כלכלהמבזקים

בשורה משמחת לעסקים קטנים וזעירים שנפגעו כתוצאה מהמלחמה

צעד נוסף להקלת תנאי האשראי לעסקים קטנים וזעירים שנפגעו כתוצאה מהמלחמה – בנק ישראל מאפשר לנותני אשראי חוץ בנקאיים מפוקחים לבצע מולו עסקאות ריפו.

מפרוץ המלחמה פעל בנק ישראל במספר צעדים שנועדו להקל ולסייע כלכלית בימים מורכבים אלו, תוך מיפוי הצרכים השונים העולים מהשטח. בנסיבות מיוחדות אלו, מכריז היום בנק ישראל על הרחבת הצעדים להקלת תנאי האשראי לעסקים קטנים וזעירים, כך שיכללו גם את גופי האשראי החוץ בנקאיים המפוקחים. מטרת הצעד לסייע באפיק נוסף לעסקים קטנים וזעירים שנפגעו כתוצאה מהמלחמה לצלוח תקופה זו, ולאפשר להם לקבל אשראי בתנאי ריבית משופרים, על אף הסיכון הגלום במתן אשראי לעסקים אלו בעת הזו, על מנת לצמצם את הפגיעה במגזר זה ולסייע להתאוששותו.

זיק זק - הרשמה לרשת החברתית
בנק ישראל צילום אסתר ענבר
בנק ישראל. ארכיון. צילום: אסתר ענבר

ככלי נוסף ומשלים לתכנית המוניטרית להקלת האשראי לעסקים קטנים וזעירים באמצעות המערכת הבנקאית , יציע בנק ישראל עסקאות ריפו לגופי האשראי החוץ בנקאיים המפוקחים על ידי בנק ישראל (חברות כרטיסי האשראי) או על ידי רשות שוק ההון . היקף התכנית לגופים אלו יעמוד על עד 1 מיליארד ש"ח.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון אמר כי "אחת מהמשימות המרכזיות של המדיניות שאנו מובילים היא לעודד את זרימת האשראי במשק, בדגש על העסקים הקטנים והזעירים. הצעד הנוכחי מצטרף למגוון צעדי מדיניות שנקט בנק ישראל מתחילת המלחמה, שנועדו לסייע למשק להתמודד עם השלכות המשבר ולצלוח אותו. בד בבד, הצעד הנוכחי מאפשר לשחקנים נוספים בשוק האשראי, חוץ בנקאיים, נגישות לעסקאות ריפו עם בנק ישראל, ובכך מעודד תחרות ומחזק את יכולתם להעמיד אשראי אטרקטיבי ללקוחות ע"י הוזלת מקורות המימון שלהם."

[embeddoc url="https://www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2023/11/ריפו_הסכם-חוץ-בנקאיים.pdf"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button