמצאנו את האיזון הנכון במדיניות אחראית ולא פופוליסטית מוגזמת, אבל מרחיבה שנותנת רשת ביטחון לאזרחי מדינת ישראל, כי עורף חזק זאת חזית חזקה."

"אני אומר מילה אחת לכולם: אני חושב שעל 99% מהתקציב הזה כולנו מסכימים – גם במקורות וגם בשימושים, ויכול להיות שיש פה כאלה שסעיף כזה לא נוח להם, סעיף כזה לא נוח להם, שרים שהיו רוצים במשרד שלהם קצת יותר כי הם חושבים שבאמת צריך, זה בסדר." אמר שר האוצר.

"אבל בסוף, הוסיף השר סמוטריץ', "אני חושב שזה חשוב מאוד לתחושת האחדות והלכידות שכולנו נציג כאן כלפי אזרחי מדינת ישראל. מי שכופר בכלל בתקציב הזה וחושב שהוא לא נכון, ושהמפונים צריכים לשבת באוהלים של גאידמק כמו בלבנון השנייה, ושצריך פה להיות קמצנים בתקציב אז שיצביע נגד. מותר לאנשים לחשוב שהמדיניות הכלכלית שאנחנו מובילים לא נכונה. מי שחושב שהמדיניות הזאת נכונה, אז מותר לנו לוותר אחד לשני על אחוז, על שניים, על ניואנס פה, על ניואנס שם, כדי לשמור על הביחד הזה. אני חושב שזה נכון תמיד וזה נכון בעיקר עכשיו בתקופת המלחמה."

"ראש הממשלה תודה לך, ואני אומר תודה לאנשי המקצוע במשרד האוצר, אתם מכירים את עמדתי; מאוד נוח תמיד לחבוט בהם, בסוף הם עושים עבודה טובה, מקצועית, כולל דיונים וויכוחים בתוך המשרד פנימה, מול המשרדים השונים. אני חושב שהתוצאה בסוף היא טובה ואזרחי ישראל יכולים וצריכים להיות גאים ובטוחים בזה שיש מדינה שכמו שאמרנו, אפשר להישען אחורה בתקופות קשות ולדעת שיש מי שמחזיק אותך. בשביל זה אנחנו כאן", אמר שר האוצר לסיום.

צילום: עומר מירון / לע״מ, סאונד: בן פרץ / לע״מ
Back to top button